BANM tələbəsi, Prezident təqaüdçüsü Elmir Əbilov (müsahibə)
"Azərbaycanda ən yaxşı təhsil Bakı Ali Neft Məktəbindədir. Məqsədim Azərbaycanın neft-qaz sahəsində önəmli yerlərdən birini tutmaqdır"
Əbilov Elmir Adil oğlu 23 dekabr 1995-ci ildə Sumqayıt şəhərində anadan olub. Orta təhsilini 2003-2014-cü illərdə Sumqayıt şəhəri Texniki və Təbiət Elmləri Liseyində alıb və liseyi əla qiymətlərlə bitirib. Riyaziyyat və fizika fənləri üzrə keçirilən şəhərlərarası olimpiadalarda iştirak edib və I yerə çıxıb. 2014/2015- ci tədris ili üzrə keçirilən TQDK-nın qəbul imtahanında 695 bal toplayaraq, Bakı Ali Neft Məktəbinin “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olub. Prezident təqaüdçüsüdür.
1. Elmir, qəbul imtahanı necə keçmişdi? İmtahandan qabaq və imtahandan sonra hansı təəssüratlarla yadda qalıb?
- İmtahandan qabaq, xüsusilə də, imtahana son bir-iki ay qalmış əsas məqsədimə çatmaq - 700 bal toplamaq üçün əlimdən gələni edirdim və bacardıqca çox oxuyurdum. Valideynlərim, müəllimlərim və ətrafımdakı yaxın insanlar mənim yüksək bal toplayacağıma inanırdılar. Bunun özü mənim üçün həm güclü motivasiya, həm də böyük gərginlik idi. Qəbul imtahanına gəldikdə isə, olduqca gərgin keçmişdi. İmtahandan çıxandan sonrakı dövr isə, məncə, daha gərgin dövrdür. Xüsusilə, nəticələri yoxlayıb, balını səbirsizliklə gözlədiyin vaxt.
2. Sınaq imtahanlarında nəticələrin necə olub? Qəbul imtahanında yüksək bal toplayacağına özün inanırdınmı?
- Sınaq imtahanlarında 650 baldan yüksək bal toplayırdım. Qəbul imtahanında yüksək bal toplayacağıma çox inanırdım. Məhz özümə inam mənim üçün böyük motivasiya oldu. Yaxın ətrafım da hər zaman məndən 700 bal gözlədiklərini deyiblər.
3. İmtahanda 600 baldan yüksək nəticəni göstərmək üçün abituriyent hansı öhdəlikləri üzərinə götürməlidir və ixtisas seçimini necə etməlidir?
- Abituriyent ilk olaraq böyük məsuliyyətlə çalışmalı, bütün tapşırıqları davamlı olaraq yerinə yetirməli, lazım olduqda yatmamağı belə gözə almalıdır. Lakin bu o demək deyil ki, bütün dünyadan təcrid olunmalıdır. Müəyyən aralıqlarla istirahətinə də yer ayırmalıdır. Bir il boyunca səhərdən axşamadək dərs oxumaq, əlavə olaraq imtahan günü haqqında fikirləşmək olduqca böyük stressdir. İxtisas seçimlərini isə məsləhət görərdim ki, öz istəkləri ilə etsinlər. Bununla belə, valideynləri və digər böyüklərlə də məsləhətləşmələri olduqca vacibdir.
4. Niyə məhz bu ixtisası və BANM-i seçdin və bu seçimi etdikdə hansı məqsədləri qarşına qoydun?
- Ağlımda olan ilk yerlərdən biri BANM idi. BANM-ə daxil olmağımı xüsusilə valideynlərim çox istəyirdilər. İki ixtisas arasında seçim etməli idim, sonda "Neft-qaz mühəndisliyi" ixtisasını seçməyə qərar verdim. Bu seçimi etməyimdə isə, internetdən oxuduğum məlumatlar və insanlar arasında apardığım araşdırma böyük rol oynadı. Sonda qərarı özüm verdim və bu ixtisası seçdim.
5. Mühəndislik sahəsinə marağın hardan yaranıb və gələcək üçün məqsədin nədir?
- Riyaziyyat və fizika fənlərinə olan böyük marağım məndə mühəndis olmaq istəyi yaratdı. Məqsədim isə, gələcəkdə öz ixtisasım üzrə peşəkar mühəndis olmaq və Azərbaycanın neft-qaz sahəsində önəmli yerlərdən birini tutmaqdır.
6. BANM-də ali təhsil almaq üçün bura qəbul olmaq arzusunda olan abituriyentlərə nə məsləhət görərdin? Burdakı təhsili necə dəyərləndirirsən?
