BANM-in könüllüləri: Bu yarışların bir hissəsi olmaqdan qürur duyduq
Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi, yüksək səviyyədə təşkil olunmuş və uğurla keçirilən I Avropa Oyunlarının bağlanış mərasimində Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri. Azərbaycanın Birinci xanımı Mehriban Əliyeva könüllülərə xüsusi təşəkkür etdi. Bakı Ali Neft Məktəbinin 30-dan çox tələbəsi də bu təşəkkürə layiq görülən könüllülərin sırasında oldu. Bəs BANM-in könüllü kimi fəaliyyət göstərən tələbələri I Avropa Oyunları haqda nə düşünürlər, burada könüllü kimi iştirak etmələri hansı təəssüratlarla yadda qalıb? Bu sualı BANM-in könüllülərinə ünvanladıq.
Samirə Məmmədova, II kurs, Kimya mühəndisliyi ixtisası:
- Öncə demək istərdim ki, könüllülük çox gözəl bir təcrübədir. Birinci Avropa Oyunlarında həm ölkəmizi layiqincə təmsil etməyə yardımçı olduq, həm təcrübə, həm də unudulmaz yeni dostluqlar qazandıq. Təşkilatçılıq və mühit o qədər yüksək səviyyədə idi ki, bəzilərimiz hələ də oyunların bitdiyinə inana bilmirik. Tərkibində olduğum komanda isə, demək olar ki, bu günə qədər birlikdə çalışdığım ən unudulmaz və əvəzolunmaz komanda idi. Bu, mənim həm də ingilis dili biliklərimin inkişafına səbəb oldu, bunlar unudulmaz bir təcrübə idi. Xarici könüllülərlə qaynayıb qarışmağımız isə, yeni mədəniyyətlər öyrənib öz mədəniyyətimizi təmsil etməyimizə imkan yaratdı. Bu, mənim üçün əvəzolunmaz bir təcrübə idi.
Rəvan Adilov, III kurs, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası:
- I Avropa Oyunlarının ölkəmiz üçün olduqca əhəmiyyətli olduğunu düşünürəm. Dünya səviyyəli bu idman yarışının ilk dəfə Azərbaycana həvalə olunması ilə ölkəmiz bu oyunların standartlarını təyin etmiş oldu. Bu artıq bir reallıqdır ki, Avropa Oyunları məhz Azərbaycanın uğurlu ev sahibliyindən sonra Olimpiya oyunları səviyyəli idman bayramı kimi qarşılanır və qəbul olunur. Düşünürəm ki, biz gənclər bu qürur hissini yaşamaqla yanaşı, oyunların ərsəyə gəlməsində əlimizdən gələni etməli idik. Olduqca sevindirici haldır kı, ölkənin birinci xanımı, Avropa Oyunları təşkilat komitəsinin sədri Mehriban xanım Əliyevanın qeyd etdiyi kimi, oyunların belə möhtəşəm təşkil olunmasında 17 minə yaxın könüllü və müxtəlif vəzifələrdə çalışan gənclərin rolu böyükdür. Oyunlar ərəfəsində kiçikdən böyüyə qədər, ətrafimda olan hər kəs birlik nümayiş etdirdi. Hətta heç bir vəzifəni icra etməyən vətəndaşlarımız da, oyunlara böyük həvəsi və yüksək qonaqpərvərliyi ilə turistlərə əsl xalqımıza məxsus ev sahibliyi nümayiş etdirdilər. Oyunlar ərəfəsində şəhərə çıxdığın zaman hər kəsin bir amal uğrunda birləşdiyi hiss olunurdu. Biznes müəssisələrindən tutmuş, təhsil, tibb, nəqliyyat, hüquq mühafizə orqanlarına qədər hər kəs bir- birinə doğmalaşmış və bu oyunların uğurla keçirilməsi üçün öz qüvvələrini səfərbər etmişdi. Bunun səbəblərindən birinin vətənpərvərlik amili olduğunu düşünürəm. Çünki bu həqiqətən Azərbaycan müstəqillik tarixinin ən böyük idman tədbiri idi. Mən və dostlarım bu yarışların bir hissəsi olmaqdan qürur duyduq. Əslində bu bizim üçün böyük bir təcrübə və nümunə oldu. O nümunə ki, Azərbaycanın gələcəyi olaraq bu uğuru davam etdirmək və bu gun ölkə başçısı tərəfindən əsası qoyulan bu ənənəni öyrənmək və yaşatmaq.
