BANM-in Kompüter və İKT kafedrasının müəllimi, Süleyman Süleymanzadə ilə müsahibə
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kompüter və İKT kafedrasının müəllimi Süleyman Süleymanzadə 1986-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. Orta təhsilini Bakının 200 nömrəli məktəbində alıb. 2002-ci ildə Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) tərəfindən keçirilən ali məktəblərə qəbul imtahanında yüksək bal toplayaraq Milli Aviasiya Akademiyasının “Mühəndis sistemotexnik” ixtisasına qəbul olub. Akademiyada təhsil aldığı zaman proqramlaşdırma üzrə olimpiadada iştirak edib və birinci yeri tutub. 2007-ci ildə Azərbaycandakı ali təhsilini fərqlənmə diplomu ilə başa vurub və həmin il hərbi xidmətə gedib. Xidmətini başa vurduqdan sonra Almaniyanın Dresden Texniki Universitetinin “Kompüter mühəndisliyi” ixtisasının magistratura pilləsinə qəbul olub. 2014-cü ildən BANM-in Kompüter və İKT kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.
1. Almaniyada məhz "Kompüter mühəndisliyi"  ixtisası üzrə təhsil almağa və müəllim olmaq fikrinə necə gəldiniz?
- Kompüter mühəndisi olmaq mənim uşaqlıq arzum idi. Azərbaycandakı təhsilimi başa vurub Almaniyada bu ixtisas üzrə təhsil aldım. Xaricdə əldə etdiyim kompüter üzrə biliklərimi bizim gənc nəsillə paylaşmaq məqsədilə Bakıya qayıtdım və müəllim olmaq arzusuyla bu peşəni seçdim. Öz məqsədimi BANM-də reallaşdırdım.
2. Xaricdəki təhsilin Azərbaycandakı təhsldən nə cür fərqləri var? Üstün və mənfi cəhətləri?
- Əsas fərq ondan ibarətdir ki, xaricdəki təhsil sistemində tələbə öz ixtisasına və istəyinə uyğun keçəcəyi fənləri seçir. Tələbənin dərs oxumağa münasibəti isə tam fərqlidir. Müəllim onları oxumağa məcbur etmir, özləri öz üzərində işləməyi vacib sayırlar. Əgər müəllim tələbələrə hər hansı bir layihə işləməyi və yaxud tədqiqat aparmağı tapşırırsa, tələbələr bütün tapşırıqları müəllimin köməyi olmadan özləri yerinə yetirirlər. Kitabxanadan, internetdən və müxtəlif resurslardan lazımı materialları toplayıb, tapşırılan işi həll edirlər. Heç bir tələbə müəllimə demir ki “biz bunu keçməmişik”. Xaricdəki müəllimlər tələbələrə deyirlər : “Nəyi keçməmisiniz - özünüz oxuyun”. Bu xaricdəki təhsilin həm müsbət, həm də mənfi cəhətidir. Mənfi tərəfi ondadır ki, xaricdə müəllim və tələbə arasında interaktivlik zəif olur. Xaricdə oxumağın müsbət cəhətlərindən biri də odur ki, müxtəlif ölkələrdən gələn tələbələrin sayı çox olur və bu da müxtəlif millətli tələbələr arasında münasibətlər yaradır. Tələbələrin dünyagöruşləri, dil bilikləri və ünsiyyətləri genişlənir. Onu da qeyd edim ki, Azərbaycanda gənclərə verilən imkanlar heç də xaricdə yaradılan imkanlardan geri qalmır. Dövlətimiz gənclərin innovativ və kreativ bacarıqlarını üzə çıxarmaq və müvafiq fəaliyyət sahələrində həmin bacarıqları tətbiq etmələri üçün imkanlar və hər cür şərait yaradır. Məsələn, gənclərin cəmiyyətimizdə aparıcı və mühüm rollardan birini tutmaq üçün günü-gündən inkişaf edən dövlətimiz, onlara çox unikal imkanlar yaradır: bütün istiqamətlərdə fərqli layihələr, teleradio proqramları, yarışlar və digər yeniliklər həyata keçirir. Hətta xaricdə oxuyan gənclər də bu layihələrə qoşulur və bəzi təcrübə imkanlarını yalnız bizim ölkədə ala bilərlər. Xaricdə isə belə təcrübə qazanmaq çox çətindir.
3. İlk işinizə harda başlamısız?
- İlk işimə Almaniyada başlamışam. Orada elektron bilet satış sisteminin təchizatı və işləmə prinsipinin quraşdırılması ilə məşğul olmuşam.
4. Bakı Ali Neft Məktəbində fəaliyyətə başlamanız necə oldu ? Bakı Ali Neft Məktəbinin Kompüter və İKT kafedrasının müəllimi olaraq üzərinizə hansı öhdəliklər düşür və işinizin öhdəsindən necə gəlirsiniz?
