“IT Hub Azerbaijan” layihəsinə yekun vurulub
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM Azərbaycan / C4IR Azerbaijan), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və “StrategEast” təşkilatının birgə əməkdaşlığı ilə icra olunan “IT Hub Azerbaijan” layihəsinə yekun vurulub.
Bu münasibətlə keçirilən bağlanış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov, Milli Məclisin İqtisadi siyasət komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Bakı ofisinin rəhbəri Natali Muravidze, “StrategEast” müəssisəsinin təsisçisi və prezidenti Anatoli Motkin və “EPAM Systems” təlim şirkətinin nümayəndəsi Aleksander Yazepçik çıxış edərək “IT Hub Azerbaijan” layihəsinin İKT sahəsində bacarıqlı kadrların hazırlanması işinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıblar.
Qeyd edilib ki, “IT Hub Azərbaycan” layihəsinin məqsədi regionlarda informasiya texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların artırılmasına, bu sahəyə investisiyaların cəlbinə, yeni iş yerləri və karyera imkanlarının yaradılması prosesinə dəstək göstərmək olub.
Layihə çərçivəsində ötən 11 ay ərzində Bakı, Gəncə, Sumqayıt, Lənkəran, Mingəçevir, Şirvan və Naxçıvan Muxtar Respublikasından 19-30 yaş aralığında 85 nəfərə ödənişsiz İT təlimlərində iştirak edib. “EPAM Systems” şirkətinin beynəlxalq ekspertləri kompüter elmləri, proqramlaşdırma, biznes təhlili və digər mövzularda onlayn dərslər keçib. Proqramı uğurla bitirən gənclərin ölkəmizdə yerli və xarici şirkətlərdə işlə təmin edilməsi nəzərdə tutulub.
Tədbir çərçivəsində “İT Hub Azərbaycan” layihəsinin məzunları və Bakı Ali Neft Məktəbinin bir qrup tələbəsi üçün “Peşəkar brendinq”, “CV hazırlanması” və “İş müsahibəsinə hazırlıq” mövzularında təlim sessiyaları keçirilib. Sessiyalar bitdikdən sonra iştirakçılar BANM-də təşkil olunmuş karyera sərgisinə qatılıblar. BANM-in kampusunda keçirilən “İT HUB Azərbaycan - Gələcək iş, gələcəyi dəyiş!” adlı sərgidə SOCAR, JOCAP, KPMG, EY, Deloitte, Mərkəzi Bank, İnnovasiyalar Agentliyi, Paşa Bank, ABB, Azericard, Ultra, AzİnTelekom, Smart Solutions, Azfen, Azerconnect, Access Bank, Express Bank, Yelo Bank, İctimai TV və s. aparıcı yerli və xarici şirkətlər və dövlət qurumları daxil olmaqla ümumilikdə 60-a yaxın təşkilat iştirak edib. Əmək yarmarkasında texnologiya, maliyyə, sənaye, rəqəmsal ticarət, proqramlaşdırma, enerji, kibertəhlükəsizlik, media və habelə onlarla digər sahədə İKT üzrə vakant iş yerləri, təcrübə proqramları və karyera imkanları barədə sonuncu kurs tələbələri və məzunlara məlumat verilib.
Sərgiyə BANM ilə yanaşı Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, ADA Universiteti, Xəzər Universiteti və İqtisad Universitetinin tələbələri və məzunları, ümumilikdə 1000 nəfərə yaxın gənc qatılıb. Yarmarkada 500-ə yaxın iş yeri və müxtəlif təcrübə proqramları iştirakçılara təklif olunub. Qeyd edək ki, bu tədbirlər “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində “Elm-sənaye klasteri 4.0”ın formalaşdırılması istiqaməti üzrə həyata keçirilib.

‘IT Hub Azerbaijan’ project finalized
The “IT Hub Azerbaijan” project, implemented jointly by the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4SIM Azerbaijan / C4IR Azerbaijan), the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), and the nonprofit organization “StrategEast”, has been finalized.
Speaking at the closing ceremony of the project, the rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov, the executive director of 4SIM Fariz Jafarov, the chairman of the Economic Policy Committee of the Milli Majlis Tahir Mirkishili, the head of the Baku Office of the European Bank for Reconstruction and Development Natali Muravidze, the founder and president of StrategEast Anatoly Motkin and the representative of the training company “EPAM Systems” Alexander Yazepchik emphasized that the "IT Hub Azerbaijan" project has made an important contribution to the training of ICT personnel. It was noted that the purpose of the “IT Hub Azerbaijan” project is to increase knowledge and skills in the field of information technologies in the regions, to attract investments in this area, and to create new jobs and career opportunities.
As part of the project, 85 people aged 19-30 from Baku, Ganja, Sumgayit, Lankaran, Mingachevir, Shirvan and the Nakhchivan Autonomous Republic have participated in free IT trainings over the last 11 months. International experts from EPAM Systems have conducted online classes on computer science, programming, business analysis and other topics. Young people who have successfully completed the program are expected to be employed in local and foreign companies in our country.
Within the framework of the event, training sessions on "Professional branding", "CV preparation" and "Preparation for a job interview" were held for the graduates of the "IT Hub Azerbaijan" project and a group of BHOS students.
After the sessions, the participants attended the Career Fair organized at the Bibiheybat Campus of Baku Higher Oil School. In total, about 60 organizations, including SOCAR, JOCAP, KPMG, EY, Deloitte, Central Bank, Innovation Agency, Pasha Bank, ABB, Azericard, Ultra, AzInTelekom, Smart Solutions, Azfen, Azerconnect, Access Bank, Express Bank, Yelo Bank, İctimai TV and other leading local and foreign companies and public agencies, participated in the Career Fair named “IT HUB Azerbaijan - Future work, change the future!”
Final-year students and graduates attending the Career Fair were informed about ICT vacancies, internship programs and career opportunities in technology, finance, industry, digital commerce, programming, energy, cyber security, media, and dozens of other fields. A total of about 1,000 young people, including students and graduates of Baku Higher Oil School, Baku State University, Baku Engineering University, Azerbaijan State Oil and Industry University, Azerbaijan Architecture and Construction University, Azerbaijan Technical University, ADA University, Khazar University and Economics University participated in the Career Fair. About 500 jobs and various internship programs were offered to the fair participants.
It should be noted that these measures were implemented towards the formation of the "Science-industry cluster 4.0" within the framework of the Socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022─2026.