Mustafa Əsgərov III kurs, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası:
- "Bakı-2015" I Avropa Oyunlarını keçirməklə Azərbaycan bir daha qüdrətini dünyaya nümayiş etdirdi. Bu 17 gün ərzində bütün dünyanın gözu Azərbaycanın üzərində oldu və I Avropa Oyunları öz möhtəsəmliyi ilə bütün dünyanı heyran qoydu. İdmançılarımızın qələbələri bu oyunları daha böyük zirvələrə qaldırdı. Azərbaycan komandasının ikinci yer tutması, bütövlükdə 56 medal, o cümlədən 21 qızıl medal qazanması tarixi qələbə oldu, Azərbaycan idmanının qələbəsi və bu qələbə Azərbaycanın gələcəkdə daha böyük, möhtəşəm tədbirlərə ev sahibliyi etməsi üçün stimul oldu. Şübhəsiz, idmanın inkişafı, qazanılan qələbələr ölkəmizin ümumi inkişafının göstəricisidir. Ancaq bu möhtəşəmliyin arxasında bir isçi qüvvəsi, bir enerji dolu Azərbaycan gəncliyi, Azərbaycan könüllüsü dururdu və bu 10 mindən çox könüllü artıq I Avropa Oyunlarının qəhrəmanlarına çevrildilər. Ən maraqlı məqamlardan biri də bu oldu ki, könüllülər öz əməkləri müqabilində Azərbaycan xalqının hörmətini qazandılar. Bu könüllülük müddətində biz həm əyləndik, yeni-yeni dostlar qazandıq, qrup ilə işləməyi və komanda ruhunun yaradılması bacarıqlarını təkmilləşdirdik, həm də Azərbaycanımızı layiqincə təmsil etməyə calısdıq. Könüllü olaraq hamının bir məqsədi var idi. Vətənimizin, millətimizin adını yüksəkdə tutmaq və bütün dünyaya Azərbaycan gəncliyinin gücünü görtərmək. Bir daha Azərbaycanın könüllü gəncləri sübut etdi ki, onlar ücün Vətənimizə, millətimizə olan sevgi maddi maraqlardan öndədir və nə xoş bizə ki, Azərbaycanda kecirilən dünya miqyaslı tədbirdə biz gənclərin də az da olsa bir əməyi oldu.
Vahid Mustafayev, I kurs, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası:
- Könüllü kimi I Avropa Oyunlarında iştirakımdan çox məmnun qaldım. Hətta oyunlar başa çatdıqdan sonra, oradakı dostlarım üçün darıxmağa başlamışam. Çünki qrupda tamam başqa, çox xoş əhval-ruhiyyə vardı. Birlikdə keçirdiyimiz 3 3 ay, 18 gun sanki bir göz qırpımında keçdi. Bu oyunların ölkəmizdə keçirilməsi biz gənclərin öz potensialını üzə çıxarmasında da, komandada işləmə bacarıqları, o cümlədən Azərbaycanı tanıtmaq baxımından çox əhəmiyyətli oldu. Gələcəkdə 2017-ci il İslam həmrəylik Oyunlarında da könüllü kimi iştirak etmək fikrim var.
Amail Məmmədova, III kurs, Kimya mühəndisliyi ixtisası:
- Avropa Oyunları ölkəmizin təşkil etdiyi ən möhtəşəm idman yarışlarından biri oldu və buna görə də, bunun bir üzvü olmaq mənim üçün qürurvericidir. Eyni zamanda, ölkəmizdə könüllülərə böyük rəğbət bəslənir ki, bu da məndə fəxr hissi yaradır və sevinirəm ki, mən də könüllülər sırasına daxil ola bilmişəm. Mən oyunlar ərzində Çimərlik arenasında Protokol qrupunun üzvü kimi fəaliyyət göstərmişəm. İşlədiyim müddətdə çox maraqlı, gülərüz, savadlı milli və əcnəbi gənclərlə tanış oldum. Bu da mənə ünsiyyət qurmaq, komandada işləmək kimi bacarıqlarımı inkişaf etdirməyə və yeni dostlar qazanmağa çox kömək etdi.

