700 bal toplayan tələbə: Ağlımda ancaq BANM olub və heç vaxt alternativini düşünməmişəm
Həsənli Arzu Ədalət qızı 1999-cu il, aprel ayının 2-də Bərdə şəhərində anadan olub. 2004-cü ildə Bərdə şəhər akademik Zərifə Əliyeva adına texniki fənlər təmayüllü məktəb-liseyinin 1-ci sinifinə daxil olub və 2015-ci ildə bu məktəbi əla qiymətlərlə bitirib. Təhsil aldığı müddətdə hər il Fəxri Fərmanla təltif olunub. Ölkədə keçirilən ictimai tədbirlərdə hər zaman fəal iştirak edib. Respublika üzrə keçirilən bilik yarışmalarında iştirak edərək, təhsil aldığı məktəbi layiqincə təmsil edib. TQDK-nın 2015/2016-cı tədris ili üzrə keçirilən qəbul imtahanında ən yüksək nəticə hesab olunan 700 balı toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olub.
- 700 ballıq nəticəni nələrin sayəsində əldə edə bilmisən? Bunun üçün xüsusi istedad olmalıdır, yoxsa burada şans hansısa rol oynayır?
- Atalar demiş: işləməyən dişləməz. Məncə 700 balı toplamaq üçün xüsusi bir istedada sahib olmaq mütləq deyil, sadəcə gündəlik dərslərə mütəmadi olaraq hazırlaşmaq, müəllimlərə diqqətlə qulaq asıb, verilən tapşırıqları vaxtında yerinə yetirmək lazımdır. Mən də belə etdim, məktəbə getdiyim ilk gündən etibarən dərslərimə məsuliyyətlə yanaşdım, yuxarı siniflərə keçdikcə isə qarşıma daha böyük bir məqsəd qoydum: universitetə ən yüksək balla daxil olmalıyam və məqsədimə nail olmaq üçün də əlimdən gələni etməliyəm. Onu da qeyd edim ki, mənim heç vaxt boş vaxtım olmayıb, çünki bütün fikirlərimi dərslərimə cəmləmişdim. İstirahət vaxtımı isə ancaq qidalanmağa və yuxumu almağa çatdırırdım. Hazırlıq müddətində televizora baxmaqdan və başqa əlavə işlər ilə məşğul olmaqdan tamamilə imtina etmişdim. Qəbul imtahanından əvvəl keçirilən sınaqların hamısında iştirak etmişdim. TQDK sınaqlarında ən yüksək balım 670 olmuşdu. İştirak etdiyim sınaqların mənə xeyli köməyi oldu. Belə ki, hər sınaqda çətinliyim olan mövzular aşkara çıxdıqca həmin mövzuların üzərində daha çox çalışırdım. Şükür ki, çəkdiyim əziyyət hədər getmədi. Mənə göstərilən bütün etimadları və öz güvənimi 700 ballıq nəticə əldə etməklə doğrultdum.
- Qəbul imtahanı necə keçmişdi? İmtahandan əvvəl və imtahandan sonraki xatirələrin sənin üçün hansı təəssüratlarla yadda qalıb?
- Qəbul imtahanı çox yüksək səviyyədə keçdi. İmtahan zamanı nəzarətin güclü olması məni tam qane etmişdi. Doğrusu, imtahandan öncə çox həyəcanlı idim. Özümə inansam da, müəyyən qədər tərəddüd, həyəcan var idi. Sual kitabçasını aldıqdan sonra ilk öncə asan suallardan başladım ki, həyəcanım az da olsa keçsin və məncə, bunun çox köməyi oldu. İmtahandan sonra isə sualların hamısını düzgün cavablandırdığıma əmin oldum. Ancaq biləndə ki, 700 bal toplamışam, o zamanki keçirdiyim sevinc hisslərimi sözlə ifadə etmək mümkün deyildi. Sevincimi ilk olaraq ailəmlə daha sonra isə müəllimlərim və başqa yaxınlarımla bölüşdüm. Onlar da, mənim bu uğuruma ürəkdən sevindilər və mənə görə fəxr hissi keçirdiyini dedilər.
- Niyə məhz bu ixtisası və BANM-i seçdin? Bu seçimi etdikdə hansı məqsədləri qarşına qoydun?
