İlk Avropa Oyunları Azərbaycanın qüdrətini nümayiş etdirəcək
1. Elmar müəllim, qarşıdan 28 May Respublika Günü gəlir. Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrindən birini təşkil edən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdə əhəmiyyəti nədən ibarətdir?
28 May 1918-ci il tarixdə Şərqin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) yarandı. Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrindən olan, xalqımızın milli azadlıq mücadiləsinin məntiqi nəticəsi sayılan və müasir dövlətçilik tariximizdə önəmli yerə malik olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti XX əsrin Şərqi üçün milli dövlətçilik ənənələri baxımından perspektiv inkişafın əsasına çevrildi. Məhz Xalq Cümhuriyyəti özünün dövlətçilik əsasları və demokratik islahatları ilə müsəlman Şərqinin mayakı rolun oynamağı bacardı. 23 ay mövcud olmasına baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti böyük bir coğrafiyanın siyasi həyatında mühüm rol oynadı, Cümhuriyyətin fəaliyyəti sayəsində dövlətçilik tariximizin əsasları daha da zənginləşdi.
Məlumdur ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti o zaman çox ağır bir tarixi şəraitdə və həssas geosiyasi məkanda yaranmışdı. Məhz bu və digər səbəblərdən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müstəqilliyinin əbədiliyi təmin edilə bilmədi. 23 ay yaşayan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən tarixi əhəmiyyət kəsb edən çoxsaylı işlər görüldü, mühüm islahatlar həyata keçirildi. Qeyd etdiyim kimi, əsas məqam dövlətçilik tariximizin əsasları daha da zənginləşməsi oldu Xalqımızın Ümummilli lideri, Ulu öndər Heydər Əliyev bildirmişdir ki, müasir Azərbaycan dövləti məhz 1918-ci ildə yaranmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir. Bu nöqteyi-nəzərdən, müasir Azərbaycanın hər bir uğuru tariximizin parlaq səhifəsinə çevrilmiş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əsasını qoyduğu ənənələri özündə yaşadır və bununla da dövlətçilik ənənələri müasir dəyərlərlə sintez olunaraq inkişaf etdirilir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini anlamaq üçün bir sıra məqamlara diqqət yetirmək istəyirəm. Bu dövrdə Azərbaycanda qadınlara seçki (seçmək və seçilmək) hüququ verildi ki, bu, çox mütərəqqi hadisə idi. Bundan başqa, Cümhuriyyət Parlamentinin 1919-cu ilin sentyabr ayının 1-də Bakı Dövlət Universitetinin təsis olunması haqqında qəbul etdiyi qanun xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Milli universitetin açılması Cümhuriyyət xadimlərinin xalqımız qarşısında çox mühüm tarixi xidməti idi. Digər tərəfdən, Azərbaycan dilinə dövlət dili statusu verildi və digər dövlət orqanları ilə yanaşı, məhkəmə sisteminin də dövlət dilində fəaliyyət göstərməsi haqqında qərar qəbul olundu. 1918-ci il iyunun 26-da Xalq Cümhuriyyətinin hökuməti Azərbaycanın ilk Milli Ordu hissəsinin - əlahiddə diviziyanın yaradılması barədə qərar qəbul etdi. Sadalananlarla yanaşı, 1918-ci ilin dekabr ayının 7-də Azərbaycan Parlamentinin təntənəli açılışı oldu. Bu, bütün müsəlman Şərqində o dövrün ən demokratik prinsipləri əsasında formalaşdırılan ilk parlament idi. Əlimərdan bəy Topçubaşov parlamentin sədri, Həsən bəy Ağayev isə onun birinci müavini seçildi. Parlament qəbul etdiyi qərarlarla milli dövlətçiliyin əsaslarının formalaşması və gücləndirilməsinə tarixi töhfələr vermiş oldu.
2. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olan müasir müstəqil Azərbaycanın dinamik inkişafı və əldə edilən çoxsaylı nailiyyətlər barədə nə deyə bilərsiniz?
