Bakı Ali Neft Məktəbinin dosentinin ingilis dilində dərs vəsaiti çap olunub
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” kafedrasının dosenti Xanum Cəfərovanın ingilis dilində “Mathematics-1” (Riyaziyyat-1) adlı dərs vəsaiti çap olunub. 150 səhifədən ibarət olan dərs vəsaiti Bakı Ali Neft Məktəbində yığılıb çapa hazırlanıb və SOCAR-ın Mərkəzləşdirilmiş Mətbəəsində çap edilib.
Dərs vəsaiti “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasının ingilis dilində təhsil alan tələbələri üçün nəzərdə tutulub. Vəsaitdə müasir mühəndis hazırlığı ixtisaslarına riyaziyyatın tədrisinin əsas aspektləri öz əksini tapıb. Burada funksiyalar və onların növləri, törəmə və onun tətbiqləri, inteqral və onun tətbiqləri, kompleks ədədlər, xətti cəbr, birinci tərtibli diferensial tənliklər, statistika və ehtimal nəzəriyyəsinin elementləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Hər bir nəzəri materiala uyğun olaraq xarakterik misalların geniş izahlı həllinin nümunələri göstərilib. Hər fəsilin sonunda müstəqil çalişmaq üçün hər mövzuya aid olan misallar istifadəçilərə təqdim olunub. Dərs vəsaitindən digər ali məktəblərin mühəndis ixtisasları üzrə ingilis dilində mütəxəssis hazırlayan fakültələrinin tələbə və müəllimləri də istifadə edə bilərlər.
Xanum Cəfərova 1995-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin mexanika-riyaziyyat fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 2002-ci ildə “Hilbert fəzasında operator-diferensial tənliklərin həll olunması haqqında” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib və fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb. X.Cəfərova müəllimlik fəaliyyəti dövründə funksional analiz, kompleks dəyişənli funksiyalar nəzəriyyəsi, riyazi analiz, xətti cəbr və onun tətbiqi, iqtisadi riyaziyyat, ehtimal nəzəriyyəsi və statistika fənnlərini Azərbaycanın müxtəlif universitetlərində tədris edib. Hal hazırda o, Bakı Ali Neft Məktəbində “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrə “Mühəndislər və alimlər üçün Riyaziyyat” fənnini, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrə “Riyaziyyat” fənnini tədris edir. X.Cəfərova 20-dən çox elmi məqalənin müəllifidir və BANM-nin tələbələri üçün dərslik və dərs vəsaitlərinin hazırlanması üzərində işləyir.

Lecture Notes by Associated Professor of Baku Higher Oil School published in English
Lecture Notes on ‘Mathematics-1’ course by Khanim Jafarova, Associated Professor of Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) were published in English. The Lecture Notes consisting of 150 pages were developed at BHOS and published by SOCAR Centralized Typography. The material was compiled for the Process Automation Engineering students, whose instruction language is English. They provide the main aspects of teaching Mathematics for students majoring in modern engineering. Such topics as functions and their different types, derivative and its applications, integral and its applications, complex numbers, linear algebra, the first order differential equations, the elements of probability and statistics were reflected in the mentioned Notes. The theoretical material is accompanied by detailed explanatory solution for specific problems. The users can also refer to subject specific exercises presented at the end of every chapter, which enable them independently, approach the problem solution. Lecture Notes can also be used by students and lecturers of other higher education institutions that offer engineering programmes in English.
Mrs. Jafarova is Associated Professor of BHOS Petroleum Engineering Department. She graduated from the Faculty of Mechanics - Mathematics of Baku State University with distinction in 1995. She defended her PhD thesis ‘On the Solvability of the Operator –Differential Equations in Hilbert Space’ in 2002 and she was awarded the PhD degree in Mathematics.
Khanim Jafarova taught the Functional Analysis and Theory of Functions of Complex Variables courses, as well as Calculus, Applied Linear Algebra, Mathematics for Economists, Probability and Statistics at different universities of Azerbaijan.
Currently, she teaches ‘Mathematics for Engineers and Scientists’ course for Petroleum and Chemical Engineering students, and ‘Mathematics’ course for Process Automation Engineering students at Baku Higher Oil School.
Mrs. Jafarova is the author of more than 20 scientific articles and develops the teaching aids and study guides for the students of BHOS.