Bakı Ali Neft Məktəbində Tələbə Həftəsi çərçivəsində görüş
Azərbaycan Tələbələr Birliyinin 10-17 noyabr 2015-ci il tarixlərində elan etdiyi “Tələbə Həftəsi” çərçivəsində daha bir tədbir Bakı Ali Neft Məktəbində təşkil edilmişdir. Keçirilən tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin Ümumi işlər üzrə prorektoru Rəşad Həsənov, Azərbaycan Tələbələr Birliyinin sədri Elvin Aslanov, Gənclər və İdman Nazirliyinin yanında Gənclərlə iş üzrə İctimai Şuranın sədri Nurəddin Mehdiyev iştirak etmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin Ümumi işlər üzrə prorektoru Rəşad Həsənov ölkəmizdə dövlətimiz tərəfindən gənclərə böyük diqqət göstərildiyini diqqətə çatdırmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin gənclər siyasətinə önəm verdiyini və onların inkişafı üçün mühüm işlərin görüldüyünü bildirdi. Ali Məktəbin fəaliyyətindən, tələbələrin sosial aktivliyindən söz açmış, bu cür tədbirlərin tələbələrin ictimai həyata inteqrasiyasında çox böyük rol oynadığını qeyd etmişdir. Rəşad Həsənov bildirmişdir ki, son illərdə sürətlə inkişaf edən ölkəmizin həyatında artıq Bakı Ali Neft Məktəbi də öz yerini tuta bilmişdir. Ali Məktəbdə tələbələrə yaradılan şəraiti də qeyd edən Rəşad Həsənov bildirmişdir ki, burada ali təhsilin keyfiyyətli təşkili əsasında tələbələrə hər cür imkanlar yaradılmışdır.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Tələbələr Birliyinin sədri Elvin Aslanov Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrini salamlayaraq, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımova bu tədbirin həyata keçirilməsində verdiyi dəstəyə görə təşəkkür etmişdir. Elvin Aslanov bildirmişdir ki, Bakı Ali Neft Məktəbi artıq ölkəmizdə nümunəvi ali təhsil müəssisəsinə çevrilməklə yanaşı müəyyən məsələlərdə innovativ yanaşmaları ilə ölkəmizin təhsil sistemində yeni bir yol açmışdır. O, Azərbaycan Tələbələr Birliyinin fəaliyyəti və “Tələbə Həftəsi” barədə geniş məlumat verərək bu tədbirin 17 noyabr “Beynəlxalq Tələbə günü” ilə əlaqədar olaraq keçirildiyini vurğulamışdır. Öz çıxışında Elvin Aslanov tələbələri maraqlandıran bir neçə məqamı da vurğulamışdır: “Siz burada yüksək mühəndislik təhsili alırsınız, gələcəkdə ölkəmizdə və ölkəmizdən kənarda ən məşhur neft-qaz şirkətlərində çalışacaqsınız. Məhz o cür beynəlxalq şirkətlərdə çalışan zaman öz xarici həmkarlarınıza ölkəmizi yaxşı mənada tanıtmalısınız. Məhz buna görə də artıq indidən öz təhsilinizlə yanaşı, ölkəmizin ictimai-siyasi həyatı, cənab Prezidentin yürütdüyü siyasət və onun nəticələri, ölkəmizin reallıqları, Qarabağ problemi kimi məsələlərlə yaxından tanış olmalı, bu sahədə müxtəlif məlumatlara yiyələnməlisiniz. Buna görə də Sizləri fəal olmağa, müxtəlif tədbirlərdə aktiv iştirak etməyə çağırıram.” O, Bakı Ali Neft Məktəbində tələbələrin təşəbbüslərinə dəstək verildiyini yüksək qiymətləndirmişdir.