- Şübhəsiz, müstəqil Azərbaycan hazırkı inkişaf mərhələsinə asan yolla çatmayıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olan Azərbaycan Respublikası müstəqillik əldə etdikdən sonra olduqca ciddi problemlərlə qarşı-qarşıya idi. Daha dəqiq desək, 1991-1993-cü illər Azərbaycan üçün çox mürəkkəb bir dönəm kimi tarixə düşdü və ölkəmiz çoxsaylı problemlərlə (vətəndaş qarşıdurması, iqtisadi və siyasi böhran, beynəlxalq aləmdən təcrid olunma, Ermənistanın təcavüzü və s.) üzləşdi. O zaman bir tərəfdən ermənilərin ölkəmizə qarşı təcavüzü müşahidə olunurdu, digər tərəfdən isə ölkə daxilindəki bəzi qüvvələrin anti-milli fəaliyyəti davam edirdi və beləliklə, Azərbaycan hətta öz müstəqilliyini itirmək təhlükəsi ilə qarşı-qarşıya idi. Həmin dövrdə ölkəyə rəhbərlik edən qüvvələrin siyasi səriştəsizliyi Azərbaycanı çıxılmaz vəziyyətə salmışdı.
Nə yaxşı ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev xalqın təkidli tələbləri ilə ikinci dəfə hakimiyyətə gəldi və Onun yorulmaz fəaliyyəti sayəsində ölkəmiz tənəzzüldən xilas olaraq tərəqqi yoluna qədəm qoydu. Azərbaycanın milli inkiaf strategiyası müəyyən edildi, qtisadi inkişafın əsası qoyuldu, regional və beynəlxalq miqyasda ölkəmizin yeri və rolu gücləndirildi. Bu gün Ümummilli liderimizi xatırlayarkən belə bir yekun qənaət ifadə edirik ki, Ulu öndər Heydər Əliyev fəaliyyətinin hər bir məqamı ilə xalqın, dövlətin, cəmiyyətin və onun üzvlərinin mənafeyinə xidmət etmiş, Azərbaycan dövlətinin və xalqının bütövlüyü uğrunda fədakarlıqla çalışmış, müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi, dövlətçiliyimizin inkişafı, xalqın rifah halının daha da yaxşılaşdırılması üçün tarixi işlər görmüşdür. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu dövlət quruculuğu siyasətinin fonunda əldə edilən nailiyyətlərin sayını istənilən qədər artırmaq olar. Reallıq budur ki, Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanı, sözün əsl mənasında, müstəqil ölkəyə çevirdi, müstəqilliyimizi daimi və dönməz etdi.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasət hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilir. Ümummilli liderimizin layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu daxili və xarici siyasət kursu Heydər Əliyev ideyalarına söykənir və əldə edilən dinamik inkişaf göstərir ki, müasir müstəqil Azərbaycanın seçdiyi strateji yol milli maraqlara və xalqın iradəsinə əsaslanır. Qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycanın daxili və xarici siyasəti müstəqillik və suverenlik prinsiplərinə əsaslanır. Respublikamız xarici siyasi əlaqələrini, siyasi, iqtisadi, hərbi, humanitar və digər sahələrdə müttəfiqlərini, əməkdaşlıq etdiyi ölkə və beynəlxalq təşkilatları özü seçir. Azərbaycan öz təbii sərvətlərinin sahibi kimi enerji sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrini dövlət maraqları və qarşılıqlı faydalılıq prinsipləri əsasında reallaşdırır. Eyni zamanda, ölkəmizin iqtisadi gücü elə bir səviyyəyə çatıb ki, dünya bazarlarında baş verən kəskin dəyişikliklərin, böhranların təsir gücü ən aşağı həddədir. Cənubi Qafqaz iqtisadiyyatının 80 faizdən çoxunu təşkil edən Azərbaycan iqtisadiyyatı gücünə görə regionda liderdir. Ölkədə, həmçinin əhalinin gəlirlərinin stabil artımı, sosial-siyasi sabitlik təmin olunub. Beləliklə, bütün bunlar sayəsində Azərbaycan tərəqqi yolunda uğur və inamla irəliləyir.
