BANM-in müəllimi danışır: Məzunlarımız öz işləri və bilikləri ilə BANM-in adını tanıdacaqlar
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin “Mən BANM-in müəllimiyəm” adlı layihəsi davam edir. Beləliklə, suallarımızı BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” kafedrasının dosenti Nailə Allahverdiyeva cavablandırır.
- Müəllimlərin əsas işi – təhsil və tərbiyə verməkdir, xoşuma gələn odur ki, mən gələcək nəsilin bilikli və əla olmasına çalışıram. Mən ölkəmizin intellektual potensialını formalaşdırmaq üçün əlindən gələni edirəm.
- Mən alim və pedaqoq ailəsində böyümüşəm. Mənim atam Azərbaycanın əməkdar mühəndisidir və 55 ildir ki ölkənin ali təhsil ocaqlarından birində müəllim kimi çalışır. Mənim anam bütün ömrünü elmə həsr edib. Ona görə də mənim seçimim elm və tədris oldu. Artıq 27 ildən çoxdur ki mən müəllimlik fəaliyyəti ilə məşğulam. Hesab edirəm ki, ixtisas seçimimdə yanılmamışam.
- Tələbəlik illərimin sevimli müəllimi informasiya müəllimi Xanlar Həmzəyev idi. O vaxtlar - 80-ci illərdə, məktəblərdə informatika tədris olunmadığına görə bu fənni universitetdə sıfırdan başlayaraq keçirirdilər. Bizim qrupun tələbələrində infotmatika və proqramlaşdırmaya marağı və sevgisi məhz Xanlar müəllimin sayəsində yaranmışdır. Bu sahadəki uğur və nailiyyətimə görə Xanlar müəllimin tədris metodikasına borcluyam.
- Tələbələrinizdən danışın. Onların gələcəklərini necə görürsüz?
- Mənim tələbələrim ağıllı və tərbiyəlidirlər. Onlardan çox razıyam. Ümumi qrupdan kimlərisə ayırmaq istəməzdim amma hər bir müəllimin “sevimlisi” olur hansı ki məntiqli düşünməsi və zəhmətkeşliyi ilə başqalarından seçilir. Əlbətdə ki, belə tələbələrlə işləmək asan olur. Mən çalışıram ki nəinki təkçə uğurlu tələbələrlə hər kəslə işləyirəm. Müəllimin vəzifəsidir ki zəif tələbələri də əlaçılara çatdırmağa çalışsın. Bu da tədrisin mahiyətini əks etdirir.
- Hesab edirəm ki bizim barəmizdə nəinki Azərbaycanda xaricdə də danışacaqlar. Məzunlarımız öz işləri və bilikləri ilə BANM-in adını tanıdacaqlar. İnanıram ki, 10 il sonra  BANM-də yeni ixtisas və fakultələr açılacaq və məsafəli təhsil vasitəsi ilə Avropa və Amerika abituriyentləri də burada təhsil ala biləcəklər.
- Düzünü desəm, sərbəst vaxtım az olur. İmkan düşəndə ailəmlə vaxt keçirirəm və təbiyyətdə gəzməyi sevirəm. Fortepianoda ifa etməyi xoşlayıram.
- Məzunlarımıza çalışdıqları yerlərdə Ali Məktəbimizi layiqincə təmsil etməyi və müəllimlərini yadda saxlamalarını arzu edirəm. Ən vacibi isə dürüst məsuliyyətli işçilər və vətəni üçün həqiqi vətənpərvər olmaqdır.

BHOS teacher says: Our Higher School will be internationally recognized.
Public Relations Department of Baku Higher Oil School (BHOS) continues its project entitled I am teaching at BHOS”. Associate professor of Process Automation Engineering Department Naila Allakhverdiyeva is answering our questions.
– The main mission of a teacher is to educate, and I like to be a teacher of young people to help them become better and more educated.  Thus, I do participate, albeit not directly, in the development of intellectual potential of our country.
– I grew up in a family of teachers and scientists. My father is an Honored Engineer of Azerbaijan, and he was a teacher at one our universities for more than 55 years. My mother is a professor and has dedicated her whole life to science and research work. Following their example, I chose the same profession. I have been teaching for more than 27 years by now. I believe that my decision was a right choice.
– My best-loved teacher at the university was Informatics lecturer Hanlar Gamzayev. In the 80s, informatics was not taught at school, so we started studying this subject at the university from the scratch. Hanlar muallim was a very skilled and experienced teacher and   managed to foster our interest to informatics and software engineering. I am very grateful to him for this support. I feel that I am obliged to him, even if partially, for successes and achievements in my profession.
– My students are very nice, clever and talented. I am very pleased to work with them. I would not like to speak about anyone individually, but I have to admit that every teacher does distinguish ‘favorite’ students whom he or she likes for being smart, cute and very talented. Of course, it is much easier to work with these students. However, I prefer to work with all students including those who are not so successful. A teacher’s mission is not only limited to helping a good student become an excellent one. A challenge is to make a low-performing student an outstanding one, and this is the real goal of teaching!
– I believe that in ten years, our Higher School will be well known not only in Azerbaijan, but also in many countries abroad. I think that our graduates will bring glory to BHOS by their deeds and expertise, and we will not need to promote BHOS to make people learn about it. I also think that we there will be much more faculties at the Higher School and more specialities will be offered to students. Moreover, due to expansion of distant learning, education at BHOS will be available to young people at Europe and America!
– Frankly, I do not have much leisure time, but when I do, I try to spend time with my family, go to countryside. And I also like playing piano.
– What would you wish to the first graduates of the Baku Higher Oil School?
– I would like them to be good representatives of our school, wherever they work. I also wish them to always remember their teachers. And most importantly, I would like them to be qualified specialists and true patriots of their motherland!