BANM-də Respublika günü ilə bağlı tədbir keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması, 28 May - Respublika Günü münasibətilə tədbir keçirildi. Tədbirdə çıxış edən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov 28 May 1918-ci ildə Şərqin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması tarixindən söz açdı. Rektor Elmar Qasımov Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrindən olan, xalqımızın milli azadlıq mücadiləsinin məntiqi nəticəsi sayılan və müasir dövlətçilik tariximizdə önəmli yerə malik olan cümhuriyyətin XX əsrin Şərqi üçün milli dövlətçilik ənənələrinin əsasını qoyduğunu dedi. Rektor Elmar Qasımov bildirdi ki, 23 ay mövcud olmasına baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti böyük bir coğrafiyanın siyasi həyatında mühüm rol oynayıb. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin çox ağır bir tarixi şəraitdə və həssas geosiyasi məkanda yaransa da, dövlətçilik tariximizin əsaslarının təməlini qoyduğunu dedi. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə bir sıra mühüm əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirildiyini də vurğuladı. Azərbaycanda qadınlara seçki (seçmək və seçilmək) hüququnun verilməsi, Parlamentin, həmçinin 1919-cu ilin sentyabr ayının 1-də Bakı Dövlət Universitetinin təsis olunması haqqında qəbul edilən qanunların xüsusi əhəmiyyəti olduğunu dedi. Həmin dövrdə Azərbaycan dilinə dövlət dili statusu verilməsinin, 1918-ci il iyunun 26-da Xalq Cümhuriyyətinin hökumətinin Azərbaycanın ilk Milli Ordu hissəsinin - əlahiddə diviziyanın yaradılması barədə qərarının da əhəmiyyətli qərarlardan biri olduğunun bildirdi.
Elmar Qasımov Ümummilli lider, Ulu öndər Heydər Əliyevin “müasir Azərbaycan dövləti məhz 1918-ci ildə yaranmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” kəlamını xatırladaraq, bildirdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev hər zaman tarixi dəyərlərə, o cümlədən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik ənənələrinə hörmətin və onun ideyalarının təbliğ edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Rektor Elmar Qasımov bildirdi ki, Ümummilli liderin layiqli davamçısı olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu daxili və xarici siyasət kursu Heydər Əliyev ideyalarına söykənir və əldə edilən dinamik inkişaf göstərir ki, müasir müstəqil Azərbaycanın seçdiyi strateji yol milli maraqlara və xalqın iradəsinə əsaslanır. O, qeyd etdi ki, Azərbaycanın daxili və xarici siyasəti müstəqillik və suverenlik prinsiplərinə əsaslanır. Cənubi Qafqaz iqtisadiyyatının 80 faizdən çoxunu təşkil edən Azərbaycan iqtisadiyyatı gücünə görə regionda liderdir və Azərbaycan tərəqqi yolunda uğur və inamla irəliləyir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının həm də xalqımızın milli məfkurəsinin əsasını qoyduğunu deyən Elmar Qasımov bu əlamətdar günün ölkəmizdə hər il bayram kimi qeyd edildiyini vurğulayaraq, bu münasibətlə BANM kollektivini təbrik etdi.

BHOS Holds an Event to Celebrate the Republic Day
Rector Elmar Gasimov briefed about the history of Azerbaijan Democratic Republic, the first democratic republic in the Orient, established on May 28, 1918 adding that ADR was the logical outcome of the national freedom movement having a remarkable role in the history of Azerbaijan and contemporary statehood and became the fundamental of the perspective development of the XX century Orient in terms of the national statehood traditions. The Rector emphasized that although ADR could survive for only 23 months, it could play a significant role in the political life of a large geographical area and despite the fact that it emerged during tough period and in a very sensitive geopolitical location, ADR founded the basis of our history of statehood.
Mr. Gasimov mentioned that ADR implemented a number of essential reforms, underlying the importance of the women’s voting right and establishment of the Parliament and Baku State University (September 1, 1919), legal status of the Azerbaijani language and recruitment of the independent division of the first National Army on May 26, 1918.
Emphasizing the National Leader Haydar Aliyev’s quote “Today’s Azerbaijan is the successor of ADR established in 1918” the Rector noted that Haydar Aliyev focused on the importance of continuous promotion of the respect to ADR values and ideas.
He also underlined that the effective national and international policy pursued by President Ilham Aliyev, a successor of the National Leader, were backed up by Haydar Aliyev’s ideas, and today’s dynamic development proved the defined strategy to be based on the national interests and will, while the national and international policy was grounded on the principles of independence and sovereignty.
“Azerbaijan’s economy constituting over 80% of the total economy of the South Caucasus is leading in the region and Azerbaijan is confidently moving towards prosperity”, said the Rector.
In conclusion, Mr. Gasimov noted that establishment of ADR founded the basis of the national ideology and its anniversary was annually celebrated in Azerbaijan, and extended his congratulations to the staff.