Petronas BANM-ın üç tələbəsini Malayziyada oxutduracaq
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Malayziyanın “Petronas” şirkətinin Azərbaycan nümayəndəliyinin İnsan resursları şöbəsinin rəhbəri Şeyda Mehdiyeva və Korporativ əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Aysel Allahverdiyeva tələbələrlə görüş keçirib. Görüşdə Ali Məktəbin birinci və ikinci kurs tələbələri iştirak ediblər.
Görüşü öz sözlərilə açan Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov neft-qaz sektorunda dünyanın aparıcı şirkətlərindən hesab edilən “Petronas” şirkətinin BANM ilə genişlənməkdə olan əməkdaşlığından danışıb, daha sonra görüşün təşkil olunmasının əsas məqsədini izah edərək şirkətin Azərbaycan nümayəndəliyinin İnsan resurları şöbəsinin rəhbəri Şeyda Mehdiyevanı tələbələrə təqdim edib.
Daha sonra “Petronas” şirkətinin Azərbaycan nümayəndəliyinin İnsan resursları şöbəsinin rəhbəri Şeyda Mehdiyeva şirkət və onun təqaüd proqramı haqqında tələbələrin qarşısında geniş təqdimatla çıxış edib. O, bildirib ki, “Petronas” şirkəti BANM-ın 3 tələbəsini Malayziyanın Petronas Texniki Universitetində təhsil ala bilməsi üçün sponsorluq edəcək. Tələbələr kimya mühəndisliyi, neft-qaz mühəndisliyi və neft-qaz geologiyası ixtisasları üzrə “Petronas” şirkətinin hesabına təhsil almaq şansı əldə edəcəklər. Şeyda Mehdiyeva təqaüd proqramında iştirak etmək üçün əsas kriteriyalar, müraciət qaydası, seçim prosesi, həmçinin öz təhsilini uğurla başa vuranlar üçün “Petronas” şirkətində uğurlu karyera qura bilmək imkanından danışıb.
Elmar Qasımov BANM və onun tələbələrinə göstərilən maraq və verilən qiymətə görə Şeyda xanımın timsalında “Petronas” şirkətinin rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib. Rektor qeyd edib ki, BANM tələbələrinin Petronas şirkətinin dəstəyilə Malayziyada təhsil almasını dəstəkləyir, çünki Ali Məktəbin tələbələri – Azərbaycanın ən bacarıqlı gəncləri olaraq neft-qaz sektorunda ölkəmizi qabaqcıl transmilli şirkətlərdə təmsil etməlidirlər.
Tələbələrin böyük marağına səbəb olan təqdimatın sonunda şirkətin nümayəndələri tələbələri maraqlandıran suallara cavab veriblər.
Qeyd edək ki, təqaüd proqramına müraciət edən namizədlər ilkin mərhələdə şirkətin Azərbaycan nümayəndəliyi tərəfindən, sonuncu mərhələdə isə Malayziyadakı Baş ofisi tərəfindən əvvəlcədən müəyyən edilmiş xüsusi kriteriyalar əsasında seçiləcəklər. Ali Məktəbin tələbələri təhsillərini şirkətin həyata keçirdiyi “Petronas Təhsil Sponsorluq Proqramı” çərçivəsində alacaqlar.

Petronas will sponsor three students of BHOS to study in Malaysia
Malaysia's Petronas, a global energy giant, will sponsor three students of Baku Higher Oil School (BHOS) to study at Petronas Technical University. In this regard, Head of the Human Resources Department of the Azerbaijan office of Malaysian Petronas Company Sheida Mehdiyeva and the company’s Corporate Communications Officer Aysel Allahverdiyeva met first and second year students of the Higher School.
Addressing the meeting, rector of the Higher School Elmar Gasimov spoke about relationship between Petronas and BHOS. Elmar Qasimov expressed satisfaction with the company’s intention to sponsor three Azerbaijani students’ education in Malaysia.
Then Sheida Mehdiyeva made a presentation about the company and its scholarship program. She said students would in chemistry engineering, oil and gas engineering, and oil and gas geoscience. Sheida Mehdiyeva spoke about the main criteria for participating in the scholarship program, procedure of admission, selection process, and possibility of a successful career at Petronas for those who successfully complete their education.
Elmar Gasimov thanked the management of Petronas for their interest in BHOS and its students. The Rector noted that BHOS encourages students to study in Malaysia with the support of Petronas, because, he said, “the Higher School students should represent our country in the leading transnational energy companies as the most talented young of Azerbaijan.”
At the end of the presentation, which caused a great interest of the students, representatives of the company answered students' questions.
Applicants for a scholarship program will be selected at the initial stage at the company's office in Azerbaijan and later at the headquarters of the company in Malaysia, based on specific criteria. The Higher School students will get their education under the Petronas Educational Sponsorship Program.