- Bilirdim ki, BANM-ə qəbul olmaq üçün yüksək bal toplamalıyam və bunun üçün var gücümlə çalışırdım. Həm də ölkəmizdə neft-qaz sənayesi ən inkişaf edən sahələrdən biri olduğuna görə, yüksək ixtisaslı mühəndislərə tələbatın çox olduğunu düşünüb “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasını seçməyə qərar verdim. Həmçinin, bu ixtisas üzrə az sayda olan peşəkar mütəxəssislərdən biri olaraq seçilmək istəyirəm. Niyə məhz bu ali məktəb sualına gəldik də isə, deyə bilərəm ki, BANM-dəki yüksək keyfiyyətli , ingilisdilli, ödənişsiz təhsilin olması, tələbələrin hərtərəfli inkişafı üçün yaradılan geniş imkanlar və şərait, gələcəkdə tələbələrin işlə təmin edilməsi, nüfuzlu və peşəkar müəllimlər tərəfindən dərslərin keçirilməsi, bir sözlə hər bir cəhətdən digər ali məktəblərdən lider mövqeyi ilə seçilməsi məni bura cəlb etdi. Ağlımda ancaq BANM olub və heç vaxt alternativini düşünməmişəm. Belə ki, qəbulda 15 ixtisas kodu verilsə də, mən əminliklə ancaq 1 ixtisas kodunu yazdım, çünki BANM-ə qəbul olub və beynəlxalq səviyyəli mühəndis kimi yetişmək mənim əsas hədəfimdir.
- Ən böyük arzum 700 bal toplayaraq BANM-ə qəbul olmaq idi və şükür ki, bu arzuma çatdım. İndi isə arzum ali təhsilimi BANM-də fərqlənmə ilə bitirib gələcəkdə peşəkar mühəndis olmaq və vətənim üçün çalışmaqdır.
- BANM-in tələbəsi olmaq artıq gələcəyimin parlaq olacağından xəbər verir. Belə ki, niyyətim bu Ali Məktəbi fərqlənmə ilə bitirdikdən sonra magistratura üzrə təhsilimi xaricdə davam etməkdir. Magistr təhsilimdən sonra isə SOCAR-da işləməyi planlaşdırıram. Bunun üçün də yenə səylə çalışacağam ki, digər arzularıma da çatım.

Student with 700 Points: I have dreamed of nothing else but BHOS
Hasanli Arzu was born in Berde in 1999. In 2015 she graduated from Z.Aliyeva technical sciences liceym in Berde. She was awarded with Decree of Honour several times at the school. During school years Arzu participated at country range social events and brain ring competitions. After reaching 700 points during 2015/2016 admission exams of State Students Admission Commission, she became the student of Process Automation specalization of BHOS.
- How could you manage to score the highest entrance score? Does it requires special talent or is it somehow luck related?
- One proverb says: “ There are no gains without pains”. I do not think that it demands special talent, the only thing you need to be prepared for daily classes and listen attentively to the teachers. I was always responsible during my school years and during the secondary school years I defined my goal – to enter to the university with the highest score. So I tried all my best. I would like to underline that, I had not got free time because I have totally focused on my lessons. During my rest hour, eating and taking a sleep were the sole things I did. I stopped watching television and dealing with any extra activity during that time. I have participated at all trial exams before the entrance exam and the highest score of my trial exams was 670. I can say that the very trial exams were of great help for me. Thus with trials I figured out my weak points and began to work on these questions harder. Thanks to God that I justified the hopes that were cherished for me.
- What can you say about the admission exam itself? Can you share with us your impressions prior to and after the exam?
- Actually the exam was organized successfully. Frankly speaking I was a little bit anxious and hesitating despite how confident I was. So I began with the easier questions to overcome my anxiety which really worked. After the exam I checked the questions and was sure that I have answered all correctly. As I knew that I gained the highest score I was so glad that can not express it with any single word. I firstly shared my delight with my family and then with my teachers and close persons.
- Why you chose BHOS and this specialization and what was your goal during making this choice?
- I was aware that I have to gain high score in order to enter to BHOS and I was trying all my best. Petroleum industry is one of the developed fields in our country, it needs the specialised cadres in process automation engineering. That is I would like to be one of the best specialist in this sphere. As to choosing BHOS, it attracted me as a higher education institute providing free and high level education instructed totally in English. Furthermore it offers the students wide range of opportunities and conditions, gives future career chances and can count some other features that differs it from other higher educational institutes. I have always thought of BHOS. Even in the choice blank form I have put down only one specialization as BHOS was my dream in order to become internationally specialised engineer of the future.
- What is your greatest wish?
- Well, I wished mostly to score 700 points and to enter to BHOS which I have already succeded in. From now I would like to graduate BHOS successfully and to become professional engineer.
- What are your future plans?
- I am planning to graduate BHOS with distinction, to continue my master degree abroad and afterwards to work at SOCAR.