Bakı Ali Neft Məktəbində Milli Qurtuluş Günü qeyd olunub
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri açan Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyətindən, müstəqil dövlətimizin qurulmasında və möhkəmlənməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən danışıb. O, hər bir xalqın tarixində onun müstəqillik, milli azadlıq uğrunda apardığı mübarizənin böyük rolu olduğunu qeyd edib. Rektor bildirib ki, bu müstəqillik və azadlıq heç də asan qazanılmır, bütün xalqlara və millətlərə qismət olmur, çünki müstəqilliyi qazanmaqla yanaşı, onu həm də qoruyub saxlamaq vacib şərtdir. E.Qasımov ölkədə ictimai-siyasi sabitliyə məhz 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə yenidən qayıdışından sonra nail olunduğunu vurğulayıb. Ulu öndərin bu müdrik addımı ölkədə sosial-iqtisadi və siyasi inkişafın əldə olunmasında, dövlətimizin möhkəmlənməsində və Azərbaycan dövlətçiliyinə yönəlmiş qəsdlərin qarşısını almasında böyük rol oynayıb. Rektor həmçinin qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin qətiyyəti xalqa ruh yüksəkliyi gətirdi və ölkəni gələcəyə inamla baxan qüdrətli bir dövlətə çevirdi. Dahi lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu müdrik və uzaqgörən siyasət nəticəsində bu gün Azərbaycanın regionda müstəqil, güclü dövlətə çevrildiyini söyləyən E.Qasımov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Ulu Öndərin ideyalarını uğurlu davamçısı olduğunu bildirib.

BHOS celebrated National Salvation Day
The event dedicated to the National Salvation Day, celebrated in Azerbaijan June 15, was held at Baku Higher Oil School (BHOS). The event gathered BHOS management, professors, lecturers and students. Opening the meeting BHOS Rector Elmar Gasimov talked about historical significance of the National Salvation Day and the irreplaceable merits of the National Leader of Azerbaijan Haydar Aliyev connected with building and strengthening of our independent state. He stressed that the struggle every nation had gone throw in their history to gain freedom and independence was of special importance. BHOS Rector said that it was not easy at all to win freedom and independence and not all nations were fortunate to gain it, as apart from winning it, one should be able to safeguard the mentioned freedom and independence. Elmar Gasimov specially stressed that our country managed to reach social and political stability owing to return of the National Leader Haydar Aliyev to the power in 1993 following nation’s insistent demand. This wise step taken by the National Leader played crucial role in social, political and economic development of Azerbaijan, strengthening the state and having prevented any attempts directed to damage our statehood. In addition, BHOS Rector underlined that the National Leader Haydar Aliyev’s determination highly encouraged Azerbaijani nation and turned the country into strong state confidently looking ahead.
Emphasizing that as the result of farsighted and wise policy of the National Leader Haydar Aliyev Azerbaijan managed to become strong, independent state of the region, Elmar Gasimov also pointed out that the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev is the worthy successor of the ideas of the National Leader. In conclusion, BHOS Rector Elmar Gasimov congratulated Azerbaijani Nation on the National Salvation Day, June 15