Bakı Ali Neft Məktəbində Respublika Futzal Turnirinə start verildi
Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsini (ATİAHİ) və Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) təşkilatçılığı ilə BANM-in yeni kampusunda ölkənin ali məktəbləri arasında Futzal turnirinə start verilib.  Turnirin açılış mərasimində ATİAHİ –nin sədri, millət vəkili Səttar Möhbalıyev və BANM-in rektoru Elmar Qasımov iştirak ediblər.
Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov Futzal turnirinin bütün iştirakçılarını və azarkeşləri salamlayıb, onları BANM-in yeni kampusunda görməyə şad olduğunu bildirib və uğurlar diləyib. ATİAHİ–nin sədri Səttar Möhbalıyev də açılışda çıxış edərək iştirakçıları motivasiya edib, onlara yarışlarda bol şanslar diləyib.
Qeyd edək ki yarışlarda Bakı, Sumqayıt, Gəncə və Mingəçevir şəhərlərindən  18 ali məktəb iştirak edərək üç yarımqrupda mübarizə aparacaqlar. Hər yarımqrupda birinci və ikinci yeri tutan komandalar növbəti mərhələyə vəsiqə qazanacaqlar. Final oyununda qalib gələn, eləcə də ikinci və üçüncü yeri tutan komandalar isə kubok, diplom və xatirə hədiyyələri ilə təltif olunacaqlar. Bütün komandalara uğurlar arzu edirik!

Futsal tournament among higher educational institutions has started at new campus of Baku Higher Oil School (BHOS). It is jointly organized by BHOS and Independent Trade Union of Education Workers of the Azerbaijan Republic. BHOS Rector Elmar Gasimov and President of the Trade Union, Deputy of Milli Majlis Sattar Mehbaliyev attended the tournament opening ceremony.
Addressing the attendants, the Rector Elmar Gasimov welcomed the audience and expressed his pleasure to see the ceremony participants at the BHOS new campus. He expressed confidence that it would be an interesting and successful tournament. President of the Independent Trade Union of Education Workers Sattar Mehbaliyev also wished the teams to achieve good results.
Teams from Baku, Sumgayit, Ganja and Mingachevir participating in the futsal tournament represent 18 higher educational institutions of Azerbaijan. The first round matches will be played in three groups. The teams, which take first and second places in each group, will participate in the following round of the tournament. After final games, three best teams will be awarded with diplomas and memorable gifts and the winnig team taking the first place will be also awarded with a Cup. We wish success to all teams!