BANM-ın iki tələbəsi Heriot-Vatt Universiteti tərəfindən İlin tələbəsi fəxri adına layiq görüldü
Bakı Ali Neft Məktəbinin  (BANM) iki tələbəsi  - “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 4-cü kurs tələbəsi Nərmin Abdullazadə və “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 5-ci kurs tələbəsi Rəşad Nəzərəliyev Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universiteti tərəfindən “İlin tələbəsi” fəxri adına layiq görülüblər. Heriot-Vatt Universiteti tərəfindən hazırlanan sertifikatlar  BANM-ın rektoru Elmar Qasımov tərəfindən ilin tələbələrinə təqdim edilib.
2012-ci ildən neft-qaz sektoru üzrə kadr hazırlığında dünyanın aparıcı universitetlərindən olan Heriot-Vattla əməkdaşlıq edən BANM-da təhsil həmin universitetin tədris proqramları əsasında həyata keçirilir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində, Ali Məktəbin “Kimya mühəndisliyi” və “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasları üzrə imtahanlar  Heriot-Vattın məsul mütəxəssisləri tərəfindən götürülüb. Nəticədə, Heriot-Vatt Universiteti bütün filiallarında və partnyor universitetlərində, bütün il ərzində öz akademik göstəricilərinə görə ən yüksək nəticə əldə edən tələbələri arasında BANM-dan iki tələbəni seçərək mükafatlandırıb.
“Mən semestr imtahanlarının nəticələrinə əsasən 50 nəfər arasından Heriot-Vatt Universitetinin tələbəsi kimi seçilərək ikili diplom proqramına qoşulmuş 21 tələbədən biriyəm. Heriot-Vatt Universitetinin keçirdiyi imtahanlarda ortalama balıma görə isə həmişə ilk 5-likdə olmuşam” – deyə Nərmin Abdullazadə qeyd edib. O həmçinin, ümummilli lider Heydər Əliyevin ildönümünə həsr olunmuş konfranslarda “Mərkəzdənqaçma nasoslarının paralel işlədilməsi”, “Metal-üzvi-çərçivələrin istixana qazlarının ayrılması və hidrogen saxlanması üçün tətbiqləri” mövzusunda çıxışlar edib  və müxtəlif sertifikatlarla mükafatlandırılıb. Nərmin Abdullazadənin sözlərinə görə, o BANM-da təhsil aldığı müddət ərzində H.Əliyev adına Neft Emalı Zavodu, Azərikimya İB, Türkiyədə “Petkim Petrokimya Holding A.Ş.” kimi müəssisələrdə  istehsalat təcrübələri keçib.
Rəşad Nəzərəliyev isə 2009/2010-cu illərdə Kimya fənni üzrə keçirilən Respublika fənn olimpiadasında birinci yeri tutub, ümummilli lider Heydər Əliyevin ildönümünə həsr olunmuş konfranslarda “Sintetik qazma mayeləri”, “Neft hasilatının gücləndirilməsi üçün nanotexnologiyanın tətbiqi” kimi mövzularda çıxışlar edərək   sertifikatlar əldə edib, BP-də təcrübə və yay kursu keçib.
Qeyd edək ki, Nərmin Abdullazadə Bakı Ali Neft Məktəbinə 652, Rəşad Nəzərəliyev isə 677 balla daxil olub.

Heriot-Watt University names two BHOS undergraduates Students of the Year
Baku Higher Oil School (BHOS) undergraduates including fourth-year Chemical Engineering student Narmin Abdullazada and fifth-year Petroleum Engineering student Rashad Nazaraliyev are named “Students of the Year” by Heriot-Watt University (Great Britain), one of the leading universities of the world. BHOS Rector Elmar Gasimov presented the students with certificates of their successful participation in the term exams last year.
Teaching programs at the Higher School, which has been training specialists for oil and gas industry in partnership with the Heriot-Watt University (HWU) since 2012, are based on the HWU curriculum. Within this cooperation, representatives of the university administer term exams at the Chemical Engineering and Petroleum Engineering departments. Upon the results of the exams conducted at the HWU’s branches and partner universities, these two BHOS undergraduates who earned highest points were recognized as best students of the year.
“I’ve always been among the five best students because of the average marks I’ve been receiving at the exams at BHOS. Now I am among those 21 out of 50 undergraduates at our department who are selected for participation in the dual diploma program,” says Narmin. She actively participates in the Higher School social life and has presented reports at the conferences held to commemorate birth anniversary of the national leader Heydar Aliyev. Narmin has undertaken on-the-job training at various enterprises including Heydar Aliyev Oil Refinery, “Azərikimya” Production Union and Petkim Petrokimya Holding A.Ş. in Turkey.
Rashad Nazaraliyev became interested in chemistry, while at a secondary school. In 2009/2010 academic year, he participated in the academic competition in chemistry among schoolchildren and became the winner. Being a BHOS student, Rashad also presented speeches at the conferences dedicated to the birth anniversary of the national leader Heydar Aliyev, made reports on the topics such as Synthetic Drilling Fluids and Application of Nanotechnology to Enhance Oil Recovery and received certifications for successful participation in the events. In the framework of on-the-job training program for the Higher School’s undergraduates, he undertook summer internship at BP.
At the entrance exams to BHOS, Narmin Abdullazada and Rashad Nazaraliyev earned 652 points and 677 points respectively.