BANM tələbəsi beynəlxalq hakatonda Azərbaycanı təmsil edərək qalib olub
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının V kurs tələbəsi Gülay Nəzərova İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Təmiz Enerji Mərkəzi (CECECO) tərəfindən təşkil olunan “CECECO Təmiz Enerji Hakatonu 2026” beynəlxalq müsabiqəsində II yeri tutub.
Azərbaycan, Türkiyə, Pakistan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstandan 16–35 yaş arası gənclərin iştirak etdiyi hakatonda BANM tələbəsi fərdi şəkildə iştirak edərək Azərbaycandan yeganə qalib adını qazanıb.
Onun təqdim etdiyi “CleanAxis” adlı layihə süni intellekt əsaslı rəqəmsal mərkəz platformasının yaradılmasını nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, müsabiqənin əsas məqsədi təmiz enerji sahəsində rəqəmsal və məlumat əsaslı innovativ həllərin hazırlanması olub. Müsabiqəyə ümumilikdə adları qeyd olunan ölkələrdən 207 müraciət qəbul edilib.

Gulay Nazarova, a fifth-year student at the Information Security Department of Baku Higher Oil School (BHOS), took second place in the CECECO Clean Energy Hackathon 2026 international competition, organized by the Clean Energy Center of the Organization for Economic Cooperation and Development (CECECO).
The BHOS student, who participated individually in the Hackathon, attended by young people aged 16 to 35 from Azerbaijan, Turkey, Pakistan, Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan, became the only winner from Azerbaijan.
The CleanAxis project she presented to the competition envisions the creation of an AI-based digital hub platform.
The main objective of the Hackathon was to develop innovative digital and data-driven solutions in the field of clean energy. A total of 207 applications from the above-mentioned countries were submitted to the competition.