BANM-də Mən bir ağac əkmişəm Layihəsi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun dəstəyilə icra olunan “Mən bir ağac əkmişəm” layihəsi uğurla davam etdrilir. Layihənin ilkin mərhələsində SOCAR Bibiheybət NQÇİ ərazisində ayrılmış sahədə layihə iştirakçıları olan gənc tələbələr tərəfindən 200 ədəd şam ağacı əkilmişdir. Layihə çərçivəsində Azərbaycanda və dünyada ətraf mühitin mühafizəsi, sənaye sahələrinin ətraf mühitə təsiri və mənfi təsirlərin aradan qaldırılması məqsədilə görülən işlər barədə təlimlərə başlanılmışdır.
“Mən bir ağac əkmişəm” layihəsi çərçivəsində ilk təlim 03.12.2016-cı il tarixində Bakı Ali Neft Məktəbində təşkil olundu. İlk seminarı giriş sözü ilə açan layihə rəhbəri Ə.Bəylərli iştirakçılara layihə barədə və layihə çərçivəsində nəzərdə tutulan təlimlər barədə məlumat verdi. Daha sonra AMEA-nın Botanika İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri və Qafqaz Universitetinin müəllimi Rəşad Səlimov “Azərbaycanda bitki müxtəlifliyinin öyrənilməsi: AMEA Botanika İnstitutunun təcrübəsi və bu istiqamətdə görülən işlər” mövzusunda çıxış etdi. Tələbələrə Azərbaycan Respublikasının bitki örtüyünün mühafizəsi sahəsində görülən işlər və AMEA-nın Botanika İnstitutunda yaradılan elektron sistemlər və həmin sistemlərin üstünlükləri barədə məlumat verdi.
Layihə çərçivəsində növbəti təlimlər AMEA-nın Botanika bağında, Zoologiya muzeyində və BANM-da davam etdiriləcək.

Implementation of a project entitled “I planted a tree” is successfully continued with support from Youth Foundation under the President of the Azerbaijan Republic. At the first stage, the students participating in the project planted 200 pine trees at the area of Bibi-Heybat oil-and-gas production department of SOCAR. In course of the project, workshops on environmental issues in Azerbaijan and all over the world and activities aimed at overwhelming negative impact on the environment caused by industry and production facilities.
The first workshop of the I Planted a Tree was held at Baku Higher Oil School on 3rd December. At the beginning, the project leader A.Beylarli informed the participants about the project objectives as well as about workshops and other events to be conducted. Head of the Education department of the Institute of Botanic of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) Rashad Salimov made a presentation on Experience and Work of the ANAS’ Institute of Botanic in the Field of Studying the Diversity of Plants in Azerbaijan. He also told about the Institute’s activities for plants protection, including production of electronic systems and the advantages of their usage.
Following workshops of the project shall be conducted at the ANAS’ Botanic Garden and Museum of Zoology.