BANM-da Beynəlxalq Ana Dili və Mədəniyyət Günü tədbiri keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) əcnəbi tələbələrin iştirakı ilə Beynəlxalq Ana Dili və Mədəniyyət Günü tədbiri keçirilib.
Tədbirin açılışında BANM rektoru Elmar Qasımov mədəniyyətlərarası əməkdaşlığın və müxtəlif millətlərdən olan tələbələrin təhsilinin dəstəklənməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Hazırda BANM-da təhsil alan əcnəbi tələbələrin sayı 42 olduğu qeyd olunub.
BANM-a qəbul olunan əcnəbi tələbələr müxtəlif maliyyələşmə mənbələri və qrantlar vasitəsilə, o cümlədən SOCAR təqaüdü, Hökumətlərarası Təqaüd Proqramları, “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramı, sponsor təşkilatların dəstəyi və Dövlət İmtahan Mərkəzinin mərkəzləşdirilmiş imtahan sistemləri çərçivəsində qəbul edilirlər. Tələbələr Çin, Banqladeş, Konqo, Somali, Özbəkistan, Türkiyə, Rumıniya, Misir, İraq, Səudiyyə Ərəbistanı və digər ölkələrdən gəlirlər.
“Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” Proqramı çərçivəsində 9 tələbə, Konqo Milli Neft Şirkəti (SNPC) və SOCAR arasında imzalanmış razılaşma çərçivəsində 8 konqolu tələbə, Hökumətlərarası Təqaüd Proqramı çərçivəsində Çin Xalq Respublikasından 3 tələbə və BANM ilə BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutunun birgə layihəsi çərçivəsində 3 Nigeriyalı tələbə təhsil alır.
BANM Azərbaycan təhsil tarixində ilk dəfə olaraq kimya mühəndisliyi üzrə təhsil proqramını xarici tərəfdaşa - Özbəkistanın Buxara Mühəndislik-Texnoloji Universiteti və Daşkənd Kimya Texnologiyası Universitetinə ikili diplom proqramı çərçivəsində təklif etməyə başlayıb. Hazırda hər iki universitetdən 19 tələbə ikili diplom proqramına cəlb edilib və Özbəkistanda təhsilə başlayıblar.
Tədbir zamanı BANM-ə 2023 və 2024-cü illərdə “Beynəlmiləlləşmə faəliyyəti”nə görə Təşəkkürnamə təqdim olunub. Təşəkkürnamə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Naziri cənab Emin Əmrullayevin imzası ilə verilib.
Tədbirdə xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq Şöbəsinin müdiri Müjdat Həsənov və Rumıniyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasile Soare çıxış edərək, Azərbaycanın müxtəlif millətlərdən olan tələbələrə ev sahibliyi etməsinin və bu cür tədbirlərin akademik uğurlar və mədəniyyətlərarası anlaşmanın inkişafına böyük töhfə verdiyini bildiriblər.
Tədbir boyunca tələbələr milli geyimlərdə iştirak edərək, mədəni müxtəlifliyi əks etdirən təqdimatlar, musiqi ifaları və digər maraqlı fəaliyyətlər nümayiş etdiriblər. Tədbirə Azərbaycan, Banqladeş, Somali, Çin, Qazaxıstan, Hindistan, Rusiya, Türkiyə, Pakistan, İraq, Yəmən, Sudan və Rumıniya kimi müxtəlif ölkələrdən olan tələbələr qatılıblar.

The Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR recently held an event dedicated to the International Mother Language and Culture Day, which featured the participation of foreign students.
The event began with an introductory speech by BHOS Rector Elmar Gasimov, who emphasized the significance of promoting intercultural cooperation and supporting the education of students from various nationalities. It was highlighted that there are currently 42 foreign students studying at BHOS.
Foreign students at BHOS are admitted through various means, including their own funds, grants, SOCAR scholarships, intergovernmental scholarship programs, the Heydar Aliyev International Education Grant, sponsorships, the State Examination Center's centralized examination system, and partnerships and exchange agreements. These students come from countries such as China, Bangladesh, Congo, Somalia, Uzbekistan, Turkey, Romania, Egypt, Iraq, Saudi Arabia, and others.
Nine students are studying under the Heydar Aliyev International Education Grant Program, eight students from Congo are studying under an agreement between the National Petroleum Company of the Congo and SOCAR, three students from China are under the Intergovernmental Scholarship Program, and three students from Nigeria are part of a joint project between BHOS and the United Nations Institute for Training and Research.
BHOS also introduced a Chemical Engineering education program as part of a dual diploma program with Bukhara University of Engineering and Technology and Tashkent University of Chemical Technologies in Uzbekistan. Currently, 19 students from these universities have started their studies as part of the program.
In recognition of its internationalization efforts, BHOS received a Certificate of Appreciation from the Minister of Science and Education of Azerbaijan, Emin Amrullayev, for its "Internationalization Activities" in 2023 and 2024.
Speakers at the event included Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev, Head of the International Cooperation Department of the State Agency for Science and Higher Education Mujdat Hasanov, and Ambassador of Romania to Azerbaijan Vasile Soare. They all emphasized that the joint education of students from different nationalities, especially at BHOS, contributes to academic success and the development of intercultural understanding.
Throughout the event, students from various countries participated in national costumes and showcased cultural diversity through presentations, musical performances, and other activities. Participants included students from Azerbaijan, Bangladesh, Somalia, China, Kazakhstan, India, Turkey, Russia, Pakistan, Iraq, Yemen, Sudan, and Romania.