- BANM-a qəbul olmaq istəyən abituriyentlərə məsləhət görərdim ki, indidən yüksək bal toplamağı qarşılarına məqsəd qoysunlar. Burada oxumaq tək texniki biliklərlə kifayətlənmək demək deyil. Bu biliklərlə yanaşı, həmçinin fəal və geniş dünya görüşünə sahib olmalısan. Buradakı təhsil səviyyəsini çox yüksək qiymətləndirirəm, çünki buradan məzun olduqda həm ingilis dilli yüksək ixtisaslı, həm də dünyagörüşlü bir gənc kadr olacam. Azərbaycanda ala biləcəyim ən yaxşı təhsili burada aldığıma əminəm. Çünki ölkəmizdə ən yaxşı təhsil Bakı Ali Neft Məktəbindədir.
7. Boş vaxtlarında nə ilə məşğul olursan? Hansı əlavə məşğuliyyətlərin və hobbin var?
- Boş vaxtlarımda yerli və xarici ədəbiyyata aid kitablar oxuyuram. Dünyagörüşü tələb edən intellektual oyunlarda tək və komanda şəklində iştirak etməyi çox sevirəm.
8. Humanitar fənlərlə və ədəbiyyatla aran necədi?
- Humanitar fənlərə və xüsusilə ədəbiyyata marağım var. Ən sevdiyim kitablar isə, Patrix Zuskindin "Ətriyyatçı", Sabahattin Alinin "Xəz paltolu Madonna", Elif Şafakın "Aşk", Robin Şarmanın ""Ferrari"sini satmış rahib"dir.

Elmir Abilov, BHOS student and the holder of the Presidential Scholarship (headline)
"Baku Higher Oil School offers the best quality education in Azerbaijan. My goal is to hold a specific status in Azerbaijan’s energy sector"
Elmir Abilov was born on December 23, 1995 in Sumgayit. In 2003-2014, he studied at Sumgayit Technical and Science Lyceum which he graduated with distinction. He participated in national Mathematics and Physics Olympiads and held the first place. In 2014-2015 university entrance examinations Elmir scored 695 points and was admitted to Petroleum Engineering Programme of BHOS. He holds the Presidential Scholarship.
1. Elmir, what can you say about the admission exams, what were your impressions prior to and after the exam?
- I was doing my best and studied very hard before and especially the last two-three months prior to the examinations to achieve my goal, to score 700 points. My parents, teachers and friends were sure that I would have good results. This in turn, was a strong motivation, but at the same time quite a big stress for me. As regards the exams, they were very hard. I would say that the post examination period was even harder, especially when you are waiting for your results and the score you are going to achieve.
2. Were the results of your mock exams good? Did you ever believe that you would score a high point?
- Usually, I used to get over 650 points during the mock exams. I was almost sure that my examination score would be high and this confidence was a big motivation for me. My family and friends also expected high results.
3. What should a prospective university student do in order to achieve over 600 points entrance score and how should one make the right choice of the relevant specialization?
- One should work very hard, sometimes even think of tolerating sleepless nights. But it doesn’t mean that you should live in isolation from all over the world. You should also take some rest, because studying all the time, plus thinking about the examinations are quite a stressful experience. In terms of specialization, I would recommend to make the choice at one’s own wish. It is also important to get some advice from your parents.
4. What was your reason for choosing this specialization and Baku Higher Oil School?
- BHOS was one of my first choices. My parents especially wanted me to enter this higher school. I had a dilemma between two majors and I opted for Petroleum Engineering, which was primarily based on some personal research I made in the internet and discussions with relevant experts. Finally, I made my decision and chose this specialization.
5. What does your interest to engineering is based on and what are your future plans?
- My great interest in Mathematics and Physics increased my desire for becoming an engineer. As regards my goal, I wish to become a professional engineer and hold a specific status in Azerbaijan’s energy sector.
6. What are your recommendations to the prospective university students wishing to study at BHOS? How do you find the education here?
- I would recommend setting a goal of achieving high results during the examinations. Studying at BHOS is not just about learning some technical skills, but at the same time having a broad world view. I highly appreciate the level of education at this higher school, as I am sure that when I graduate I will become a person with good English language skills and wide world view. I believe that I am getting the best education I could in Azerbaijan, because BHOS offers the most high quality education in the country.
7. How do you spend your leisure? What kind of hobbies do you have?
- I read books of national and international authors. Also, I like to take part in various intellectual games either individually or in a team.
8. And what about humanities and literature?
- I am interested in humanities, especially literature. My most favourite books are Patrick Süskind’s Perfumer, Sabahaddin Ali’s The Madonna in the Fur Coat, Robin Sharman’s The Monk Who Sold his Ferrari and Elif Shafak’s Love.