BANM-ın əməkdaşları Koreya Respublikasına səfər ediblər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Mühəndislik” fakültəsinin dekanı Zəfər Qurbanov və “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” kafedrasının müdiri Manafəddin Namazov HMC Co.Ltd. şirkətinin və Kyungsung Universitetinin dəvəti ilə Koreya Respublikasına səfər ediblər. BANM-ın məsul əməkdaşları Seul və Busan şəhərində “Texniki və İşgüzar mübadilə” adlı seminarda iştirak ediblər.
Səfər zamanı HMC Company Profile şirkətinin baş ofisində şirkət rəhbərliyi və Kyungsung Universitetinin professoru Park Jang Sik ilə görüş təşkil olunub. Görüşdə şirkətin Koreyada gördüyü işlərin təqdimatı keçirilib, gələcəkdə Koreya Respublikasının qrantı və BANM ilə birgə "Qazın ilkin təsbitetmə sistemi və ona daxil olmanın idarəetmə sistemi" və digər elmi-tədqiqat işlərinin aparılması müzakirə olunub. Sözügedən layihənin Cənubi Koreyanın HMC Co.Ltd. Şirkəti ilə Kyungsung Universitetinin professorunun rəhbərliyi altında yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulub və layihə əsasında BANM-da elmi tədqiqat mərkəzinin yaradılması kimi məsələlər müzakirə olunub. Daha sonra Ali Məktəbin dekanı və kafedra müdiri BANM haqqında geniş təqdimatla çıxış edib və onlara verilən sualları cavablandırıblar.
Səfər müddətində “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə müasir elmi-tədqiqat laboratoriyasının BANM-a gətirilməsinin detalları müzakirə olunub. Bununla yanaşı, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” kafedrasının əməkdaşlarının və həmin ixtisas üzrə təhsil alan tələbələrin gələcəkdə Koreya şirkətləri ilə əməkdaşlıq etmələri ilə əlaqədar danışıqlar aparılıb.
Mənafəddin Namazov və Zəfər Qurbanov eyni zamanda, Kyungsung Universitetində rəhbərliklə görüşüblər, BANM haqqında məlumat məlumat verərək gələcəkdə universitetlə BANM arasında sıx əməkdaşlıq çərçivəsində tələbə mübadiləsinin aparılması məsələsini müzakirə ediblər.

BHOS representatives visited Korea
Dean of Engineering Department of Baku Higher Oil School Zafar Gurbanov and head of Process Automation Engineering Department Manafaddin Namazov visited the Republic of Korea on invitation from HMC Co. Ltd. and Kyungsung University. BHOS representatives also participated in a workshop in Seoul and Busan.
During the visit, BHOS representatives met with the management of HMC Co. Ltd. at the headquarters of the company and with professor of the Kyungsung University Park Jung-sik. At the meeting, a presentation covering the company activities in South Korea was made. In addition, issues related to conducting joint research and scientific work including the project on early gas detection and access control system. It is envisaged that HMC Co. Ltd. will realize the project under the supervision of a professor from the Kyungsung University. The meeting participants also discussed prospects of establishing a scientific research center at BHOS based on the above project.
Then Zafar Gurbanov and Manafaddin Namazov made a presentation about BHOS and answered questions. Issues related to developing BHOS cooperation with South Korean companies and universities were also considered. They included, among others, establishment of an advanced scientific and research laboratory on process automation engineering at BHOS and development of close partnership of the Higher School’s Engineering Department with HMC Co. Ltd.
In the course of the visit, BHOS representatives met with the management of the Kyungsung University. At the meeting, prospects of developing cooperation between two higher educational institutions including implementation of a student exchange program were discussed.