Hacızadə Nəzrin: Uğur qazanmaq zəhmət və təhsildən asılıdır
Hacızadə Nəzrin Elşən qızı 1997-ci il avqust ayının 30-da Bakı şəhərində anadan olub. 2004-cü ildə Suraxanı rayonu Ramiq Abidov adına 85 saylı orta məktəbin 1-ci sinfinə daxil olub. 2006-cı ildən təhsilini Cəbrayıl rayonu Hovuslu kənd tam orta məktəbində davam etdirib. 2015/2016-cı tədris ilində TQDK-nın keçirdiyi ali məktəblərə qəbul imtahanında 690 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olub, Prezident təqaüdçüsüdür.
- Qəbul imtahanı mənim üçün çox şəffaf və sakit şəraitdə keçdi. İmtahandan əvvəl iştirak etdiyim bütün sınaq imtahanlarında mənim üçün əsas problem vaxt idi və bu dəfə də eyni şeyin təkrarlanacağından qorxduğum üçün çox həyəcanlı idim. Cavab testimi yoxlayarkən “Fizika” fənnindən bir səhvim çıxdı. 700 bala hazırlaşsam da 690 bal topladım amma nəticəmdən razı idim.
- TQDK-nın təşkil etdiyi sınaq imtahanlarında əldə etdiyim ən yüksək nəticə 654 bal olub. Bu nəticə məni qane etmirdi və daha yüksək bal toplamaq üçün son 2 ay daha çox çalışdım. Ailəm və müəllimlərim mənə dəstək olur və onların inamını doğruldacağıma güvənirdilər.
- İmtahanda 600 baldan yüksək nəticəni göstərmək üçün abituriyent hansı öhdəlikləri üzərinə götürməlidir və ixtisas seçimini etdikdə nələri əsas götürməlidir?
- Düşünürəm ki, hər bir kəs uğur qazanmaq üçün, əvvəla, qarşısına məqsəd qoymalıdır. Məşhur aforizmdə deyildiyi kimi, hədəfi olmayan gəmiyə heç bir külək kömək etməz. İmtahana hazırlaşarkən vaxt amili xüsusilə nəzərə alınmalıdır, çünki hər abituriyentə yalnız 3 saat vaxt verilir və o, bundan səmərəli şəkildə istifadə etməlidir. İxtisas seçimi edərkən bu işdə təcrübəsi olan insanlarla məsləhətləşmək də çox vacibdir və çalışmaq lazımdır ki, seçimimiz bu günün tələblərinə uyğun olsun.
- Mühəndislik bu gün həm dünyada, həm də ölkəmizdə ən prioritet ixtisaslardan biridir və fikrimcə, Azərbaycanda heç bir universitet mühəndislik üzrə tədrisdə BANM ilə rəqabətə girə bilməz. Bu ixtisası seçməkdə əsas səbəb kimi müəllimlərimin və ailə üzvlərimin dəyərli məsləhətlərini və mənim gələcəkdə yüksək ixtisaslı kadr kimi uğur qazanmaq istəyimi xüsusilə qeyd etmək istərdim. Gələcəkdə təhsilimi magistr pilləsi üzrə xaricdə davam etdirmək və neft-qaz sənayesinin ən qabaqcıl mütəxəssislərindən biri olmaq istəyirəm.
- Adətən deyirlər ki, texniki sahə və mühəndislik peşəsi kişilərə aid sənətdir. Sən bu barədə nə düşünürsən və bu sahəyə marağın hardan yaranıb?
- Düzdür, mühəndislik sahəsində kişilər üstünlük təşkil edir, ancaq qadınların da bu sahədə kifayət qədər uğurları olub. Mənim fikrimcə, hər hansı bir işdə uğur qazanmaq kişi və ya qadın olmaqdan deyil, istedad, hadisələrə düzgün və orijinal baxış, zəhmət və təhsildən asılı olan məsələdir.
- BANM-də ali təhsil almaq üçün arzusunda olan abituriyentlərə nə məsləhət görərdin?