3. Elmar müəllim, Azərbaycan mötəbər beynəlxalq tədbirə - ilk Avropa Oyunlarına ev sahibliyi etməyə hazırlaşır. “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunlarının əhəmiyyəti və gətirəcəyi dividendlər barədə fikirlərinizi bilmək istərdik...
- Beynəlxalq dialoq və əməkdaşlıq məkanı olan Azərbaycan dəfələrlə mötəbər siyasi, iqtisadi, humanitar tədbirlərə uğurla ev sahibliyi edib. Ümumiyyətlə, Azərbaycana beynəlxalq miqyasda çox böyük maraq var. Bu maraq həm də ölkəmizin yerləşdiyi coğrafi mövqenin əhəmiyyəti və Şərqlə Qərb sivilizasiyalarının qovuşduğu məkan olması ilə əlaqədardır. Eyni zamanda, Azərbaycanda mövcud olan sabitlik, inkişaf, demokratiya mühiti ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə dialoqun aparılmasında daha təşəbbüskar mövqedən çıxış etməsinə imkan verir və ötən zaman Azərbaycanın dünyada vacib mədəni, humanitar dialoq mərkəzlərindən birinə çevrilməsi baxımından çox uğurlu olub.
Azərbaycanın həqiqi mənada müstəqil dövlət olması beynəlxalq münasibətlər sisteminin müstəqil subyektləri tərəfindən mütləq surətdə qəbul edilir, əldə edilən uğurlar təqdir olunur. 2011-ci ildə Azərbaycanın 155 ölkənin dəstəyi ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçilməsi, quruma 2 dəfə uğurla sədrlik etməsi, həmçinin Avropa Şurası Nazirlər Kabinetinə sədrlik müddətini müvəffəqiyyətlə başa vurması ölkəmizin artan siyasi nüfuzundan xəbər verir. Bu gün Bakı, sözün əsl mənasında, Qafqazın siyasi, iqtisadi, mədəni paytaxtına çevrilib.
Digər tərəfdən, ölkəmizdə mövcud olan zəngin infrastruktur mötəbər beynəlxalq tədbirlərin Azərbaycanda keçirilməsinə imkan verir. Məhz “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunlarının da Azərbaycana etibar edilməsi ilk növbədə bu məqamdan xəbər verir. Başqa sözlə, ölkəmizin I Avropa Oyunları kimi planetin bir nömrəli idman yarışına ev sahibliyi etmək iddiasını ortaya qoyması və namizədliyini rəsmi şəkildə irəli sürməsinin arxasında da məhz Azərbaycanın inkişafı, müasir infrastrukturu və təhlükəsizliyin təmin olunduğu sabit ölkə olması amili dayanır. Eyni zamanda, ilk Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın Avropa ailəsinin nüfuzlu və bərabərhüquqlu üzvü olmasını göstərir.
Bunlarla yanaşı, bu gün dünyada qısa müddətdə güclü idman infrastrukturu yaratmağın, Olimpiya Hərəkatının öncül ölkələrindən birinə çevrilməyin sayəsində bu kontekstdə inkişafın Azərbaycan modeli formalaşdırılmışdır. Ümumilikdə, Azərbaycan Avropanın müasir infrastruktura malik lider idman ölkələrindən biridir və aparılan dövlət siyasəti sayəsində ölkəmiz bu mövqeyini bundan sonra da qoruyacaq. Məhz bunların fonunda birinci Avropa Oyunlarının ölkəmizə etibar edilməsi təsadüfi xarakter daşımır. Qeyd edim ki, ölkəmiz bu mötəbər beynəlxalq idman yarışının yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün müvafiq hazırlıq işlərini intensiv şəkildə uğurla aparıb və əminliklə qeyd edilə bilər ki, Azərbaycan birinci Avropa Oyunlarına tam hazırdır.
