SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində Xocalı soyqırımı qurbanları anılıb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Ali Məktəbin kollektivi və tələbələr “Ana fəryadı” abidəsini ziyarət ediblər.
Ali Məktəbdə keçirilən anım tədbirində Xocalı soyqırımı qurbanlarının və şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edillib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov 1992-ci ilin fevral ayının 25-dən 26-na keçən gecə erməni hərbi birləşmələrinin Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı törətdiyi, Azərbaycan xalqının qan yaddaşında silinməz izlər buraxan Xocalı soyqırımının insanlığa qarşı törədilmiş ən qəddar və dəhşətli cinayət olduğunu bildirib.
Rektor qeyd edib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bu faciəyə siyasi-hüquqi qiymət verib, onun təşəbbüsü ilə 1994-cü il fevralın 24-də Azərbaycan Parlamenti “Xocalı Soyqırımı Günü haqqında” qərar qəbul edib. O, Xocalı soyqırımının dünyaya tanıdılması istiqamətində həyata keçirilən addımlara da toxunaraq bildirib ki, Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə "Xocalıya ədalət" kampaniyaları keçirilib, müxtəlif ölkələrdə Xocalı faciəsinə həsr olunan çoxsaylı anım tədbirləri baş tutub, geniş təbliğat-təşviqat işləri aparılıb, bir sıra ölkə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Xocalı faciəsinin tanınmasına, faciəyə beynəlxalq siyasi qiymətin verilməsinə və mühüm sənədlərin qəbul edilməsinə nail olunub. Bu isə Azərbaycanın ideoloji qələbəsidir.
Rektor həmçinin vurğulayıb ki, ermənilərin törətdiyi vəhşiliklər xalqımızın mübarizə əzmini qıra bilməyib, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu Vətən müharibəsində şanlı Zəfər qazanmaqla Xocalı soyqırımı qurbanlarının qisası alınıb.
Rektor tələbələrə səslənərək bildirib ki, Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması hər bir azərbaycanlının borcudur. O, gənclərə Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli səhifələrindən biri olan Xocalı soyqırımını unutmamağı, tariximizi dərindən öyrənməyi tövsiyə edib.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Ali Neft Məktəbinin İngilis dili və humanitar fənnlər mərkəzinin dosenti, tarix müəllimi Ələmdar Şahverdiyev, tarixi araşdırmalar üzrə mütəxəssis Pərvin Ahənçi Xocalı soyqırımının tarixi təfərrüatları ilə bağlı məlumat verib, tələbələrin suallarını cavablandırıblar.

Baku Higher Oil School of SOCAR honors memory of victims of Khojaly genocide
A commemorative event dedicated to the 31st anniversary of the Khojaly genocide has been held at SOCAR's Baku Higher Oil School (BHOS).
First, the staff and students of the university visited the "Mother’s Cry" monument.
The commemoration event, held at Baku Higher Oil School, started with a minute of silence for victims of the Khojaly tragedy.
Opening the event with a keynote speech, BHOS Rector Elmar Gasimov said that the Khojaly genocide perpetrated by Armenian military formations against the civilian population in the city of Khojaly on the night of February 25-26, 1992, was the most heinous and cruel crime committed against humanity, which have left indelible traces in the blood memory of the Azerbaijani people. The rector noted that after the national leader Heydar Aliyev returned to power, he gave a political and legal assessment to this tragedy, and that at the initiative of Heydar Aliyev, on February 24, 1994, the Azerbaijani Parliament adopted resolution “On the Day of Khojaly Genocide”.
Speaking about to the steps taken towards informing the world community about the Khojaly genocide, Elmar Gasimov said that Justice to Khojaly campaigns were held at the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, numerous commemorative events dedicated to the Khojaly tragedy were held in various countries, and extensive propaganda and agitation work was carried out, as a result of which the Khojaly genocide have been recognized by a number of countries and international organizations, the international political assessment has been given to the tragedy, and important documents on the Khojaly genocide have been adopted.
“All these steps have led to the ideological victory of Azerbaijan. The atrocities committed by the Armenians could not break the determination of our people to fight, and the Azerbaijani Army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev took revenge for the victims of the Khojaly genocide by winning a glorious Victory in the Patriotic War.”
Addressing the students, the rector said that it is the duty of every Azerbaijani to convey the truth about the genocide to the world community.
“Young people must never forget the Khojaly genocide, which is one of the most terrible pages in the history of Azerbaijan, and they should study our history in depth,” Elmar Gasimov stressed.
Speaking at the event, Associate Professor of BHOS Centre of English Language and Humanitarian Disciplines, PhD in History Alemdar Shahverdiyev and Historical Research Specialist Parvin Ahanchi gave information about the historical details of the genocide. They also answered the students' questions.