Gənclər və İdman Nazirliyinin yanında Gənclərlər iş üzrə İctimai Şuranın sədri Nurəddin Mehdiyev ölkəmizdə həyata keçirilən gənclər siyasətinin mahiyyətindən danışmış, bu sahədə tələbələrə göstərilən diqqətin önəmini vurğulamışdır. O, Bakı Ali Neft Məktəbinin rəhbərliyinə bu tədbirin təşkil olunmasında verdiyi dəstəyə görə təşəkkür etmişdir. Nurəddin Mehdiyev bildirmişdir ki, belə görüşlərin çox böyük faydası var. Azərbaycanda gənclər siyasətinin uğurla həyata keçirilməsindən söz açan Nurəddin Mehdiyev, həmçinin, koordinatoru olduğu "Virtual Qarabağ" İnformasiya - Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzinin fəaliyyətindən danışmış, tələbələri Mərkəzin həyata keçirdiyi layihələrdə aktiv iştirak etməyə və Mərkəzin hazırladığı müxtəlif məhsulların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında köməklik göstərməyə çağırmışdır.
Bakı Ali Neft Məktəbinin Tələbələrlə iş şöbəsinin rəisi Həbibə Sadıqlı Azərbaycanda dövlət tərəfindən aparılan gənclər siyasətindən, habelə gənclər siyasətinin uğurlu nümunələrindən biri kimi Bakı Ali Neft Məktəbinin yaradılmasından söz açaraq, Ali Məktəbdə tələbələr üçün yaradılan şərait, gənclərin müxtəlif layihələrdə iştirakı, Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrinin müxtəlif tələbə təşkilatlarında və tələbə klublarındakı fəaliyyətindən bəhs etmişdir.

Baku Higher Oil School hosted a meeting held within the framework of the Student Week (Nov.10-17, 2015) announced by Azerbaijan Students Union. Rashad Hasanov, Vice-Rector for General Affairs, Elvin Aslanov, Azerbaijan Students Union President and Nuraddin Mehdiyev, Chairman of the Youth Affairs Public Union, Ministry of Youth and Sports attended the event.
Welcoming the guests Vice-Rector Hasanov emphasized the government care to youth programmes in Azerbaijan, noting that Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan specifically focused on the youth policy issues and that significant work had been carried out to ensure the improvement of this sector. Briefing on the activities of BHOS, social and cultural life of students Mr. Hasanov underlined that such events had an important contribution in facilitating social integration of young people. He added that BHOS managed to have its say in rapidly developing life of the country, emphasizing the opportunities provided for students to ensure high quality education and training.
Azerbaijan Students Union President Elvin Aslanov welcomed BHOS students and extended his gratitude to Rector Gasimov for his support to convene the meeting. He noted that apart from becoming a model HEI in the country, BHOS could pave a new way through demonstrating its innovative approach in a number of initiatives. Speaking in detail about the activities implemented by the Union, as well as the Student Week he stressed that the event was organized on the occasion of the International Students Day celebrated on Nov.17. “You are studying at this school to become professional engineers and you will be working for well-recognized local and international energy companies in future. This will be the time for you to promote the values of our country among your international colleagues. Thus, you should be well aware of the social and public life, the policy pursued by the President, the realities of our history, and the Karabakh conflict. I call all of you to take an active part in various social and public events”, Mr. Abbasov said. He highly appreciated the student initiatives supported by BHOS.
Nuraddin Mehdiyev, the Chairman of the Youth Affairs Public Union spoke about the youth policy implemented in the country underlying the significance of the government support rendered to students. Thanking the BHOS management for organizing the meeting he considered such events as very effective ones. Briefing about the success of the national youth policy Mr. Mehdiyev also spoke about the activities of the Online Karabakh Information-Communication Technologies Center calling the students to join the projects implemented by the Center and support the international promotion of its initiatives.
Habiba Sadigli, the Head of BHOS Students Affairs Department, called the establishment of BHOS as the outcome of the successful national youth policy. She briefed on the opportunities provided to students underlying the possibilities to join various projects, youth organizations and student clubs.