İsveçrənin Endress+Hauser şirkəti Bakı Ali Neft Məktəbində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov İsveçrənin “Endress+Hauser İnstruments İnternational AG” şirkəti və onun Azərbaycada rəsmi tərəfdaşı olan “Sigma Technical Services” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşüb. Görüşdə Ali Məktəbin rəhbərliyi və “Endress+Hauser İnstruments İnternational AG” şirkətinin Qazaxıstandakı Mərkəzi Asiya Xidmət Mərkəzinin Regional xidmət meneceri Gert-Jan Verhagen, Almaniyada Məhsulun inkişafı üzrə meneceri Joern Lange, Qazaxıstanda Mərkəzi Asiya xidmət mərkəzinin rəhbəri Andrey Tyunkin və Azərbaycanda “Sigma Technical Services” şirkətinin Biznesin inkişafı üzrə meneceri Samir Elyazov iştirak ediblər.
Rektor Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq onları BANM-də görməyinə şad olduğunu bildirib, daha sonra Ali Məktəbin fəaliyyəti, statistik göstəriciləri və uğurları haqda bilgiləndirib. Rektor BANM-in yeni kampusu və orada sahənin aparıcı şirkətlərinin yaratdığı labaratoriyalar haqda görüşün iştirakçılarına məlumat verib.
Görüşdə qonaqlar “Endress+Hauser” və “Sigma Technical Services” şirkətinin təqdimatıni edib, şirkətin yerli quraşdırma və yerli personal tərəfindən dəstəklənən xidmətlərindən bəhs ediblər. Tərəflər arasında həmçinin gələcək əməkdaşlığın istiqamətləri müzakirə olunub, tələbələrin təcrübə-istehsalat proqramları və maarifləndirilməsi haqda danışıqlar edilib.
Ali Məktəbin “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” kafedrasının rəhbəri Manafəddin Namazov sahənin müxtəlif istiqamətlərində araşdırma edən tələbələrin artıq 3 ilə yaxındır ki, “Endress+Hauser” şirkətinin proqram təminatından istifadə etdiklərini vurğulayıb və bu imkanı tələbələr üçün yaratdığına görə şirkətin nümayəndələrinə öz təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, 60 ildən çox fəaliyyət göstərən “Endress+Hauser İnstruments İnternational AG” şirkəti istehsal prosesinin ölçülməsi və avtomatlaşdırılması üçün məhsullar, həllər və xidmətlərin aparıcı təchizatçısıdır.

Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) met with representatives of Swiss company Endress+Hauser İnstruments İnternational AG and with its official partner in Azerbaijan ”Sigma Technical Services Company” . The meeting was attended by the Higher School management and Gert-Jan Verhagen, Regional Service Manager of Endress+Hauser İnstruments İnternational AG Central Asian Support Center in Kazakhstan, Joern Lange, the Product Development Manager in Germany, Andrey Tyunkin, Head of Central Asian Support Center in Kazakhstan and Samir Elyazov, Business Development Manager of “Sigma Technical Services Company” in Azerbaijan.
Rector Elmar Gasimov having welcomed the guests with warm greetings at BHOS, familiarized them with the activities, statistical indicators and achievements of the Higher School. BHOS Rector apprised the meeting participants of the BHOS new campus and of labs created there by leading companies in the field.
At the meeting, the guests made presentations of Endress + Hauser and Sigma Technical Services, talked about the company's local installation services and services supported by local staff. Parties also discussed the directions of future cooperation between themselves and talked about experimental production programs and enlightenment of students.
Manafeddin Namazov, Head of the Department of Process Automation Engineering, made a point of that the students who have been researching various aspects of the field have been using Endress + Hauser publicly available engineering software and process automation educational e-modules for over 3 years, and thanked the company's representatives for creating this opportunity for the students.
Endress+Hauser has been a leading supplier of products, solutions and services for industrial process measurement and automation for more than 60 years.