Professor Rəna Mustafayevanın həmmüəllifi olduğu kitab nəşr olunub
Bakı Ali Neft Məktəbinin "Ali təhsildən sonrakı təhsil (doktorantura)" şöbəsinin rəisi, kimya elmləri doktoru, professor Rəna Mustafayevanın həmmüəllifi olduğu “Alkil aromatik karbohidrogenlərin çevrilməsi proseslərində katalitik sistemlər” adlı kitabı nəşr olunub.
Beş fəsildən ibarət olan kitabın dörd fəslində aromatik karbohidrogenlərin çevrilməsi və onlardan monomerlərin alınması proseslərində katalitik sistemlərin işlənməsi üzrə Azərbaycan alimləri tərəfindən aparılmış elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri təqdim olunub. Kitabın beşinci fəslində isə, sintetik yağların əsasının alınması məqsədi ilə olefinlərin oliqomerləşməsi və eləcə də, aromatik karbohidrogenlərin oliqomerləşmə məhsulları ilə alkilləşdirilməsinin katalitik sistemlərin işlənib-hazırlanması üzrə aparılan elmi-tədqiqat və təcrübi işlərin nəticələri təqdim olunub. Bununla yanaşı, kitabda 60 şəkil, 87 cədvəl verilib.
Qeyd edək ki, kitab kataliz sahəsində çalışan və müxtəlif proseslər üçün katalitik sistemlərin sintez məsələləri və alınma texnologiyaları ilə məşğul olan müəllimlər, ali məktəblərin tələbələri, həmçinin elmi işçilər, bu sahə ilə məşğul olan tədqiqatçılar üçün nəzərdə tutulan elmi nəşrdir.
Xatırladaq ki, 90-na yaxın elmi əsərin, 1 monoqrafiyanın, 3 tədris vəsaitinin müəllifi, həmçinin 3 patent sahibi olan Bakı Ali Neft Məktəbinin "Ali təhsildən sonrakı təhsil (doktorantura)" şöbəsinin rəisi, kimya elmləri doktoru, professor Rəna Mustafayeva uzun illər elm sahəsində fəaliyyət göstərir, uzun müddət elmi-tədqiqat institutlarında mühəndis, kiçik elmi işçi, elmi işçi vəzifələrində çalışıb. O, p-ksilolun və p-viniltoluolun toluolun (p-ksilolun) metanolla iki mərhələli prosesdə alkilləşməsi, stirolla etilbenzolun birgə alınması prosesləri üçün seolitlər əsasında effektiv katalizatorların işlənib-hazırlanması, eləcə də pirokondensatın və digər texniki aromatik konsentratın emalı üçün polifunksional katalizatorların yaradılması problemi ilə məşğul olub.

Prof. Rena Mustafayeva, Dr.Sc.Chem, Head of Postgraduate Education Department of Baku Higher Oil School, co-authored the recently issued book on Catalytic Systems in Alkyl Aromatics Transformation.
Four out of the total five chapters in the book present the results of the scientific research on application of catalytic systems in aromatic hydrocarbon transformation and monomer obtaining processes conducted by Azerbaijani scientists. The fifth chapter describes the results of the research and experiments on the development of catalytic systems for alkene oligomerization to obtain synthetic lubricant base, as well as aromatic hydrocarbon and oligomerization products alkylation. Moreover, the book includes 60 figures and 87 tables.
It should be noted that this scientific publication is a targeted at lecturers, students, as well as scholars and researchers engaged in catalysis and catalytic systems synthesis and obtaining technologies applied in diverse processes.
It is worth to note that Prof. Mustafayeva, the author of about 90 research papers, a monograph, three teaching materials and holder of 3 patents, has long been engaged in science serving as an engineer, junior scholar and scholar at various research institutes conducting research in two level alkylation of toluene with methanol, design of effective zeolite catalysts for generating styrole and ethylbenzene, as well as design of polyfunctional catalysts for processing pirocondensate and other aromatic condensates.