Nihad Məmmədov: Uğur əldə edəcəyimə inanırdım
Məmmədov Nihad Vasif oğlu 31 iyul 1997-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. O, 2004-cü ildə Bakı şəhəri Xətai rayonu 269 saylı tam orta məktəbin 1-ci sinfinə gedib. Təhsilinin ilk 3 ilini bu məktəbdə aldıqdan sonra 2007-ci ildən təhsilini Xətai rayonu 17 saylı tam orta məktəbdə davam etdirib. Məktəb illərində Nihad Məmmədov bir sıra nailiyyətlər əldə edib. O, 2010-cu ildə ingilis dili üzrə olimpiadada öncə təhsil aldığı məktəb üzrə, sonra isə Xətai rayonu üzrə birinci yeri qazanıb. 2015-ci ildə 17 saylı məktəbi bitirdikdən sonra TQDK-nın keçirdiyi qəbul imtahanında 695 bal toplayıb və bu uğuru ilə bitirdiyi məktəbin tarixində ən yüksək bal toplayan şagird olub. 2015/2016-cı tədris ilində Nihad Məmmədov Bakı Ali Neft Məktəbinin “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olub, Prezident təqaüdçüsüdür.
- Qəbul imtahanı necə keçmişdi? İmtahan hansı təəssüratlarla yadda qalıb?
- Qəbul imtahanı çox yaxşı keçmişdi. İmtahandan öncə, təbii olaraq, bir az həyəcanlı idim. Lakin imtahandan sonra artıq rahat idim, çünki uğur əldə edəcəyimə inanırdım. Ona görə də, özümə inamım artmışdı.
- Sınaq imtahanlarında ən çox topladığım bal 665 bal olub. Lakin qəbul imtahanında daha çox bal yığacağıma inanırdım. Ailəm və yaxınlarım da mənə inanır və dəstək verirdilər. Bu da məni həvəsləndirirdi.
- Orta məktəb illərindən neft-qaz sektoruna böyük həvəs göstərirdim. Bakı Ali Neft Məktəbində “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasının olması məni çox sevindirdi. Bu təhsil ocağını seçməyimə əsas səbəb mənim gələcəkdə peşəkar mütəxəssis olmaq arzumdur. Bunun üçün Ali Məktəbdə kifayət qədər imkan və şərait yaradılıb. Burada tədris olduqca yüksək səviyyədədir. Dərslər ingilis dilində və Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramları əsasında aparılır.
- Təhsilimi bitirdikdən sonra savadlı mütəxəssis olmaq və Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin inkişafına öz töhfələrimi vermək istəyirəm. İnanıram ki, gələcəkdə buna nail olacağam.
- Boş vaxtlarında nə ilə məşğul olursan? Hansı əlavə məşğuliyyətlərin var?
- Humanitar fənləri sevirəm, tarixə marağım olduqca böyükdür. Bununla yanaşı, həm də klassik ədəbiyyatın həvəskarıyam. Boş vaxtlarımda kitab oxumağı və musiqiyə qulaq asmağı sevirəm. İdmana da marağım çoxdur, futbol oynamağı çox sevirəm.

Nihad Mammadov was born 31 July, 1997 in Baku. Three years he studied at the secondary school №269 at Khatai district and then continued his education at the secondary school №17 of the same district. During school years Nihad gained several achievements. He was the winner of the Contest on English Language in 2010 first at the secondary school he was studying then at the Contest that covered Khatai district. After graduating secondary school in 2015 he took the entrance examination and having gathered 696 points he became the first student of the secondary school he successfully finished with such points. In Academic year 2015/16 Nihad Mammadov was admitted to study in BHOS petroleum engineering programme. He is also the winner of the Presidential scholarship.
- The entrance examination was held very well. Of course I felt nervous before the start. However after examination I felt relief as I believed in my success. Therefore my faith in my own self increased.
- What were the results of the trial exams? Did you believe you could gather high points during the university entrance examination?
- The highest points that I ever gathered during the trial exams made up 665. Nevertheless I believed that I would be able to gather even more. My family and friends trusted and supported me and this was very encouraging.
- When I studied at the secondary school I had a keen interest in petroleum field and I was glad to know about availability of petroleum engineering specialization at BHOS. I selected this specialization because I wanted to be a highly-qualified specialist in future. BHOS offers sufficient opportunities to achieve this goal. Education system here is at the highest level. All courses are conducted in English language and they are totally in line with the programmes of Heriot Watt University, UK.
-I want to be educated specialist and make my own contribution in petroleum engineering industry of Azerbaijan. I am convinced I will be able to achieve this in future.
- I am fond of humanitarian sciences, especially history. At the same time I like reading classic books. I also listen to the music at my leisure. I also like sport, especially football.