- BANM-da ali təhsil almaq istəyən abituryentlərə məsləhətim budur ki, kompyuter biliklərinə və ingilis dilində danışığa xüsusi fikir versinlər. Məsləhətim budur ki, dərsdən əlavə hobbiləri olsa da, fikirlərini yayındıracaq məşğuliyyətlərdən, xüsusilə sosial şəbəkələrdən uzaq olsunlar. Əgər istədikləri nəticəni əldə edə bilmirlərsə, daha çox çalışsınlar, ümidsizliyə qapılmasınlar. İxtisas fənlərindən başqa, digər fənlərə, məsələn, tarix, ədəbiyyat, coğrafiyaya da diqqət yetirsinlər. BANM-dəki təhsil öz müasirliyi, şəffaflığı və praktiki biliklərin çox olması ilə fərqlənir.
- Humanitar fənlərlə və ədəbiyyatla aran necədi?
- Humanitar fənləri çox sevirəm, həmişə “Coğrafiya” ilə yaxından maraqlanmışam. Mütaliə etməyə, xüsusilə tarixi əsərlər oxumağa daha çox vaxt ayırmağa çalışsam da, hal-hazırda dərslərimlə əlaqədar olaraq buna vaxt tapmıram.

Nezrin Hajizade: Success depends on efforts and education
Nezrin Hajizade was born August 30, 1997 in Baku. After completing her secondary education Nezrin was admitted to study in petroleum engineering programme at BHOS having gathered 690 points during the entrance examination held by the State Students’ Admission Commission (SSAC) for Academic year 2015/16. She is also the winner of the Presidential scholarship.
- How the entrance examination was held? What were your impressions before and after exam?
- The entrance examination was held very transparently and smoothly. Judging by the trial exams I ever took the only thing that might have caused the problem for me was time management. Bearing this in mind I experienced a kind of anxiety. While I was looking up in answer keys I discovered that I made a mistake in physics. Although being prepared to gather 700 I gathered 690 points however it pleased me very much.
- What about the trial exams? Did you believe you could gather high points during the entrance examination?
- The highest points that I ever gathered during trial exams organized by SSAC were 654. I was not happy with this result and I tried even harder within the 2 months prior to the entrance examination. My family and my teachers always supported me.
- What should be done by prospective students to gather more than 600 points? How specialization selection should be made?
- First of all one should set a goal. As it is said in well-known saying ‘no wind can help the ship to sail if it has no destination’. First of all prospective students should pay attention to time management as only three hours are given to each. So that it should be properly used. It is also important to consult with the experienced people while selecting specialization and your choice should meet current demands.
- Why did you select BHOS and this specialization and what kind of goals you’ve set?
- Engineering is considered to be priority field in our country and abroad. I believe BHOS is second to none amongst all universities in Azerbaijan in the field of engineering specialization. I followed advices of my family members and my teachers while selecting this specialization as well as my particular desire to be highly qualified specialist in future. In future I would like to continue Master degree education abroad in order to become advanced specialist in petroleum engineering.
- Traditionally technical sciences and engineering profession are associated with men. What do you think about that? How can you explain your interest in this field?
- It is true that men constitute the majority in engineering field however women’s success can also be traced. I think it does not matter if you are a woman or a man in case you want to be successful. Success depends on efforts and education, availability of talents, original and unbiased views with regards to developments.
- What would you advise to prospective students who wish to be admitted to BHOS?
- I would advise every prospective student willing to study at BHOS to be computer literate and improve their English language competence, especially speaking abilities. I would also advise them even though enjoying their leisure to stay away from all kind of things especially social nets that frustrate their attention. If they fail to achieve their goal they should try even harder living no room for hopelessness. It is also good to focus on such courses as history, literature, geography along with their specialization courses. Education at BHOS is distinguished with its contemporaneity, transparency and availability of a lot of practical works.
- What is your attitude towards humanitarian subjects?
- I like them very much. I always took interest in geography. I also love reading, especially historical works. However because of being overloaded with my assignments I have no time for reading.