Bakı Ali Neft Məktəbinin 6 illik uğur hekayəsi
Düz 6 il bundan əvvəl, 29 noyabr 2011-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən verilən 539 nömrəli Fərmana əsasən ölkəmizdə yeni, lakin tam fərqli ali təhsil ocağı yaradıldı. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin tərkibində yaradılması nəzərdə tutulan bu ali məktəbin əsas vəzifəsi elə o zamandan bəlli idi – Azərbaycanın neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi. Budur, artıq bu il Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) öz üzərinə düşən vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəldiyini öz ilk məzunlarıyla sübut etdi.
2017-ci il Ali Məktəbin tarixində daha yaddaqalan oldu. Belə ki, may ayının 1-də Qafqaz regionunun ən böyük kampusu olan BANM-in yeni kampusu cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən açıldı. Cənab Prezident açılış zamanı Ali Məktəbin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək demişdir: “Bu gün ölkəmizin həyatında çox əlamətdar bir gündür. Bakı Ali Neft Məktəbinin şəhərciyinin açılışını qeyd edirik. Bu şəhərcik ən yüksək standartlara cavab verir. Bakı Ali Neft Məktəbi artıq 6 ildir ki, fəaliyyət göstərir. Bu fəaliyyət çox uğurludur. Bu illər ərzində Ali Məktəb Azərbaycanın təhsil məkanında artıq öz layiqli yerini tuta bilibdir. Bu gün Ali Məktəb yeni şəhərciyə, yeni binaya köçür. Burada oxumaq, biliklərə yiyələnmək üçün bütün şərait yaradılıb, ən müasir texnologiyalar tətbiq olunur. Bütün binalar çox gözəl, zövqlə tikilib, burada ən müasir laboratoriyalar fəaliyyət göstərir və bu gün mənə təqdimat da edildi. Burada təhsilin səviyyəsi ən yüksək standartlara cavab verəcək ...”
Yeni kampusda ən müasir texnologiyalar və zəngin maddi-texniki bazaya malik olan laboratoriyalar artıq istifadəyə verilib. “Schneider Electric”, “ABB”, “Avandsis Group”, “Emerson process management” kimi şirkətlər özlərinin qiymətsiz labaratoriyalarını BANM-in yeni kampusuna hədiyyə ediblər.
Ali Məktəbin qısa tarixinə qısa nəzər salarkən aydın olur ki, 2012-ci il fevral ayının 9-da Bakı Ali Neft Məktəbinin Nizamnaməsi Azərbaycan Respublikası Ədliyyə nazirliyində Dövlət qeydiyyatından keçib. Elə həmin il, Böyük Britaniyanın Edinburq şəhərində Bakı Ali Neft Məktəbi və Heriot-Vatt Universteti arasında mütəxəssis hazırlığında əməkdaşlıq haqqında "Anlaşma Memorandumu" imzalanıb. 2012-ci ilin aprel ayının 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə Elmar Qasımov Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru vəzifəsinə təyin edilib. May ayında isə rektor Elmar Qasımov və Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin rektoru professor Stiv Çapmanla birgə mütəxəssis hazırlığının təşkilinin əsas prinsiplərini özündə əks etdirən müqavilə imzalayıblar.
Qeyd edək ki Ali Məktəbdə 2012/2013-cü tədris ilindən “Neft-qaz mühəndisliyi”, “Kimya mühəndisliyi”, 2013/2014-cü tədris ilindən isə “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə tələbə qəbulu həyata keçirilir. BANM həmçinin “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə magistr hazırlayır. Növbəti ildə isə MBA proqramı və bakalavr pilləsi üzrə “İnformasiya Təhlükəsizliyi” ixtisasının tədrisi nəzərdə tutulur.
Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil müddəti 5 ildir, tələbələrə 1-ci il ərzində intensiv şəkildə ingilis dili, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının mühəndislikdə tətbiqi tədris edilir, sonrakı 4 ildə isə onlar ingilis dilində müvafiq ixtisas təhsili alırlar.
2017-ci il iyul ayının 14-də isə Bakı Ali Neft Məktəbində “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə məzunların ilk buraxılışı oldu. Bu il Bakı Ali Neft Məktəbindən 102 nəfər məzun oldu. Məzunlar həm BANM-in, həm də Heriot Vatt Universitetinin diplomlarını alardıl. Bu gün BANM-in həmin məzunları BP, Schlumberger, Halliburton, Maire Tecnimont (Kinetics Technology S.p.A), ALCO Lubricants Group, Türkiyə Star və Petkim, SOCAR Baş ofis, Azneft İB, SOCAR Polymer, BNEZ, SOCAR Ümid MMC, Azərikimya kimi şirkətlərdə çalışırlar.
BANM beynəlxalq ISO 9001 (Keyfiyyət idarəetmə sistemi), ISO14001 (Ekologiya idarəetmə sistemi), OHSAS 18001 (Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemləri) və ISO 10002 (Müştəri məmnuniyyəti – şikayətlərin idarəedilməsi üzrə rəhbər göstərişlər) sertifikatlarını alıb.