Qeyd etdiyim kimi, ötən zaman müddətində birinci Avropa Oyunlarına hazırlıqla bağlı respublikamızda genişmiqyaslı işlər həyata keçirilib. Bütün hazırlıq işləri isə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsi tərəfindən həyata keçirilir. Avropanın idman ictimaiyyətinin nümayəndələri də iyun ayında Bakının ev sahibliyi edəcəyi birinci Avropa Oyunlarının əhəmiyyətini vurğulamaqla yanaşı, ölkəmizin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə çalışan Təşkilat Komitəsi tərəfindən aparılan hazırlıq işlərini yüksək qiymətləndirirlər.
Ümumiyyətlə, “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunlarının əhəmiyyətini, gətirəcəyi dividendləri diqqətə çatdırmaq üçün bir sıra məqamlara toxunmaq istəyirəm. İlk növbədə, birinci Avropa Oyunları Azərbaycanın malik olduğu yüksək dəyərlərin dünyada təbliği baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb etməklə yanaşı, yarışların iqtisadi baxımdan ölkəmizə böyük dividendlər gətirəcəyi də şəksizdir. Bu baxımdan, birinci Avropa Oyunlarına hazırlıq məqsədilə yaradılan idman və digər infrastruktur obyektlərinin uzun illər bundan sonra da xalqımıza xidmət edəcəyini xüsusi vurğulamaq gərəkdir.
Bununla yanaşı, birinci Avropa Oyunlarının Azərbaycanın turizm imkanlarının təbliği baxımından əhəmiyyəti isə daha böyükdür. Ölkəmiz geniş turizm potensialına malikdir, respublikamızda turizmin müxtəlif növləri sürətlə inkişaf edir, paytaxt Bakıda və bölgələrdə çoxlu sayda yüksək səviyyəli turistyerləşdirmə obyektləri istifadəyə verilib. Yarışlar zamanı ölkəmizə gələn turistlərin sayının çox olacağı proqnozlaşdırılır. Güman olunur ki, birinci Avropa Oyunları keçirilən dövrdə yayımlardan və ölkəmizə gələn tursitlərin xərclərindən böyük məbləğdə vəsait əldə etmək mümkün olacaq. Yarışların gəlirləri yalnız yarış ərəfəsində ölkəyə gələn turistlərin xərcləyəcəyi vəsaitlə məhdudlaşmayacaq. Yarışlar zamanı ölkəmizin turizm potensialı ilə tanış olan qonaqlar, təbii ki, sonrakı illərdə də respublikamıza gəlməyə can atacaqlar. Birinci Avropa Oyunları Azərbaycan üçün gəlirli layihə hesab oluna bilər.
Beləliklə, birinci Avropa Oyunları Azərbaycanın və Avropanın idman tarixində əlamətdar hadisə olacaq. Eyni zamanda, bu Oyunlar Azərbaycan dövlətinin qüdrətini nümayiş etdirəcək.
4. İlk Avropa Oyunları ərəfəsində anti-Azərbaycan və ermənipərəst dairələr, o cümlədən ölkəmizdəki “beşinci kolon” nümayəndələri Azərbaycana qarşı “qara piar” kampaniyası aparırlar...
- Dinamik inkişafa, əsaslı ictimai-siyasi sabitliyə, yüksək beynəlxalq nüfuza malik olan Azərbaycana qarşı “qara piar” kampaniyasına bundan öncə də dəfələrlə rast gəlmişik. Xüsusilə də, Azərbaycanın uğurlarını qəbul edə bilməyən qüvvələr, ermənipərəst dairələr ölkəmizin beynəlxalq nüfuzuna xələl gətirmək, yanlış beynəlxalq ictimai rəy formalaşdırmaq üçün “qara piar” kampaniyası aparır, həqiqətə uyğun olmayan fikir və bəyanatlarla çıxış edirlər. Xatırlayırsınızsa, “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsi zamanı da biz bu cür hallara rast gəldik və o zaman istər anti-Azərbaycan dairələr, istərsə də ölkə daxilindəki “beşinci kolon” nümayəndələri yüksək canfəşanlıq edirdilər. Bu, olduqca təəssüf doğursa da, əslində, heç də təəccüblü deyil.
