BANM-ın daha bir tələbəsi Gənclər Fondunun qrant layihəsini uğurla icra edib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun elan etdiyi 10-cu qrant müsabiqəsinin qalibi olub. Ali Məktəbin “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 4-cü kurs tələbəsi Vüsal Quluyev özünün “İstixana Effekti: Artan Entropiya”  adlı layihəsini BANM-ın təşkilatı dəstəyi ilə uğurla həyata keçirib.
Layihə beş təlim və iştirakçıların hazırlıq səviyyəsini yoxlamaq üçün bir “Poster” müsabiqəsindən ibarət olub. Təlimlər BANM-ın konfrans zalında keçirilib. Layihədə ölkənin müxtəlif universitetlərindən fərqli ixtisaslar üzrə təhsil alan 100-dən çox tələbə iştirak edib. Eyni zamanda, təlimlərə ölkənin aparıcı universitetinin tələbələri ilə yanaşı SOCAR-ın əməkdaşları da qatılıb.
Təlimlərin açılış mərasimində müəllif Vusal Quluyev layihə haqqında geniş məlumat verib.  Daha sonra Bakı Ali Neft Məktəbinin rəhbərliyi adından ümumi işlər üzrə prorektor Rəşad Həsənov çıxış edərək iştirakçılara  öz ürək sözlərini çatdırıb, universitetlərin bakalavr, magistratura tələbələrinin və müxtəlif şirkətlərin əməkdaşlarını Ali Məktəbdə görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Ali Məktəbin “Neft-qaz mühəndisliyi” kafedrasının professoru, texniki elmlər doktoru Fuad Vəliyev, həmçinin “Provitaz MMC” alternativ enerji şirkətinin baş mühəndisi Emin Məmmədov bu sahədə öz biliklərini iştirakçılarla bölüşüb.
Layihə iştirakçıları təlimlər zamanı bütün bəşəriyyətin qarşılaşdıgı qlobal istiləşmə haqqında məlumat alıb, istixana effektinin məğzinin nə olduğunu, planetə təsirindən və nəhayət bütün bunların entropiya ilə əlaqəsi haqqında geniş məlumat əldə ediblər. Sonda iştirakçılar “Poster müsabiqəsi” vasitəsilə qruplar şəklində təlimlər ərzində əldə etdiyi məlumatarın əsasında ortaya çıxan problemləri təsvir edib və həlli yollarını göstəriblər.
Təlimlərdə uğurla iştirak edən bütün iştirakçılar sonda sertifikat və dəyərli hədiyyələrlə mükafatlandırılıb.

Student of Baku Higher Oil School (BHOS) became a winner of 10th X Grant competition of the Youth Foundation under the President of Azerbaijan Republic. Fourth-year Chemical Engineering student Vusal Guluyev has successfully realized his project entitled “Entropy as the Cause of Greenhouse Effect Increase” with the organizational support of BHOS.
At the meeting dedicated to the start of the training, Vusal Guluyev gave detailed information about the project. Then BHOS Vice-rector for general affairs Rashad Hasanov welcomed the participants and said that he was very pleased to see bachelor and master students from leading national universities as well as representatives of various companies. Professor of the BHOS Petroleum Engineering department Fuad Valiyev and senior engineer of “Provitaz MMC” alternative energy company Emin Mammadov shared their knowledge and experience in this field.
The project included five training sessions and a poster competition in order to test the level of the subject knowledge by the participants. Trainings were held at the BHOS conference hall. Over 100 students representing various national universities were involved in the project. In addition, SOCAR representatives joined the project along with the students. In particular, the participants were informed about issues related to the global warming and the greenhouse effect, its impact on the environment and their connection with the entropy.
During the poster competition, the participants divided in groups described problems based on the information they gained and offered solutions to the problems. Upon the project completion, they were awarded certificates and presents.