BANM Schneider Electric və Avandsis Group şirkətləri ilə əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalanıb
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) Schneider Electric və AVANDSIS GROUP şirkətləri ilə əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalayıb.
İmzalanma mərasimində BANM-in rəhbərliyi, Schneider Electric şirkətinin Orta Asiya ölkələri üzrə prezidenti Emrah Tekdemirin və AVANDSIS GROUP şirkətinin direktoru Həsən Süleymanovun rəhbərlik etdikləri nümayəndə heyətləri, Fransanın Azərbaycandakı Səfirliyinin Universitetlərlə əlaqələr üzrə nümayəndəsi Şarlott Payen, həmçinin BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq, onlara Ali Məktəbin ümumi fəaliyyətindən və əməkdaşlıq etdiyi şirkətlərdən bəhs edib. BANM-in dünyanın aparıcı transmilli şirkətləri ilə əməkdaşlığından məmnunluqla danışan rektor E.Qasımov rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağında keçirilən tədbirlərə bu şirkətlərin dəstək verdiklərini bildirib. O, bu yaxınlarda BANM-də keçirilən Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş tələbələrin 3-cü elmi-texniki konfransında AVANDSİS GROUP şirkətinin də yaxından iştirakını və dəstəyini vurğulayıb. Rektor E.Qasımov hər iki şirkətlə qurulan əməkdaşlığın Ali Məktəbdəki “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasında xüsusi rol oynayacağını qeyd edib. O, bu əməkdaşlığın eyni zamanda, tələbələr üçün təcrübə və gələcək karyera imkanlarının verəcəyini qeyd edib.
Daha sonra Schneider Electric şirkətinin Orta Asiya ölkələri üzrə prezidenti Emrah Tekdemir çıxış edərək, Schneider Electric şirkəti haqqında məlumat verib. O, təmsil etdiyi şirkətin Azərbaycanda 10 ildən artıq fəaliyyət göstərdiyini deyib. E.Tekdemir BANM-lə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib.
AVANDSIS GROUP şirkətinin direktoru Həsən Süleymanov çıxış edərək, BANM-in tələbələrinin gələcəkdə təmsil etdiyi şirkətin fəaliyyətinə cəlb olunması, onların işlə təminatına imkanların mövcud olduğunu deyib.
Fransanın Azərbaycandakı Səfirliyinin Universitetlərlə əlaqələr üzrə nümayəndəsi Şarlott Payen səfirlik adından çıxış edərək, BANM-lə şirkətlər arasında əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. O, 2013-ci ildə BANM-ə səfərini xatırladıb. Şarlott Payen nəzəri biliyin təcrübə ilə birləşməsinin çox vacib faktor olduğunu vurğulayıb. Bu baxımdan müqavilələrin tələbələr üçün əlverişli şərait yaradacağını qeyd edib. O, həmçinin Fransada mühəndislik sahəsində magistratura təhsili üçün imkanlar olduğunu deyib.
Sonra hər iki şirkətlə müqavilələrin imzalanma mərasimi olub.
Qeyd edək ki, imzalanan əməkdaşlıq haqqında razılaşma BANM-də “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasını təmin etmək üçün zəruri maddi-texniki, elmi-metodiki dəstəyin alınmasına və təşkilati tədbirlərin həyata keçirilməsinə imkan yaradacaq.

BHOS signs cooperation agreements with Schneider Electric and AVANDSIS GROUP
BHOS administration, faculty and students, the delegation of Schneider Electric led by Emrah Tekdemir, Central Asia Country President and AVANDSIS GROUP led by Director Hasan Suleymanov, as well as Charlotte Payen, representative for university relations of the French Embassy in Azerbaijan attended the ceremony.
Welcoming the guests rector Elmar Gasimov briefed about the activities of the higher school and partnership with various companies. Expressing his pleasure about the cooperation with well-recognised translational companies, Mr. Gasimov underlined the support rendered by the companies during a number of events organized at BHOS, especially AVANDSIS GROUP’s support to the recent Students Scientific and Technical Conference organized by BHOS and dedicated to the 92nd Anniversary of the National Leader Haydar Aliyev. Rector Gasimov emphasized that the partnership relations established with these two companies would have a significant role in specialist training within the frame of Process Automation Engineering Programme, adding the agreements would create new internship and career opportunities for the students.
Taking the floor Mr. Tekdemir briefed about Schneider Electric underlying that the company was having presence in Azerbaijan over ten years and extended his pleasure of having established collaboration with BHOS.
Then, Mr. Suleymanov had the floor and talked about further career opportunities for BHOS students available at the company, extending his personal interest in involving them to AVANDSIS GROUP operations.
Later, Ms. Payen took the floor and as the representative of the French Embassy in Azerbaijan expressed her pleasure of witnessing establishment of partnership relations among BHOS and the companies. Recalling her visit to the higher school back in 2013 Ms. Payen emphasized the importance of integrating theoretical and practical knowledge, which would be facilitated also due these agreements. She also noted that there were very good opportunities to pursue Master’s degree in France.
The speeches were followed by the agreement signing ceremony.
It is worth to note that the agreements will pave the way for material, technical, scientific and methodological support by the companies to ensure training of high quality specialists in Process Automation Engineering Programme.