BANM-də Şevron şirkətinin Hyuston ofisinin mühəndisi seminar keçdi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Society of Petroleum Engineers (SPE) - Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin Bakı Ali Neft Məktəbi üzrə bölməsinin taşkilatçılğı ilə “Quyuların tamamlanmasının keyfiyyəti və uzunmüddətli istismar: baş vermiş hadisələr və onlar sayəsində qazanılmış biliklər” adlı seminar keçirildi. Seminar “Şevron” şirkətinin Hyuston ofisinin neft mühəndisi xanım Marisel Markiz tərəfindən təqdim edildi.
Qeyd edək ki, xanım M.Markizin quyuların tamamlanması və istehsalat əməliyyatları, yataqların işlənilməsi, layihə menecmenti və elmi araşdırmalar üzrə 12 illik təcrübəsi var. M.Markiz Oklahoma Universitetində “Kimya mühəndisliyi” üzrə doktorantura təhsili alıb. Əslən Venesuelanın paytaxtı Karakasdan olan M.Markiz bir sıra mükafatlara layiq görülüb. Mütəmadi olaraq SPE Global təşkilatının fəaliyyətinə yaxından dəstək verir və Qadın Mühəndislər Cəmiyyətinin də fəal üzvüdür.
Seminarda 100-ə yaxın tələbə və mühəndis iştirak etdi. Seminar iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılandı və sual-cavab sessiyası ilə yekunlaşdı.

Engineer of Houston-based office of Chevron held the workshop at BHOS
The workshop on ‘Completion quality and long-term well performance: case histories and the lessons learned’ was organized by BHOS section of the Society of Petroleum Engineers (SPE) at BHOS. Ms. Maricel Marquez, representative of Houston-based office of Chevron conducted the said workshop. Ms. Marques has 12 year experience in the field of well completion and production operations, deposit exploitation, project managing and scientific research. Ms. Marquez studied chemical engineering at Oklahoma University on doctorate level. Born in the capital of Venezuela, Caracas, Marquez is the winner of several awards. She supports the activities of SPE being an active member of the Society of Women Engineers.
The workshop gathered around 100 students. Participants showed keen interest towards the workshop which was completed by questions and answers session.