BANM-in tələbələri BP şirkətinin ATA yard sahəsində olublar
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) BP şirkəti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində BANM-in II və III kurs tələbələrinin BP şirkətinin “ATA (Amec-Tekfen-Azfen) yard” sahəsinə səfəri təşkil edilib. Səfərdən öncə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov tələbələrlə görüşüb. Rektor Elmar Qasımov Bakı Ali Neft Məktəbinin bir sıra beynəlxalq və yerli şirkətlərlə əlaqələrindən söz açaraq, BANM-in BP şirkəti ilə əməkdaşlığından danışıb. O, tələbələrin transmilli şirkətlərdə istehsalat təcrübəsinin keçirilməsinin onların gələcək fəaliyyətində böyük uğur qazanmasına və təcrübəli mütəxəssis kimi yetişməsinə kömək edəcəyini deyib. Elmar Qasımov BP ilə yanaşı, digər transmilli şirkətlərdə də BANM tələbələrinin təcrübə keçəcəklərini vurğulayıb. O, BP şirkətində tələbələrin təcrübə keçməsi üçün Ali Məktəbin bu sahədə əməkdaşlığının davamlı olacağına inamını ifadə edib. Sonra tələbələr “ATA (Amec-Tekfen-Azfen) yard” sahəsinə yola salınıb.
Səfər zamanı layihə meneceri Rəhman Rəhmanov, layihə mühəndisləri Yaşar Məmmədov və Rüstəm Kərimov təqdimatla çıxış ediblər. Tələbələrə “Şahdəniz – 2” layihəsi və platformalar haqda geniş məlumat verilib.
Tələbələrə, o cümlədən, təhlükəsizlik qaydaları üzrə təlim keçirilib və 16 nəfər tələbə 2 qrup şəklində hər qrupda 2 nəfər olmaqla 4 mühəndisin müşayiəti ilə platformaların hazırlandığı sahələrlə tanış olublar. Tələbələr mühəndislərlə birgə nahar edib və sonda səfər brifinqlə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, səfərin məqsədi tələbələri istehsalat sahələri ilə yaxından tanış etmək, onların təcrübi biliklərini artırmaqdır. BANM tələbələri “ATA yard” sahəsinə səfər edən ilk tələbələrdir.

The 2nd and 3rd year students of BHOS were on a field trip to Ata Yard (Amec-Tekfen-Azfen) within the cooperation framework between BHOS and BP. Prior to the visit rector of BHOS, Elmar Gasimov met with the students. Mentioning the relations with international and local companies, he talked about the BHOS and BP collaboration. He pointed out that the students’ practical experience at transnational companies would be of help in their future career and becoming a specialists of their field. He also underlined that, besides BP students would get chance to have internships at other transnational companies as well. He assured that the cooperation with BP in this sphere would continue. Afterwards students were sent off to the trip.
During the visit trip project manager Rahman Rahmanov, project engineers Yashar Mammadov and Rustam Karimov gave information about Shahdeniz 2 project and other platforms. After having been trained on safety rules, 16 students were divided into 2 groups and with the accompany of 4 engineers - 2 per group started to get familar with the places where the platforms were being built. The visit ended with the briefing.
It should be noted that, the aim of the trip was to introduce students the places of internships and widen their practical knowledge. BHOS students are the first to visit Ata Yard.