Bakı Ali Neft Məktəbi Dövlət Bayrağı Gününü qeyd etdi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Dövlət Bayrağı Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib. Tədbirdə BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak edib. Görüşü öz çıxışı ilə açan Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Ramiz Hümbətov tədbir iştirakçılarına ölkədə qeyd edilən bu günün – 9 noyabrın önəmliliyindən danışıb və dövlət bayrağının Azərbaycan dövlətinin suverenliyinin rəmzi olduğunu bildirib. Daha sonra Ali Məktəbin İngilis dili və humanitar fənlər mərkəzinin dosenti, Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Şahverdiyev dövlət bayrağının tarixindən və bugünki nüfuzundan danışıb.
Daha sonra BANM-in tələbələri bu mövzuda öz prezentasiyalarını təqdim ediblər. Məmmədli Cavid və Məcidov Cavid tədbir iştirakçılarına bayraq anlayışından, dünya bayraqlarından, onların statistikası, rəngləri, oxşar və fərqli cəhətlərindən danışıb. Tağızadə Nəriman və Fərid Həmidov tarixi Azərbaycan bayraqlarından, Nağızadə Səkinə və Kərimli Reyhan isə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti bayrağı haqqında məlumatları və Azərbaycan Respublikası Dövlət bayrağının istifadə qaydaları haqqında Azərbaycan Respublikasının qanununu iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar.
Dövlət Bayrağı Gününə həsr edilmiş digər addım isə Bakı Ali Neft Məktəbinin binasının müstəqilliyimizin rəmzi olan üçrəngli bayraqlarla bəzədilməsi oldu.

A solemn meeting dedicated to State Flag Day of the Azerbaijan Republic was held at Baku Higher Oil School (BHOS). It gathered professors, teachers, students and staff members of the Higher School. Opening the meeting, BHOS Vice-rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov spoke about historic importance of November 9 celebrated as the Day of the national flag, which is one of the state symbols of Azerbaijani independence and sovereignty.
Associate professor of BHOS English Language and Humanitarian Disciplines Centre Alamdar Shahverdiyev made a report about history and milestones in development of the Azerbaijani national flag. Then the Higher School students delivered thematic presentations. Javid Mammedly and Javid Medjidov told about design and symbolic meaning of flags of different states around the world; Nariman Taghizadeh and Farid Hamidov spoke about flags of Azerbaijan at various stages of the country history and development; and Sakina Nagizadeh and Reykhan Kerimli made a presentation on the flag of Azerbaijan Democratic Republic. They also informed the meeting participants about legal rules and regulations on the usage of the State Flag.
In celebration of the Day of State Flag of the Azerbaijan Republic BHOS premises was decorated with national flags.