BANM-in tələbələri SOCAR TTSİ-də təhlükəsizlik təlimi keçirlər
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) "Neft–qaz mühəndisliyi", "Kimya mühəndisliyi" və "Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi" ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrin nəzəri biliklərinin möhkəmləndirilməsi üçün məqsədyönlü və məzmunlu istehsalat təcrübəsi proqramının həyata keçirilməsinə başlanılıb. SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsinin (TTSİ) Dənizdə insan həyatının mühafizəsi üzrə təlim mərkəzində BANM-in I kurs tələbələri üçün təhlükəsizlik təlimi keçirilir. Təlimdə BANM-in 4 qrup üzrə ayrılmış 123 nəfər tələbəsi iştirak edir. Onlar üçün SOCAR TTSİ-nin mütəxəssisləri tərəfindən "Stasionar dəniz platformalarının və üzən qazma qurğularının heyətləri üçün təhlükəsizlik üzrə tanışlıq, ilkin hazırlıq və təlimat" kursu təşkil olunur.
Beynəlxalq standartlara cavab verən mərkəzdə təşkil olunan təlimdə tələbələrə istehsalatda baş verə biləcək qəza və fövqəladə hallar zamanı təhlükəsizlik texnikası qaydaları haqqında ətraflı təlimatlar verilir. BANM-də üç ixtisas üzrə təhsil alan tələbələrə dəniz şəraitində iş vaxtı təhlükəsizlik, yanğın təhlükəsizliyi, helikopterlərlə, hidrotexniki qurğuların quraşdırılmasında təhlükəsizlik, qəza hallarında təhlükəsizliyin təmin olunması, qayıqlardan və sallardan istifadə zamanı təhlükəsizlik və ilkin tibbi yardım göstərilməsi haqqında biliklərin verilməsi onların gələcəkdə istehsalatda işlərkən bütün təhlükə anlarına hazır olmasına və onlar tərəfindən dənizdə insan həyatının mühafizəsi üzrə kompleks tədbirlərin görülməsinə, təcrübəli kadr kimi yetişmələrinə zəmin yaradacaq.
Qeyd edək ki, BANM və SOCAR-ın Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsi arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə çərçivəsində həyata keçirilən təlimlər Beynəlxalq standartlara uyğun və Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu beynəlxalq konvensiyaların tələbləri çərçivəsində keçirilir. Təlimlərin yekununda BANM-in tələbələrinə Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının sertifikatları təqdim ediləcək. Dəniz şəraitində təhlükəsizlik qaydalarını mənimsəmiş tələbələrə veriləcək sertifikatlar bütün dünyada qəbul edilir və gələcək məzunların karyera həyatında vacib rol oynayacaq.

BHOS Students at the Trainings on Safety by SOCAR Education Training and Certification Department.
BHOS has started students' purposeful and informative internship program in order to enhance theoretical knowledge on "Petroleum Engineering", "Chemistry Engineering" and "Process Automation Engineering" specializations. Center for Protection of Human Life at sea of SOCAR Education Training and Certification Department organizes safety trainings for the 1st year of BHOS. 123 BHOS students split into 4 groups joined the trainings. Specialists of SOCAR Education Training and Certification Department conduct courses on "Familiarization, preparation and instructions on safety for the staff of stationary marine platform and floating drilling installations.
During trainings which are in line with international standards, students are instructed in details on safety measures and regulations of emergency at industry.
Gaining knowledge on security measures, ensuring safety during emergency cases, safety regulations and rendering first medical aid during the use of boats and rafts while working offshore and at hydraulic facilities, will help students in future to be ready for dangers during the work at industry. This also provides ground for educating them as experienced specialists of future.
It should also be pointed out that trainings organized in frames of agreements on cooperation between BHOS and SOCAR Education Training and Certification Department are conducted in accordance with international standards and requirements of international conventions Azerbaijan Republic is party to.
Upon completion of trainings students will be awarded by certificates of International Marine Organization. Certificates which will be awarded to students completely comprehending safety measures regulations offshore are recognized worldwide and play important role in career of future graduates.