BHOS Volunteers: We were proud to be a part of Games
First Lady of Azerbaijan, chair of the Organizational Committee of First European Games, Mrs. Mehriban Aliyeva specially thanked volunteers during closing ceremony of the mentioned event successfully hosted by Azerbaijan. More than 30 BHOS students were amongst these volunteers. BHOS volunteers were asked on impressions about First European Games and their activities.
Samira Mammadova, II year student of Chemistry Engineering specialization:
- First of all, I should say that volunteering is very good experience.During First European Games we assisted in worthy representation of our country at the same time we gained experience and made friends. It was so extravaganza organized that some of us still cannot believe that Games are over. I consider the team I worked with as irreplaceable one for me ever. I also took the opportunity to improve my English. Working with foreign volunteers helped us to learn new cultures and represent our own. It was really unforgettable for me.
Ravan Adilov, II year student of Petroleum Engineering specialization:
- I think First European Games were very significant event for our country. By organizing this event of international importance for the first time, Azerbaijan has set the standards of the Games. It has turned to be a reality that owing to succesful organization of the event by Azerbaijan European Games are accepted as athlets’ feast that deserves attention. While living these moments of pride I believe we, young generation, were obliged to contribute in success of these Games. We were very pleased to hear that First Lady of Azerbaijan, chair of the Organizational Committee of First European Games, Mrs. Mehriban Aliyeva specially stressed the role of about 17 000 volunteers and young people occupying different positions in success of the event. On the threshold of Games I witnessed the unity of all people who surrounded me. Even people who were not involved in any activity but showed great interest in Games demonstrated high level hospitality towards tourists which is so peculiar to our nation. When I walked the city the day before Games I felt as if everyone was united for one particular goal. I think that this is one more way to demonstrate love to our country. Games were really the greatest event in the history of independant Azerbaijan. I was proud to be a part of it. It was exemplary and grand experience for us. Being the future of our country we should continue this success, learn and realize this tradition started by the President of Azerbaijan.
Mustafa Asgarov II year student of Petroleum Engineering specialization:
- Baku 2015, First European Games once again showed power of Azerbaijan.Throughout 17 days all the world focused on Azerbaijan being impressed by the glory of First European Games. The victory of our athlets rised Games to the higher level. Taking second place with total number of 56 medal, including 21 gold, was historic for Azerbaijani team. This victory of Azerbaijan was very encouraging for organizing and hosting more magnificent events in future. Certainly success of our athlets shows general development level of our country. However behind this greatness there stands one workforce full of energy – Azerbaijani youth, Azerbaijani volunteers. More than 10 000 young have turned to be heros of First European Games. The most important fact is that thanks to their devotion to work volunteers won respect of Azerbaijani people. Volunteering gave us opportunity to make friends, entertain, work in groups, create team spirit, improve competence and worthy represent Azerbaijan. We shared one goal: To worthy represent our motherland and show the power of Azerbaijani youth. One more time Azerbaijani volunteers proved that love to our country is higher than any other benefits. What a pleasure that we made our contribution in organization of the event of international importance in Azerbaijan.
Vahid Mustafayev, I year student of Petroleum Engineering specialization:
- I was very happy to be volunteer during First European Games.Now I miss my friends I made there. I enjoyed the spirit reigned in our group. The time we spent together - 3 months, 18 days flew in a twinkle of an eye.These Games were very important in terms of ability to learn our potential as youth, team work as well as popularization of Azerbaijan. I plan to join volunteering work during Islamic Solidarity Games in 2017.
Amail Mammadova, III year student of Chemistry Engineering specialization:
- First European Games became one of the most successful athlets’ competitions in our country and I am proud to be a part of it. At the same time, volunteers are very much respected in our country and I am glad to be one of them. I worked as a protocol group member at swimming area. During my work I met with interesting, intelligent and approachable foreign young people. The event was really helpful for me to develop my skills within team and make new friends.