BANM-ın tələbəsi Gənclər Fondunun qrant layihəsini reallaşdırıb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun elan etdiyi 10-cu qrant müsabiqəsinin qalibi olub. “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 5-ci kurs tələbəsi Elvin İsmayılov müəllifi olduğu “Gənc 3D Printer Mühəndisləri” adlı  layihəsini uğurla həyata keçirib.
BANM-ın təşkilatı dəstəyi ilə icra edilən layihənin Ali Məktəbdə yekun mərasimi keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyasının təsisçisi Rəhman Rəsulzadə, layihədə maraqlı olan BANM-ın və digər universitetlərin tələbələri iştirak ediblər.
Rəhman Rəsulzadə Ali Məktəbin və onun yetişdirdiyi bacarıqlı tələbələrin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və layihə haqqında öz fikirlərini paylaşıb.
Qeyd edək ki, beş təlimdən ibarət olan layihə üçün 23 dekabrdan bugünədək təlimlər həyat keçirilib. Gənc iştirakçılar təlimlərdə 3D Printerlərin işləmə prinsipi, onların aparat təminatı, 3 ölçülü modelləşdirmə, 3 ölçülü təsviroxuma, kompüter köməyi ilə dizayn proqramları, 3D çapın reallaşdırılması və digər əlaqəli mövzuları nəzəri və tətbiqi şəkildə mənimsəməyə çalışıblar. İştirakçılar öyrəndikləri nəzəri bilikləri sınaqdan keçirmək üçün real olaraq 3D printerlə işləmələr ediblər.
Layihədə iştirak müsahibə yolu ilə keçirilib və seçimdə qalib gələn müxtəlif universitetlərin tələbələri iştirak hüququ qazanıblar. İştirakçılar arasında 10-12 noyabr 2017-ci ildə Kosta-Rikada keçirilmiş Dünya Robot Olimpiadasında (World Robot Olympiad 2017) ilk dəfə olaraq Azərbaycanı təmsil etmiş Qarabağ RC komandasının üzvləri də olub.

A fifth-year Process Automation Engineering student of Baku Higher Oil School (BHOS) Elvin Ismayilov, who became a winner of 10th Grant competition conducted by the Youth Foundation under the President of the Azerbaijan Republic, has successfully completed a project entitled "Young 3D Printer Engineers".
A closing ceremony of the project, which was carried out with support of BHOS, took place at the Higher School. It gathered a founder of Azerbaijan Robotics Engineering Academy Rahman Rasulzada as well as students of BHOS and other national universities participating in the project implementation. Speaking at the event, Rahman Rasulzada praised the activities of the Higher School and BHOS’ talented students and shared his views on 3D Printer Engineering for youth.
Five training programs were implemented under the project, which started on 23 December last year. The students gained theoretical knowledge of working principles of 3D printers, three-dimensional modeling, and computer-based design programs. They also attended practical lessons to obtain experience in working with 3D printers. At the project closing ceremony, the successful participants were awarded with certificates and memorable gifts.
The project participants also became members of Garabagh RC team, which for the first time represented Azerbaijan in World Robot Olympiad held in Costa Rica on November-December 10-12, 2017.