BANM-da Dövlət Müstəqilliyi Günü qeyd edilib
Bakı Ali Neft Məktəbində Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi Günü qeyd edilib. Ölkənin müasir tarixində mühüm tarixə həsr olunmuş görüşdə Ali Məktəbin rəhbərliyi, müəllimləri, administrativ kollektivi və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BANM-ın Ümumi işlər üzrə prorektoru Rəşad Həsənov bütün iştirakçıları qarşıdan gələn bayram münasibətilə təbrik edib və qeyd edib ki, 1991-ci il oktyabrın 18-də dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul olunduqdan sonra Azərbaycan müstəqil dövlət statusuna qovuşub. Prorektor həmçinin söyləyib ki, müasir Azərbaycanın uğurları Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən hazırlanmış və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən siyasətin nəticəsidir.
Tədbirdə Ali Məktəbin İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Şahverdiyev Müstəqillik Günü haqqında məruzə ilə çıxış edib. O qeyd edib ki, ölkənin gənc vətəndaşları üçün respublikamızın dövlət müstəqilliyinin əldə olunması üçün keçdiyi çətin, lakin şanslı yolla tanış olmaq daha vacibdir.
BANM-ın Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının ikinci kurs tələbələri Ayxan Haqverdili, Sənan Həsənov və Tural Həsənov da “Müstəqilliyə gedən uzun yol” adlı prezentasiya ilə çıxış ediblər.

National Independence Day commemorated at BHOS
Baku Higher Oil School hosted a special event to commemorate the National Independence Day, one of the most important milestones in the modern history of Azerbaijan. It was attended by the BHOS management, teachers, administration staff members and students.
Opening the gathering, the Vice-Rector for General Affairs Rashad Hasanov extended his congratulations to the participants and emphasized that on October 18, 1991, the Constitutional Act “On the State Independence of the Republic of Azerbaijan” was adopted. In his words, the achievements attained by the republic are results of the wise strategy developed by the national leader Heydar Aliyev and implemented by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Associate professor of BHOS English Language and Humanitarian Disciplines Centre, Ph.D. in history Alamdar Shahverdiyev made a report dedicated to the significance of the National Independence Day. He also noted that young people should thoroughly study this period of Azerbaijan history to learn more about the struggle of Azerbaijani people for the freedom of their motherland. Second-year Process Automation Engineering students Aykhan Haqverdili, Sanan Hasanov and Tural Hasanov made a presentation entitled “Long way to freedom”. It highlighted the most remarkable milestones in the development of modern Azerbaijan as an independent state.