SOCAR “Liderlik Akademiyası” çərçivəsində “Enerji Liderləri” proqramını istifadəyə verib
SOCAR “Liderlik Akademiyası” təşəbbüsü çərçivəsində “Enerji Liderləri” proqramını rəsmi olaraq istifadəyə verib. Proqramın əsas məqsədləri orta səviyyəli rəhbərlərin liderlik bacarıqlarını inkişaf etdirmək, müasir idarəetmə yanaşmalarını tətbiq etmək və təşkilat daxilində ortaq idarəetmə dəyərləri formalaşdırmaqdır.
Proqram beynəlxalq təlim və konsaltinq şirkəti FranklinCovey ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunub və yeni Liderlik Kompetensiya Modeli əsasında 2,300-dən çox menecerin təlimini nəzərdə tutur. Təlim 9 əhatəli moduldan ibarətdir:
- Davamlılıq (Sustainability)
- Dəyişikliyin İdarəolunması (Change Management)
- Menecerlər üçün İnsan Resursları (HR for Managers)
- Maliyyə bilikləri (maliyyə sahəsində olmayanlar üçün)
- Rəqəmsal Savadlılıq (Digital Literacy)
- Layihə İdarəetməsi (Project Management)
- Komanda Dinamikası (Team Dynamics)
- Ünsiyyət Bacarıqları (Communication Skills)
- Liderlik (Leadership)
Bu modullar arasında “Davamlılıq” xüsusi olaraq önə çıxır. Bu modul SOCAR-ın uzunmüddətli ətraf mühitə məsuliyyət, ictimai təsir və idarəetmə mükəmməlliyi üzrə strateji öhdəliyini əks etdirir. Davamlılıq modulu liderlərə ESG (Ətraf Mühit, Sosial və İdarəetmə) standartlarına uyğun olaraq dayanıqlı təcrübələri biznes proseslərinə inteqrasiya etmək üçün bilik və alətlər təqdim edir.
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) əməkdaşları da proqramda fəal iştirak edir. Bu isə universitetin enerji sektorunun dəyişən tələblərinə uyğun liderliyin inkişafına və davamlı peşəkar inkişaf prinsipinə sadiqliyini bir daha göstərir.

SOCAR has officially launched the “Energy Leaders” program as part of its Leadership Academy initiative. The main goals of the program are to enhance the leadership skills of mid-level managers, implement modern management approaches, and establish shared management values across the organization.
Organized in collaboration with the international training and consulting company FranklinCovey, the program is designed to train more than 2,300 managers through a new Leadership Competency Model. The training consists of 9 comprehensive modules:
- Sustainability
- Change Management
- HR for Managers
- Finance for Non-Finance
- Digital Literacy
- Project Management
- Team Dynamics
- Communication Skills
- Leadership
Among these, the Sustainability module stands out as a key addition that reflects SOCAR’s strategic commitment to long-term environmental responsibility, social impact, and governance excellence. The module equips leaders with the knowledge and tools to integrate sustainable practices into business operations, aligning with global ESG (Environmental, Social, and Governance) standards.
Staff members from Baku Higher Oil School (BHOS) are also actively participating in the program, reinforcing the university’s dedication to continuous professional development and to fostering leadership that meets the evolving demands of the energy sector.