Ümumiyyətlə, Azərbaycana qarşı təzyiq cəhdləri ölkəmizin müstəqil siyasətini – siyasi iradəsini qəbul edə bilməmək səbəbindən irəli gəlir. Bir məqamı xatırlatmaq istəyirəm: hələ 1994-cü ildə “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ərəfəsində bəzi xarici dairələr ölkəmizə təzyiq etmək, hərc-mərclik yaratmaq üçün çevriliş cəhdləri etdilər, amma Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin titanik, yorulmaz fəaliyyəti, səyləri sayəsində bütün bu dağıdıcı aktların qarşısı alındı, ölkəmiz uğurla beynəlxalq birliyə inteqrasiya edərək tərəqqi yolunda inamla irəlilədi. Məhz o zaman da, bu gün də ermənilər, ermənipərəst qüvvələr və anti-Azərbaycan dairələri ölkəmizin müstəqil siyasətinə mane olmaq üçün bütün vasitələrə istinad edirdilər. Ermənilər o zaman deyirdilər ki, Bakını Beyruta, Azərbaycanı isə Livana çevirəcəyik. Bu istiqamətdə də təxribatçı fəaliyyət göstərir, əllərindən gələni edirdilər. Amma qeyd etdiyim kimi, Ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən, uğurlu siyasəti sayəsində Azərbaycan bu cür dağıdıcı ssenarilərin təsirinə məruz qalmadan inkişaf yoluna çıxdı, ölkədə əmin-amanlıq, sabitlik təmin olundu.
Məhz bu gün Azərbaycana qarşı bu cür dağıdıcı aktlarla təzyiq etmək mümkün olmadığı üçün anti-Azərbaycan və ermənipərəst dairələr təblğat və “qara piar” kampaniyası kimi vasitələrlə ölkəmizə təzyiq mexanizmi formalaşdırmağa çalışırlar. İlk Avropa Oyunları ərəfəsində bu kampaniyanın elementləri aşkar hiss edilir, amma əminliklə deyə bilərəm ki, bu cür cəhdlər birmənalı olaraq heç bir nəticə verməyəcək.
Çox təəssüf və təəccüb hissi ilə demək istəyirəm ki, bu kampaniyada “sapı özümüzdən olan baltalar” fəallıq etməyə çalışırlar. Amma təbii ki, bu cür cılız səylərin heç bir əhəmiyyəti, təsir imkanları yoxdur. Azərbaycan Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müstəqillik yolunda inamlı irəliləyir, ölkəmizin dinamik inkişafı davam edir və beynəlxalq mövqeyimiz davamlı olaraq möhkəmlənir!

The 1st European Games will demonstrate Azerbaijans power.
1. Mr. Gasimov, we are on the eve of May 28th, the Republic Day. What is the historical importance of Azerbaijan Democratic Republic having a glorious role in the history of Azerbaijan?
On May 28, 1918, Azerbaijan Democratic Republic (ADR), the first democratic republic in the Orient was established. ADR, the logical outcome of the national freedom movement having a remarkable role in the history of Azerbaijan and contemporary statehood, became the fundamental of the perspective development of the XX century Orient in terms of the national statehood traditions. It has proved to be the pioneer of the Moslem Orient due to its statehood fundamentals and implemented democratic reforms. Although it could survive for only 23 months, ADR could play a significant role in a large geographical area and pave the way for enriching the basis of modern statehood.
In fact, ADR was established during tough historical conditions and in a sensitive geopolitical location. All these kind of reasons impeded ADR to maintain its independence. However, a great number of historically critical activities and extreme reforms have been implemented by ADR during its 23 months of existence. As I’ve already mentioned, the main factor was enrichment of the foundations of our statehood history. The National Leader Haydar Aliyev emphasized that today’s Azerbaijan is the successor of ADR established in 1918. From this perspective, every achievement of Azerbaijan reflects the traditions set up by ADR integrating statehood traditions with contemporary values.