Son 6 il ərzində keçirilmiş qəbul kampaniyalarının nəticələrinə görə Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbulda ümumi orta bal 663 olub. Bu göstəricilərə görə Bakı Ali Neft Məktəbi Respublika birincisidir. Ali Məktəbin bu 6 ili ərzində 101 nəfər Prezident təqaüdçüsü olub. Bu il Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən 1-ci qrup üzrə keçirilən imtahanların nəticələrinə əsasən 25 nəfər Prezident təqaüdünə layiq görülüb ki, onların 24-ü BANM-də təhsilə üstünlük verib. Eyni zamanda 1-ci qrup üzrə 7 nəfər yüksək nəticə göstərərək 700 bal toplayıb ki, onların hamısının seçimi məhz BANM olub.
BANM-in qısa tarixcəsinə baxmayaraq əldə etdiyi uğurları saymaqla bitirmək mümkün deyil. Bu gün 6 illik yaşı münasibətilə BANM-in rəhbərliyini, professor-müəllim kollektivini, tələbələrini və məzunlarını təbrik edirik. BANM-in gələcək fəaliyyətinin yeni uğurlarını işıqlandırmaq arzusuyla...

Six years ago, on November 29, 2011, a new higher educational institution, which dramatically differed from others, was set up upon a decree of President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. It was Baku Higher Oil School (BHOS) set up within SOCAR with a mission to turn oil capital of Azerbaijan into human capital. This year BHOS hold it first graduation ceremony, thus proving that the mission has been carried out successfully.
In 2012, BHOS signed Memorandum of Understanding with Heriot-Watt University (HWU) in Edinburgh, Scotland. On 10 April 2012, Elmar Gasimov was appointed a rector of BHOS by a decree of the President of the Azerbaijan Republic. In May 2012, Rector Elmar Gasimov and the Principal of HWU, professor Steve Chapman signed Cooperation Agreement on joint preparation of engineering specialists.
The year of 2017 will always remain as a remarkable year of the BHOS history. On May 1, BHOS new campus, the largest in the Caucasian region, was opened by the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. Having highly appreciated the Higher School activities in his speech at the opening ceremony, the President, in particular, said, “It is a very significant day in the life of our country today. We are celebrating the opening of a campus of Baku Higher Oil School. It meets the highest standards. Baku Higher Oil School has been operating for six years. It has been very successful. Over these years, the school has earned itself a worthy place in the sphere of education in Azerbaijan. The school moves to a new campus, a new building today. All the conditions are available here to study and master knowledge. The most modern technologies have been applied. All the buildings are beautiful and built with taste. There are sophisticated laboratories here, and I have been familiarized with them. The level of education here will meet the highest standards.”
The new campus is equipped with modern and technologically advanced teaching laboratories set by BHOS partners including Schneider Electric, ABB, Avandsis Group, Emerson and other transnational companies.
On February 9, 2012, BHOS was registered by the Ministry of Justice of the Azerbaijan Republic. Since 2012, the Higher School has conducted admission of students for Oil&Gas Engineering and Chemical Engineering specialties. The following year, the Higher School also started admitting students to Process Automation Engineering specialty. In 2017, BHOS announced first admission to Master program in Oil&Gas Engineering and Chemical Engineering specialties. Next year, BHOS plans to start Bachelor program in Information Security and announce MBA program.
Duration of the study at BHOS is five years. First year starts with intensive courses of English language and information communication technologies, and the other years, all education programs are taught in English.
First graduation ceremony was held at BHOS on July 14, 2017. The Higher School bid farewell to 102 graduates with Bachelor degree in Oil&Gas Engineering and Chemical Engineering who received dual diploma from BHOS and Heriot-Watt University. Currently, BHOS graduates work at BP, Schlumberger, Halliburton, Maire Tecnimont (Kinetics Technology S.p.A), ALCO Lubricants Group, Turkey Star, Petkim, Azneft JV, SOCAR Polymer, BNEZ, SOCAR Umid LLC, Azərikimya and SOCAR Head Office.
BHOS is awarded with four international certificates, namely ISO 9001 – Quality Management System, ISO 14001 – Environmental Management System), OHSAS 18001 – Occupational Health and Safety Management System, and ISO 10002:2014 – Quality management – Customer satisfaction.
Statistical data of six years show that the average admission point to BHOS is 663 points, and this score is the highest in the country. During this period of time, 101 students have awarded President Scholarships. In 2017, 25 students admitted to the national higher educational institutions in the first group of specialties became Presidential Scholars, and 24 of them selected to study at BHOS. And all seven prospective students earning 700 points at the entrance exams in this group of specialties decided to study at the Higher School.
Although BHOS has a relatively short history, it has attained many impressive achievements, and its success story continues. We extend our congratulations to the administration, professors, teachers, students and graduates of BHOS on the sixth anniversary and wish them every success.