BANM-nin tələbəsi Almaniyada Mühəndislər üçün alman dili öyrənəcək
Bakı Ali Neft Məktəbinin Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbəsi Leyla Pişyari bu il DAAD - Alman Akademik Mübadilə Xidməti - Bakı Məlumat Mərkəzinin keçirdiyi “Almaniya universitetlərində yay dil kursu” müsabiqəsində iştirak edərək, programa seçim üçün tələb olunan iki mərhələdən - dil bilikləri testi və alman dilində inşa müsabiqəsindən uğurla keçib. O, Almaniyanın Axen universitetinin “Mühəndislər üçün alman dili” kursuna qəbul olunub. Leyla Pişyari bu il avqust ayının 4-dən 28-dək Almaniyada mühəndislik sahəsi üzrə alman dili biliklərini artıracaq.
Qeyd edək ki, DAAD - Alman Akademik Mübadilə Xidməti - Bakı Məlumat Mərkəzi iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq çərçivəsində yaradılıb. DAAD hər il müxtəlif təqaüd proqramları üzrə müsabiqələr keçirir. Təqaüd Almaniyada yay dil kursları, magistratura təhsili, elmi tədqiqat imkanları və bu kimi proqramları əhatə edir.
Xatırladaq ki, Bakı Ali Neft Məktəbi Almaniyanın Axen Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu ilin əvvəlində Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımovun Almaniyanın Düsseldorf şəhərinə səfəri çərçivəsində Avropanın tanınmış şirkətlərindən olan E.On şirkətinin dəstəyi ilə və Axen Universiteti ilə birlikdə Bərpaolunan Enerji Mərkəzinin yaradılması haqqında sənəd imzalanıb. Bununla yanaşı, Axen Universiteti ilə Bərpaolunan Enerji Mühəndisliyi və Neft-qaz Geologiyası Mühəndisliyi üzrə birgə kadrların hazırlanması barədə niyyət protokolu da imzalanıb.
Bundan başqa, keçən il DAAD təqaüd proqramı çərçivəsində BANM-də “Qış Neft Məktəbi” keçirilib. Almaniyanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrini təmsil edən tələbələrə BANM-in professor-müəllim heyəti tərəfindən mühazirələr keçilib.

BHOS student will learn German for engineers in Germany
BHOS 3rd course student of Chemical Engineering, Leyla Pishiari participated at the contest Summer Language Course at German Universities held by The German Academic Exchange Service (DAAD) Baku Information Center, and successfully passed the selection by language test and composition contest. She was selected for German language for the engineers course by Aachen University of Germany. The duration of the course will last from 4th of August till 28th of August.
Baku Information Center of DAAD was established based on the cooperation in the field of education between the two countries. DAAD realizes several scholarship programs each year such as summer language courses, master programs, scientific research offers and etc.
Baku Higher Oil School has close collaboration with Aachen University of Germany. At the beginning of the year rector of BHOS, Elmar Gasimov within his trip to Dusseldorf has signed an agreement on the establishment of Renewable Energy Centre at BHOS with support of E.ON, Europe’s well-known company. Furthermore, the intent protocol on the joint Renewable Energy Engineering and Petroleum Geosciences Engineering programs was signed between the institutions.
Adding the fact that BHOS held Winter Oil School by DAAD scholarship program last year. Within the winter school the students from different European higher educational institutions were delivered lectures by the faculty of BHOS.