BANM-də 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) qanlı 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə 20 Yanvar faciəsinin qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov 20 Yanvar hadisələri haqqında danışaraq bu faciənin həmin dövrdə keçmiş sovet respublikalarında baş qaldıran, xalqların milli azadlıq hərəkatlarının bir hissəsi olduğunu dedi. Ramiz Hümbətov sovet ordusunun Bakıda xüsusi amansızlıqla dinc, əliyalın əhaliyə qarşı zorakılıq törətdiyini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, 20 Yanvar Bakı qətliamı təkcə faciə deyil, həm də Azərbaycan tarixinin şanlı qəhrəmanlıq salnaməsinə yazılıb. Bu qanlı tarix illər, əsrlər ötsə də, Azərbaycan xalqının xatirəsində əbədi yaşayacaq. O, Vətənimizin müstəqilliyi, suverenliyi, azadlığı uğrunda canını qurban vermiş şəhidlərimizin əbədi olaraq Azərbaycan tarixinə və xalqımızın yaddaşına həkk olunduğunu bildirib.
BANM-in İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin dosenti Ələmdər Şahverdiyev 20 Yanvar faciəsinin tarixindən danışıb, bu hadisənin Azərbaycan tarixində mühüm yer tutduğunu bildirib. O, bu hadisələrə tarixi-siyasi qiymətin ilk dəfə Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini bildirib.  O, qeyd edib ki, bu hadisə Azərbaycan xalqının azadlıq uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olub. Ölkəsinin, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan mərd Vətən övladları həmin gün canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucalıblar.
BANM-in Ömürboyu təhsil fakültəsinin dekanı Rəna Mustafayeva və Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının professoru Arif Məmmədzadə öz çıxışlarında həmin qanlı günlərdə canlı şahid olduqları hadisələri dilə gətiriblər, xatirələrini bölüşüblər.

Round table to mark 27 Anniversary of 20 January Tragedy held at BHOS
Round table to commemorate 27th anniversary of 20th January bloody tragedy was conducted at Baku Higher Oil School (BHOS). The event participants held a moment of silence to honor glorious memory of the victims of January tragedy. Opening the meeting, BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov emphasized that events of 20 January became one of the most important steps on Azerbaijan’s way to the national freedom. He also said that the Soviet Army performed violent atrocity against civilians in Baku. Ramiz Humbatov noted that Black January events in Baku would be imprinted in the memory of the Azerbaijani people forever. Struggling for national freedom and territorial integrity of their homeland, glorious sons and daughters of Azerbaijan sacrificed their lives for their homeland and wrote a bright page in the country’s history.
Associate Professor of BHOS’ English Language and HD Centre Alamdar Shahverdiyev told about the history of the tragic events in January 1990 and said that this tragedy occupied an important place in the history of Azerbaijan. He emphasized that the first historical and political assessment of the event was given by the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev. Alamdar Shahverdiev said that 20 January is also day of national pride and glory when Azerbaijani people rose for the freedom and integrity of their country.
Speaking at the round table, Dean of BHOS Lifelong Learning Department Rena Mustafayeva and professor of Petroleum Engineering Faculty Arif Mammadzada shared their memories about Bloody January. At the end, a short documentary highlighting events of the 20th January tragedy was demonstrated.