In order to understand the importance of the activities implemented during that period I would like call your attention on a number of aspects. During those times, Azerbaijani women were given the right to elect and to be elected, which was quite a forward-thinking action. Moreover, the fact that the ADR Parliament passed the order for establishing Baku State University on September 1, 1919, was of an utmost importance and a critical historical service of the ADR founders. On the other hand, Azerbaijani language gained a legal status, while the decision was made to apply Azerbaijani language at all government institutions, including the judicial system. On June 26, 1918, the government passed an order on establishing the independent division of the first National Army. In addition, on December 7, 1918, the Parliament held a ceremonial opening event, which was the first parliament formed based on the most advanced democratic principles of those times in the whole Moslem states of the Orient. Alimardan bay Topchubashov was elected the Head of Parliament, while Hasan bay Aghayev became his First Deputy. The decisions made by the Parlament had historical contribution to formulation and improvement of the national statehood fundamentals.
2. What could say about the dynamic development of Azerbaijan, the successor of ADR?
- It goes without saying that it was not easy for Azerbaijan to reach the current development level. Azerbaijan had to overcome significant challenges after gaining its independence. To be more precise, the period from 1991 to 1993 turned out to be a very complex historical period for Azerbaijan with a number of challenges such as civil clashes, economic and political crisis, international isolation, Armenian aggression, etc.). Due to Armenian aggression on one hand and local anti-national movements by some groups on the other, Azerbaijan was even running the risk of losing its independence. The lack of political skills of the government ruling the country during that period ran Azerbaijan into difficulties.
Fortunately, the National Leader Haydar Aliyev regained his power due to people’s continuous insistence and the country could overcome the risk of breakdown and moved forward to progression and prosperity. The National Development Strategy was defined, economic development fundamentals were formulated, and Azerbaijan’s regional and international role was strengthened. Today, recalling the National Leader we may conclude that each aspect of Haydar Aliyev’s decisions catered for the national, state and social welfare, as he demonstrated tremendous efforts to ensure the unity of the state and nation, strengthen the independence of the country, facilitate its development and improve the citizens’ welfare. The number of the achievements gained against the background of the policy initiated by the National Leader can be enumerated continuously. But the reality is that Haydar Aliyev, in the true sense of the word, made Azerbaijan an independent country and ensured its eternity.
The policy initiated by the National Leader Haydar Aliyev is successfully continued and developed by President Ilham Aliyev. The effective national and international policy pursued by the President, a successor of the National Leader, are backed up by Haydar Aliyev’s ideas, and today’s dynamic development proves that the defined strategy is based on the national interests and will. I would like to emphasize that the national and international policy is grounded on the principles of independence and sovereignty. Azerbaijan is able to make its own choice in terms of its foreign political relations, as well as political, economic, military, humanitarian and other partners, partner countries and international organizations. As the single owner of its national resources Azerbaijan grounds on the national interests and mutual benefit principles when implementing cooperation with its energy partners. Meanwhile, our today’s economic power enables the government to minimize the risks of the rapid global market changes and crises. Azerbaijan’s economy constituting over 80% of the total economy of the South Caucasus is leading in the region. Stable public income and social and political stability is ensured. All these factors enable Azerbaijan to develop and prosper confidently.
3. Mr. Gasimov, Azerbaijan is going to host an important international event, the 1st European Games. It would be interesting to have your opinion about the significance of Baku 2015 European Games and its benefits for Azerbaijan.
- As a country facilitating international dialogue and partnership Azerbaijan has a great and successful experience of hosting a cluster of important political, economic and humanitarian events. Generally, I would say that international community demonstrates great interest to Azerbaijan, which is also the result of the geographical importance and the fact that we are situated in the crossline of the Eastern and Western civilizations. Moreover, the stability, development and the democratic environment enables the country to become an active initiator of the international political, economic and humanitarian dialogue and the recent years have turned to be extremely successful for Azerbaijan as a Center for cultural and humanitarian dialogue.
