Bakı Ali Neft Məktəbi III Qış Elm Festivalının qalibi oldu
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) 20-dən çox ali təhsil müəssisəsinin və həmçinin orta məktəblər arasında keçirilən III Qış Elm Festivalının qalibi olub. Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) keçirilən bu festivalda 100-dən artıq layihə təqdim olunub. BANM “Avtomatik suvarma sistemi” ideyası ilə festivalda iştirak edib. İdeya BANM-ın nəzdində fəaliyyət göstərən “Əşyaların İnterneti” laboratoriyasında formalaşıb.
“Happy Plants” adlandırılan həmin avtomatik suvarma sisteminin əsas məqsədi ölkəmizdə böyük ərazilərin suvarılması zamanı su və enerji itkisinin qarşısını almaq, prosesi tam avtomatlaşdırmaqla insan əməyini minimuma endirmək, həmçinin uzun müddət ərzində torpağın xüsusiyyətləri haqqında məlumat toplayıb analiz etməkdir.
Qeyd edək ki, layihənin ilkin prototipi 2017-ci ilin yay aylarında uğurla sınaqdan keçirilib. Eyni zamanda layihə “ESP8266 IoT Contest” onlayn yarışmasında 300-ə yaxın layihə arasından seçilən 75 ən yaxşı ideyanın arasına daxil olub. Layihə üzərində BANM “Əşyaların İnterneti” laboratoriyasının rəhbəri Abbas Əlilinin mentorluğu ilə Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbələri - Nicat Həsənov, Rüstəm Həsənov və Mirəkrəm Ağalarov birgə çalışıblar.
Layihənin son prototipi isə III Qış Elm Festivalında “Happy Plants” adı altında birinci yerə layiq görülərək, festivalın ən yaxşı layihəsi seçilib

Baku Higher Oil School (BHOS) won third Winter Science Festival organized by Baku Engineering University. At the festival, more than 20 higher educational institutions and secondary schools presented about 100 projects. The BHOS winning project is based on the idea of Automatic Watering System developed in “The Internet of Things” laboratory of the Higher School. The main goal of the system entitled “Happy Plants” is to eliminate waste of water and energy during irrigation of large fields in the long-term by collecting and analyzing information about soil in order to minimize human labor by fully automating the watering process.
Initial prototypes of the system were designed and tested in summer of 2017. The project idea was selected among the best 75 ideas out of 300 projects participating in the global online ESP8266 IoT Contest. The system was developed by BHOS third-year Process Automating Engineering students Nijat Hasanov, Rustam Hasanov and Mirakram Aghalarov under supervision of Abbas Alili, the Higher School senior lecturer and the head of “The Internet of Things” laboratory.
The latest prototype of the “Happy Plants” Automatic Watering System was presented at the third Winter Science Festival and acknowledged as the best project.