Bakı Ali Neft Məktəbində Silahlı Qüvvələr günü qeyd olunub
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 26 iyun – Silahlı Qüvvələr gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, əməkdaşları və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri açan BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il mayın 22-də imzaladığı Fərmanla 26 iyun tarixinin Silahlı Qüvvələr günü elan edildiyini vurğulayaraq Azərbaycanda güclü, qüdrətli və yüksək döyüş hazırlığına malik ordu yaradılmasının Ümummilli liderin adı ilə bağlı olduğunu bildirib. O, qeyd etdi ki, milli ordumuz Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyini, ərazi bütövlüyünü və xalqının azadlığını mətinliklə qoruyur.
BANM-in İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin dosenti Ələmdar Şahverdiyev “Azərbaycan milli ordusunun yarandığı tarixi şərait və ordu quruculuğunda qarşıya çıxan çətinliklər (1918-1920)” adlı məruzə ilə çıxış etdi. O, bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, ölkədə çox böyük işlər görülmüşdü və bu işlərdən biri də ordu quruculuğu sahəsində görülən tədbirlərdir.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi, Silahlı Qüvvələrimizin keçdiyi şərəfli yol, ordunun hazırki döyüş qabiliyyəti haqqında hazırlanmış sənədli film nümayiş etdirilib.

A meeting dedicated to the Day of the Armed Forces of Azerbaijan, which is commemorated on June 26, was held at Baku Higher Oil School (BHOS). It gathered BHOS management, teachers, staff members and students. Opening the gathering, BHOS Vice-rector for training, science and international relations Ramiz Humbatov informed that June of 26 was announced as the Armed Forces Day in accordance with the Decree of May 22, 1998 issued by the national leader Heydar Aliyev. The Vice-rector emphasized that formation of the strong and well-equipped national army, which is on guard for borders, independence and territorial integrity of the country, is inextricably connected with the name of the national leader of the Azerbaijani people.
Associate professor of BHOS English Language and Humanitarian Disciplines Centre Alamdar Shahverdiyev made a report entitled “Historical conditions of building the national army of Azerbaijan and challenges during its formation in 1918-1920.” Speaking about the role and place of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) in the history of the country, he said that even though ADR existed only for 23 months, its government undertook serious and successful steps towards strengthening the national statehood including building armed forces of the republic.
In conclusion, a documentary film about ADR history, glorious way of the Azerbaijani armed forces and military training and operational readiness of the national army was shown.