BANM-də Qələbənin 70 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib
Aprelin 30-da Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) alman faşizmi üzərində Qələbənin 70-ci ildönümü münasibətilə “Heç kim unudulmur, heç nə yaddan çıxmır” mövzusunda təntənəli mərasim keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədr müavini Valeh Ələsgərovun, SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayevin, Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri QSC-nin sədri Arif Alışanovun, “Azərişıq” ASC-nin sədri Baba Rzayevin, Milli Məclisin İqtisadi siyasət komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadənin və digər rəsmi şəxslərin iştirak etdiyi mərasimi giriş sözü ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov iştirakçıları salamlayıb, onları Qələbə günü münasibəti ilə təbrik edib. E.Qasımov Böyük Vətən Müharibəsi vaxtı Azərbaycanın əhalisi 3 mln. nəfər olduğunu qeyd edib və onun da 700 mindən çoxu müharibədə iştirak etdiyini vurğulayıb. Onlardan 300 mindən çoxu isə müharibədə həlak olduğunu deyərək, bu göstəricinin təxminən əhalinin 10%-i təşkil etdiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev çoxminli neftçilər ordusu adından müharibə veteranlarını təbrik edib və Azərbaycanın mərd oğul və qızlarının o illərdə göstərdikləri döyüş və əmək şücaətindən, qəhrəmanlıqlarından danışıb. O, Böyük Vətən Müharibəsinin qələbə ilə başa çatmasında Bakı neftçilərinin misilsiz rolundan ətraflı bəhs edib. SOCAR prezidenti gənclərin milli vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsi, veteranların öz zəngin təcrübələrini onlara aşılaması baxımından bugünkü mərasimin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
Daha sonra “1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində Qələbənin 70 illiyi münasibəti ilə maddi yardımın verilməsi haqqında” SOCAR prezidentinin əmri oxunub. Əmrə əsasən, veteran neftçilərin maddi rifah halının yaxşılaşdırılması məqsədilə onlara maddi yardım ayrılıb.
Tədbirin rəsmi hissəsinin ardınca Böyük Vətən Müharibəsi veteranı, görkəmli neftçi-alim Əbdülağa Cavadovun anadan olmasının 95 illiyinə həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.
Filmdən sonra Əbdülağa Cavadov səhnəyə dəvət edilib. O, tələbələrə döyüş xatirələrindən danışaraq, gənclərə tövsiyələrini verib və veteranlara göstərilən diqqət və qayğıya görə SOCAR rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib.

BHOS Holds an Event to Celebrate the 70th Anniversary of the Victory
On April 30, a ceremonial event was held at Baku Higher Oil School to celebrate the 70th anniversary of the Victory over Fascism.
Valeh Alasgarov, the Deputy Chairman of Milli Majlis, Rovnag Abdullayev, the SOCAR President, Arif Alishov, the Director of Azerbaijan Television and Radio Programmes JSC, Baba Rzayev, the Director of Azerishig OSC, Ziyad Samedzade, Chairman of the Committee for Economic Policy at Milli Majlis, as well as other authorities attended the event where Rector Elmar Gasimov welcomed the guests and congratulated them on the occasion of the anniversary of the victory. Underlying the fact that during the Great Patriotic War, the population of Azerbaijan constituted some 7 million people and over 700 thousand of them went to the war, while the number of the fallen ones was above 300 thousand. This number totaled some 10% of the population.
SOCAR President Rovnag Abdullayev extended his congratulations to the veterans briefing about the heroism and courage of Azerbaijanis demonstrated during the war. He emphasized the event as an important one contributing greatly to foster patriotism in young people having a chance of interacting with the veterans who can share their experience and memories with them.
The speeches were followed by demonstration of the film dedicated to the 95th anniversary of Abdulahga Javadov, a well-known oil worker and veteran of the Great Patriotic War, who then was invited to the stage where he shared his battle memories and thanked the SOCAR management for their care.