Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Heriot Vatt Universitetində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Böyük Britaniyanın Edinburq şəhərində yerləşən Heriot Vatt Universitetində (HVU) səfərdə olub. Səfərin əsas məqsədi iki ali məktəb arasında münasibətlərin gücləndirilməsi, proqram təminatı və cari məsələlərin həlli, eyni zamanda gələcək əməkdaşlığın yeni istiqamətlərinin müzakirəsi olub.
İlkin görüş rektor Elmar Qasımov və HVU-nun Mühəndis və Fiziki Elmlər Məktəbinin rəhbəri Stefan MakLaflinlə görüşüb. Görüşün əsas məqsədi BANM-də Akademik proqram idarəetməsini təkmilləşdirmək olub. Görüşdə Ali Məktəbin İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin rəhbəri Kəklik Gözəlova və Proqram Menecer Nərgiz Tarverdiyeva və HVU-nun kollektivi – dr. Con Ford, dr.Cilan Tomson, dr. Qreym Vayt, dr.Stefan Hyuston, dr. Asgar Şams, xanim Patrisia Dunkan və xanım Nikola Qordon iştirak ediblər. Uzun müzakirələrdən sonra tərəflər Ali Məktəbdə təhsil alan tələbələrin proqram təminatının daha da yaxşılaşdırılması, eyni zamanda növbəti Məzun gününün təşkilatı məsələləri barədə razılığa gəliblər.
Ali Məktəbin rektoru səfər zamanı HVU-nun rektoru prof. Riçard Uilyamsla da görüşərək strateji əməkdaşlıq haqqında danışıqlar aparıb. Tərəflər təhsilin yeni istiqamətləri, BANM-də birgə doktorantura pilləsinin təşkili, magistr pilləsində tədrisin genişləndirilməsi istiqamətində razılığa gəliblər.
Qeyd edək ki, BANM-lə mütəxəssis hazırlığında əməkdaşlıq edən HVU 2012-ci ildən Ali Məktəbin rəsmi partnyorudur və Ali Məktəbin məzunları həm BANM-in, həm də HVU-nin diplomunu əldə edirlər.

Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov made an official visit to Heriot-Watt University (HWU) located in Edinburgh, the capital of Scotland (Great Britain). The main purpose of the visit was to enhance partnership ties between two higher educational intuitions and discuss issues related to new spheres of cooperation and joint administration of teaching programs at the Higher School.
The first meeting was held between the Rector Elmar Gasimov and Head of HWU’s School of Engineering and Physical Sciences Prof. Stephen McLaughlin. It also gathered BHOS representatives including Program Manager Nargiz Tarverdiyeva, Head of English Language and Humanitarian Disciplines Centre Kaklik Gozalova and HWU team comprising Prof. John Ford, Dr. Gillian Thomson, Dr. Graeme White, Dr. Stephen Houston, Dr. Asghar Shams, and staff members Patricia Duncan and Nicola Gordon. After detailed discussion, the participants reached an agreement on the ways of further improvement of the teaching process and academic program management at the Higher School. Issues related to conducting a second graduation ceremony at BHOS in summer next year were also considered.
At another meeting, the Higher School rector Elmar Gasimov and the Principal & Vice Chancellor of HWU Prof. Richard Williams discussed prospects of further development of the strategic partnership between two higher educational institutions including issues related to extension of Master degree program and admission of students to Ph.D. degree program at BHOS.
Since 2012, the Heriot-Watt University has been an official partner of the Higher School in training specialists for oil and gas sector. Upon a cooperation agreement between BHOS and HWU and within a dual diploma program, the Higher School graduates receive diplomas of both higher educational institutions.