BANM-də gənc kimyaçıların yaradıcılıq müsabiqəsi keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) yeni kampusunda Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) təşkilatçılığı ilə onun tabeliyində olan ümumi təhsil mərkəzləri və inkişaf mərkəzlərinin şagirdləri arasında gənc kimyaçıların yaradıcılıq müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib. Tədbirdə BANM-in rektoru Elmar Qasımov, BŞTİ-nin müdiri Məhəbbət Vəliyeva və müvafiq struktur bölmə rəhbərləri, müəllimlər, finala vəsiqə qazanmış komandalar iştirak ediblər.
Tədbirdə Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək bu cür müsabiqələrin məktəblilərin bilik və bacarıqlarının inkişafında çox əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib və məktəblilərə uğurlar arzu edib. BŞTİ-nin müdiri Məhəbbət Vəliyeva isə çıxışı zamanı BANM-ın rəhbərliyinə göstərdiyi təşkilati dəstəyə görə təşəkkür edib, bu müsabiqənin həyata keçirilməsinin səbəblərindən danışıb.
Müsabiqənin final mərhələsinə vəsiqə qazanmış komandalar 2 saat ərzində 30 sualdan ibarət test tapşırığı və 2 məsələ həll ediblər. Doğru cavablandırılan hər test tapşırığı 1 balla, məsələ və təcrübə işi isə 5 balla qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulub. Final mərhələsinin nəticələri tezliklə müəyyənləşdiriləcək.
Məktəblilər həmçinin BANM-ın yeni kampusu ilə yaxından tanış olub, buradakı dünya standartlarına cavab verən elmi-tədqiqat labaratoriyalarında təcrübə işləri aparıblar.

Tournament of Young Chemists held at Baku Higher Oil School
The final round of a Tournament of Young Chemists among pupils of secondary schools and Child Development centers was held at the new campus of Baku Higher Oil School  (BHOS). It was organized by Baku city Education Office. BHOS rector Elmar Gasimov, Head of the Education Office Mahabbat Veliyeva and other representatives of the Office’s management attended the event.
Speaking at the opening of the final round of the tournament, the rector Elmar Gasimov emphasized importance of such initiatives for intellectual development of young generation and wished success to the participants. Head of the Baku City Education Office Mahabbat Veiyeva expressed her gratitude to BHOS management for the support in arranging the event and briefed about the tournament history.
Within the two-hour round, the participating teams answered 30 test questions, and each correct answer was given one point. They also were solving tasks, and each correct answer was given five points. The tournament results will be announced soon.
The schoolchildren were also given a tour of BHOS campus and were familiarized with its premises, laboratories and other facilities.