- Bakı Ali Neft Məktəbi haqqında çox müsbət fikirlər eşidirdim. Buradakı təhsilin ingilis dilində olduğunu və fənlərin xarici proqramlar üzrə tədris edildiyini bilirdim. Düşündüm ki, mən Almaniyada kompüter mühəndisliyi üzrə əldə etdiyim biliklərimi məhz bu Ali Məktəbin tələbələri ilə bölüşməliyəm. Özüm haqqında məlumatları Ali Məktəbə göndərdikdən sonra, rektor Elmar Qasımov məni Ali Məktəbə dəvət etdi və Elmi Şura qarşısında “Dependable systems”(Asılı sistemlər) mövzusunda təqdimatla çıxış etdim. Daha sonra Kompüter və İKT kafedrasına müəllim təyin olundum. Bu kafedranın müəllimi olaraq üzərimə düşən öhdəliklər çoxdur. Mənim işim, həmçinin elmi tədqiqatlar aparmaq və yeni elmi məqalələr yazmaqdır.
5. Gənc müəllim olmağın hansı çətinlikləri və üstünlükləri var? Müəllim olmaq sizin üçün nə deməkdir?
- Müəllim, ilk növbədə məsuliyyətli şəxs olmalıdır və düşünməlidir ki, onun tələbələri ölkənin gələcəyidir. Mənim fikrimcə, müəllim olmaq - gələcək cəmiyyəti qurmaq və yetişdirmək deməkdir. Tələbələrlə yaxşı münasibət qurmaq üçün müəllim dərslərini maraqlı və interaktiv şəkildə keçməlidir.
6. Bir gənc olaraq, ali təhsil ocağında gənclərlə və professor-müəllim heyəti ilə işləməyin sizin üçün məsuliyyəti nədən ibarətdir? Bir savadlı gənc üçün müasir gənclərlə və alimlərlə işləmək nə dərəcədə asan və çətindir?
- Məncə məsuliyyət barəsində ayrı-seçkilik eləmək düzgün deyil. Məsuliyyətli şəxs hər yerdə və hər peşədə məsuliyyətli olmalıdır. Onu deyə bilərəm ki, alimlərlə və müasir gənclərlə işləmək mənim üçün çox məsuliyyətli, dəyərli və maraqlıdır.

Suleyman Suleymanzade, teacher of Computer Studies and ICT Department of BHOS
Suleyman Suleymanzade, teacher of Computer Studies and ICT Department of Baku Higher Oil School (BHOS) was born in Baku in 1986. Graduating from secondary school No.200 he was admitted to Engineering System Technician Programme of the National Aviation Academy. During his studies at the Academy Suleyman participated in Programming Olympiads where he came first. He got his Master’s Degree in Computer Engineering from Dresden University of Technology and joined BHOS in 2014.
1. How did you decide to study Computer Engineering in Germany and to become a teacher?
- I was dreaming to become a Computer Engineer since my childhood. After getting my Bachelor’s Degree in Azerbaijan I went to Germany to continue my studies and came back to share my knowledge with young people studying here and decided to become a teacher, the goal which I achieved in BHOS.
2. What is the difference between the national and international education? What are the pros and cons?
- The main difference lies in the fact that in foreign higher educational institutions the students choose among the courses that are appropriate for their specialization and desire, while a student’s approach to studies is utterly different. A teacher does not make a student study, the students consider self-learning as an important aspect of their education. If a teacher gives the task requiring working on a specific Project or doing some research, students do it without any help of their teachers. They search for the necessary materials in the library, internet and other resources and do their best to solve the tasks they are given. None of the students are complaining that the subject has not been taught to them, because foreign teacher’s perception is that students have to learn the untaught materials themselves. I would say that these are both the pros and the cons of education abroad. I consider weaker interaction between the teacher and the student as a disadvantageous factor of international education system, while having a chance to be a part of international student community is a positive aspect which helps students to expand their mindset, language and communication skills. However, I have to say that the opportunities created in Azerbaijan for national students are not worse than those available abroad. Our government creates wide opportunities for young people to demonstrate their innovative abilities and creativity, while setting a platform for their application. For instance, there are unique chances for young people to progress holding leading and important public status, which includes various projects, TV programmes, competitions, etc. Even those who have studied abroad make use of these kind of opportunities that help them to get some experience, which sometimes is very difficult to get abroad.
3. Where did you work first?
- I started my professional life in Germany. I was responsible for electronic ticket sale system supply and installation of its operation principle.
4. How did join BHOS? What are our main responsibilities as a teacher of Computer Sciences and ICT Department and how can you manage fulfilling your responsibilities?
- I’ve heard some very positive comments about this school. I knew that English is a medium of instruction here and the curriculum is among the ones applied abroad. I’ve decided that I should share my experience gained in Germany specifically with the students of BHOS. I sent my CV and was invited to meet Rector Elmar Gasimov. Later, I had to make a presentation on Dependable Systems at the Scientific Council meeting which made a decision to appoint me a teacher at the relevant department. There are many responsibilities which lie on my shoulders as an employee of this department, which also include embarking upon extensive research.
5. What are the pros and cons of being a young teacher? What does teaching means for you?
- First of all, a teacher should be a responsible person and realize that his/her students are the future of the country. To my mind, being a teacher means formulating a potential future community. Thus, in order to create a positive interaction environment with students, a teacher should make his/her courses quite interesting and interactive.
6. As a member of the young generation, what are the main responsibilities while working with young people and faculty at a newly established higher school?
- I think it isn’t appropriate to discriminate between one’s responsibilities. A responsible person feels his/her obligations in everything. I just want to say that having a chance to work together with well-recognized scholars and young people is quite an essential, valuable and interesting aspect for me.