Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM), İngiltərənin “TwentyEighty Strategy Execution” (STRATEX) şirkətinin birgə təşkilatçılığı,  BP və onun tərəfdaşlarının dəstəyilə həyata keçirilən  və ABŞ-ın Corc Vaşinqton universitetinin  magistr proqramı əsasında hazırlanan Layihə  İdarəetmə Məktəbinin (SPM) növbəti – “M2” qrupunun təqdimat və açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasiminə BANM-ın rektoru Elmar Qasımov, BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə regionunda Əlaqələr, xarici işlər və strategiya üzrə vitse prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, “M2” qrupunun iştirakçıları və Ali Məktəbin əməkdaşları qatılıb.
BANM-ın yeni kampusunda təşkil edilən tədbiri öz sözlərilə açan rektor Elmar Qasımov bu magistr proqramının BANM-da təşkil və tədris olunmasını Ali Məktəbin uğurlarından biri hesab etdiyini deyib. Yeni çağırışların və yanaşmaların tətbiq olunduğu müasir dövrdə layihələrin idarə olunması bacarıqlarının vacibliyinə toxunan Elmar Qasımov bildirdi ki, Layihə İdarəetmə Məktəbinin təlimləri bu istiqamətdə menecerlərin hazırlanmasında mühüm rol oynayır. Rektor görüş zamanı yeni qrupun iştirakçıları ilə yaxından tanış olub, onları təlimlərə qatılmaları münasibətilə təbrik edib   və proqramı uğurlar başa vurmalarını arzulayıb.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə regionunda xarici əlaqələr və strategiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli öz çıxışında layihənin uğurlu şəkildə davam etməsindən məmnun olduğunu bildirib. Layihələrin idarə olunması sahəsinin xüsusi inkişafından danışan Bəxtiyar Aslanbəyli, SPM-in hər yeni qrupunda BP şirkətinin əməkdaşlarının iştirak etdiyini bildirib. Vitse-prezident qeyd edib ki, əməkdaşlar proqramı bitirdikdən sonra çalışdıqları müxtəlif sahələrə uyğun olaraq layihə idarəetmə biliklərini uğurla tətbiq edə bilir və bu da işdə yüksək səmərəlilik və keyfiyyətə nail olmağa kömək edir.
Təlimlərin yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün görülən işləri yüksək qiymətləndirən BP-nin vitse-prezidenti BANM-ın rektoru Elmar Qasımova və Ali Məktəbin kollektivinə təşəkkür edib, təlim iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Layihə İdarəetmə Məktəbinin yeni – “M2” qrupunun iştirakçıları sırasına "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC, “Azərsu” ASC, BP, SOCAR, Gate Baku, Aztexnika, Bakı Şəhər Halqası  kimi şirkətlərin əməkdaşları daxildir.
Qeyd edək ki, SPM proqramı 2011-ci ildə BP və onun partnyorları tərəfindən layihələrin beynəlxalq standartlar əsasında idarə olunması ilə bağlı yerli tələbi ödəmək məqsədi ilə təsis edilib. Proqram 7 moduldan ibarətdir və yekunda proqramı uğurla bitirən  iştirakçılar ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin magistr sertifikatını əldə edirlər.

Another group of SPM trainees admitted to Baku Higher Oil School
Baku Higher Oil School (BHOS) held a ceremony dedicated to admission of new “M2” group of trainees to School of Project Management (SPM), which is a joint initiative carried out by BHOS in cooperation with British company TwentyEighty Strategy Execution and the George Washington University (USA), and with organizational support from BP and company partners. The event took place at the Higher School’s new campus and gathered the Higher School Rector Elmar Gasimov, Communications, external affairs, strategy and region Vice President, BP Azerbaijan-Georgia-Turkey region, Bakhtiyar Aslanbayli, the new group of SPM students and BHOS staff members.
Opening the ceremony, the rector Elmar Gasimov said that the Master program in Project management, which is conducted by SPM at the Higher School, is one of the BHOS most remarkable achievements. In his words, the School of Project Management plays an important role in the training of modern managers capable to meet challenges today. Then new SPM students were introduced to Elmar Gasimov who congratulated them on the beginning of the training course and wished them every success.
In his speech, BP Communications, external affairs, strategy & region vice president Bakhtiyar Aslanbayli expressed his satisfaction with successful continuation of this joint project. As he emphasized, more business spheres require now thorough theoretical and practical knowledge of project management. The vice president informed that every group of SPM trainees includes BP staff members who would apply acquired skills for more effective and productive work. Bakhtiyar Aslanbayli also extended his gratitude to BHOS personnel and the rector Elmar Gasimov for excellent management of the educational process at SPM. The new group of SPM students comprises representatives from many companies including Azerbaijan Caspian Shipping CJSC, Azərsu OJSC, BP, SOCAR, «Gate Baku» LLC, «Aztexnika» MMC и Baku City Circuit. The School of Project Management was set by BP and partners in 2011 to meet a growing demand in national specialists in project management trained according to international standards. The SPM curriculum, which comprises seven modules of training, is based on Master degree academic program of the George Washington University. Upon successful completion of the study, the trainees will be awarded Master certificates from the university.