BANM-ın müəllimi beynəlxalq mükafatat aldı
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi kafedrasının professoru, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) hərbi hospitalının rəisi, tibb elmləri doktoru Kənan Yusifzadə “Michael E.DeBakey adına Beynəlxalq Cərrahlar Mükafatı”na layiq görülüb. Tibb sahəsində ən böyük beynəlxalq mükafatlardan sayılan bu bu nailiyyəti o, ABŞ-ın Merilend ştatında Volter Rid adına Milli hərbi tibb mərkəzində keçirilən beynəlxalq konfransda alınan qərara əsasən əldə edib.
Bütün dünyadan hərbi cərrahların toplandığı konfransda hər il hərbi tibb sahəsində xidmətinə görə mükafatlandırma mərasimi keçirilir. Bu il isə bu mükafata Azərbaycanda hərbi tibb sahəsində göstərdiyi xidmətlərə görə Kənan Yusifzadə layiq görülüb.
“Mən bu mükafatı mənə həm bir həkim kimi, həm də Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəhbəri kimi verilən yüksək qiymət olaraq görürəm. Son illər hərbi hospitalın işində göstərilən tibbi xidmətin keyfiyyətinə dair əsaslı yeniliklər, müsbət dəyişikliklər etmişik. İndi hospitalda yalnız hərbçilər deyil, həm də digər şəxslər yüksək səviyyədə tibbi kömək ala bilərlər.” – deyə Kənan Yusifzadə bildirib.
Qeyd edək ki, Kənan Yusifzadə 2016-ci ildən BANM-da “Mülki müdafiənin və tibbi yardımın əsasları” fənnindən dərs deyir.
BANM ailəsi adından Ali Məktəbimizin professoru Kənan Yusifzadəni nüfuzlu beynəlxalq mükafat alması münasibətilə təbrik edir və ona həm müəllim, həm həkim, həm də bir rəhbər olaraq işlərində uğurlar arzulayırıq.

Professor of the Chemical Engineering Faculty department of Baku Higher Oil School, Head of Military Hospital of State Border Service of the Azerbaijan Republic, Doctor of Medicine Kanan Yusifzada won Michael Ellis DeBakey Prize, which is one of the most prestigious international medical awards. He was awarded the prize at the annual conference held at the Walter Reed National Military Medical Center in Maryland (the USA) and dedicated to the outstanding cardiac surgeon, scientist, and medical educator. The conference gathers prominent military surgeons from all over the world who award DeBakey Prize for achievements in military medicine. This year, Kanan Yusifzada is awarded for his merits in military medicine administration.
“For me this prize means appreciation of my activities as a doctor and the Head of Military Hospital of State Border Service. Significant changes took place at the hospital last years. We worked hard to improve the quality of health services provided to both military personnel of the State Border Service and other citizens of the country, as now civilians are eligible for the treatment at our hospital, too.”
Professor Kanan Yusifzada has been teaching at BHOS since 2016. He conducts a course entitled “Fundamentals of Medical Aid in Civil Defense”.
We extend our congratulations to our colleague professor Kanan Yusifzada on this international award and wish him every success in his activities in all spheres!