700 bal toplamış Vahab: İlk gündən hiss etdim ki düzgün qərar vermişəm - BANM-in Prezident Təqaüdçüsü danışır
1. Vahab çox uzatmadan, birbaşa sənə ünvanlayacağımız suallara keçmək istəyirik. İlk olaraq bilmək istərdik ki,  Ali məktəblərə qəbul imtahanında 700 bal toplamış   Vahab Cəbrayılov  kimdir?
Mən Vahab Cəbrayılov 17 fevral 2000-ci ildə İsmayıllıda anadan olmuşam. Orta təhsili İsmayıllının Lahıc qəsəbəsində almışam.  2015-ci il Respublika fənn olimpiadalarında
Riyaziyyat fənnindən bürünc medal qazanmışam. Bu il isə orta məktəbi bitirərkən Təhsil Nazirliyi tərəfindən “Təhsildə nailiyyətlərə görə” qızıl medalına layiq görülmüşəm.
1. Həyatda fəxr etdiyin ən böyük uğurun nədir?
Həyatımda indiyə kimi qazandığım ən böyük uğur, fikrimcə, Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olmağımdır.
1. Ali məktəblərə seçim qarşısında olarkən niyə məhz Bakı Ali Neft Məktəbini seçdin?
Bakı Ali Neft Məktəbini sadəcə yüksək bal yığdığıma görə yox, mühəndislik sahəsinə olan böyük marağım və ən əsas da Ali Məktəbin məni əsl mühəndis kimi hazırlaya biləcək yeganə təhsil müəssisəsi olduğunu düşündüyüm üçün seçmişəm.  Elə dərslərin ilk günlərindən də hiss etdim ki seçimimdə düzgün qərar vermişəm.
1. BANM-i  bitidikdən sonra özünüzü harada görürsüz və niyə  məhz həmin yerdə?
Bakı Ali Neft Məktəbini bitirdikdən sonra özümü ixtisasım üzrə dünyanın top universitetlərindən birində magistr tələbəsi kimi görməyi arzu edirəm və yaxın illərdə bu hədəf üzərində çalışmağı düşünürəm. Daha irəli hədəfim isə ölkəmizin neft və ya digər istehsalat sahələrində ixtisasım üzrə sayılıb seçilən mühəndislərdən biri olmaqdır.
1. Bir tələbə məqsədinə nail ola bilmək üçün nə etməlidir?
Düşünürəm ki, bir tələbə qarşısına hər hansı bir məqsəd qoyubsa, ilk növbədə onun üzərində daima çalışmalı və dünyada bu sahədə baş verən hər cür inkişafdan xəbərdar olmalıdır. Ən əsası isə yorulmaq bilməməlidir.

– Please tell us who is Vahab Jabrayilov, who managed to earn 700 points at the entrance exams?
– I was born on February 17, 2000, in Ismayilly district. While at school, I won a bronze medal at an academic competition in mathematics. This year I graduated with honors from a secondary school in the Lahij village of this district and Ministry of Education awarded me with gold medal for best results in studies.
– Vahab, what success you are proud of most of all?
– I think that so far my biggest success is that I have managed to become a student of Baku Higher Oil School.
– When you were thinking about choosing higher educational institution, why did you select BHOS
– I have selected BHOS not only because I earned high score at the entrance exams. I do want to become a good engineer and I believe that only at the Higher School I can grow into an excellent specialist. From the very first days, I understood that I have made the right choice.
– Where do you see yourself after graduation? Why?
– After graduation, I would like to pursue a Master’s degree at a prestigious international university. To succeed, I need to work very hard. In the long term, I want to become an excellent engineer specializing in both oil sector and other industries of Azerbaijan.
– In your view, what a student must do to succeed?
– I believe that the student who has a clear objective must take all efforts to achieve it. It is also important to be kept up-to-date of the latest news and be aware of all the events in the world concerning your field of study. But first and foremost, you shall never get tired and never give up on your goals.
– The main motivation for me is to be useful and help people. I always aspire to help my family, my friends and my country.
– What would you advise students or those who want to become students?
– I would advise those young people who are going to obtain higher education to try very hard to grow into a true professional irrespective of their field of study in order to serve their people and their country. I would also advise them to make the right choice when they think about future profession, as this is a very important step. For example, if you want to be an engineer, then Baku Higher Oil School is the best choice for you.