In the truest sense of the word, Azerbaijan’s independence is fully recognized by the independent members of the international relations system, and our achievements are highly appreciated. Azerbaijan’s non-permanent membership of the UN Security Council in 2011 supported by 155 states, its successful leadership of the council twice and chairing of the CoE Cabinet of Ministers reflects the increasing political prestige of the country. Today, Baku has become the political, economic and cultural capital of the Caucasus.
On the other hand, strong local infrastructure enables Azerbaijan to host essential international events and the fact that the relevant institutions trusted Azerbaijan to hold Baku 2015 European Games. That is to say, the ambition and official candidacy to organize such an extremely sports event are backed up by Azerbaijan’s development, modern infrastructure, as well as security and stability aspects. Besides, it demonstrates that Azerbaijan is considered as a well-recognized and equal member of the European Family.
Moreover, due to the strong sports infrastructure created within a short period of time and the fact that Azerbaijan could become one of the leading countries representing global Olympic Movement, our country could formulate a specific model. Azerbaijan became one of the leading European countries with contemporary sports infrastructure which will be reinforced with the help of the government policy. Thus, it is not a mere coincidence that Azerbaijan was trusted to host the games. Let me underline the fact that our country successfully and rapidly implemented all the preparatory work to organize the event at the highest level and for sure Azerbaijan is completely ready for the European Games.
As mentioned before, a wide range of activities have been implemented to prepare for the European Games by Baku 2015 1st European Games Organizing Committee led by First Lady Mehriban Aliyeva, an MP, the President of Haydar Aliyev Foundation and Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO. Apart from underlying the importance of the European Games to be held in June, the representatives of the European sports community highly appreciate the work done by the Committee.
As regards the importance and benefits of the games, I would like to focus on a number of specific points. Firstly, apart from its significance in terms of increasing the international promotion of Azerbaijan’s values, it will doubtlessly bring certain economic benefits to Azerbaijan. Thus, it is be worth to mention that the sports infrastructure and facilities will be eventually used by local people in the future.
Besides, the European Games bear even more significance for promotion of the tourism potentials of the country. Azerbaijan possesses great tourism potential. While various touristic sectors are developing rapidly, a great number of high quality accommodation facilities were built in Baku and the regions. A large number of tourists are expected to come to Azerbaijan during the games. We expect to benefit greatly from the broadcasting and tourist costs. The income will not be limited by the expenditures spent by the incoming tourists only during the games, since the guests will have an opportunity to get to know our country’s touristic potential and attractions better and eventually would like to come again. Therefore, the 1st European Games can be considered as a profitable project for Azerbaijan.
The games will be a remarkable event in the sports history of not only Azerbaijan, but also the whole Europe, additionally demonstrating Azerbaijan’s power.
4. On the eve of the European Games, certain anti-Azerbaijan and pro-Armenian groups, as well as the fifth column conduct smear campaigns against Azerbaijan.
- We have been witnessing such campaigns against Azerbaijan, a country having dynamic development, political and social stability and high-level international recognition. Specially, certain people, including pro-Armenia groups who cannot accept Azerbaijan’s achievements pursue a black PR to sully the country’s reputation and formulate wrong international public view propagating false statements and opinion. If you remember, during Eurovision 2012 Song Contest we encountered such challenges and all those groups, including the members of the fifth column were quite active in this regard. Although this is quite an upsetting situation, we are not very much surprised about that.
In general, the efforts taken against Azerbaijan are the result of the failure to accept Azerbaijan’s independent policy and political will. I would like to recall a moment. Back in 1994, when the Contract of the Century was to be signed, some external groups tried to commit coup-d’état in order to bring pressure and push the country into chaos. However, the National Leader Haydar Aliyev’s tremendous efforts helped to prevent such destructive actions and facilitated successful integration of the country in the international arena. Namely, because of the failure of such negative measures, pro-Armenian forces and anti-Azerbaijan groups try to bring pressure on our country using black PR and propaganda. Today, such elements are obvious, but they will definitely have no effects. Azerbaijan develops confidently and dynamically under the leadership of President Ilham Aliyev, while its international status is reinforcing sustainably.