Bakı Ali Neft Məktəbinin əməkdaşları Yunanıstanda beynəlxalq tədbirdə
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) əməkdaşları Avropa Birliyinin Erasmus+ proqramı çərçivəsində Yunanıstanın Afina şəhərində təşkil olunmuş beynəlxalq tədbirdə iştirak ediblər. Erasmus+ proqramının 30 illiyinin qeyd olunması ilə bağlı keçirilən tədbirə və Beynəlxalq həftəyə BANM-in Mühəndislik fakültəsinin dekanı Zəfər Qurbanov, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasının müdiri Manafəddin Namazov və baş müəllimi Abbas Əlili qatılıblar.
Beynəlxalq tədbirdə 15 ölkədən 23 ali məktəb iştirak edib. Tədbirin açılış günü BANM-in nümayəndələri tərəfindən tədbir iştirakçılarına Ali Məktəbin fəaliyyətini özündə əks etdirən təqdimat edilib. Tədbir zamanı Yunanıstanın Pirey Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru, Erasmus+ proqramının koordinatoru cənab Panayotis Jannakopoulos çıxış edərək BANM-lə qurulmuş geniş əməkdaşlıqdan danışıb, hazırda BANM-in 5 tələbəsinin Prey Tətbiqi Elmlər Universitetində təhsillərini davam etdirdiklərini qeyd edib və eyni zamanda bir qrup müəllim heyətinin də ixtisasartırma proqramında iştirak edəcəyini vurğulayıb.
Tədbir zamanı qruplar üzrə işlər aparılıb, BANM-nin heyəti mühəndislik üzrə müzakirə panelinə qoşularaq gələcəkdə də Erasmus+ proqramı çərçivəsində digər layihələrə qoşulma prespektivləri, elmi araşdırma, tədqiqat və tədris fəaliyyəti istiqamətində ümumi görüləcək işləri müzakirə ediblər.
BANM-nin nümayəndə heyəti Erasmus+ proqramının “Capacity Building” bəndinə əsaslanaraq Pirey Tətbiqi Elmlər Universitetinin yüksək gərginliklər və enerji sistemləri laboratoriyasının professoru Konstantinos Psomopoulosla da görüş keçiriblər. Görüş zamanı informasiya-kommunikasiya və proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisası üzrə işlərin və tədrisin təşkili istiqamətində beynəlxalq layihələrin birgə işlənməsi və yaxın gələcəkdə danışıqların davam olunması qərarı qəbul olunub.

Representatives of BHOS attended international conference in Greece
Representatives of Baku Higher Oil School (BHOS) including dean of Engineering Faculty Zafar Gurbanov, Chairperson of Process Automation Engineering department Manafaddin Namazov and Senior lecturer of the department Abbas Alili, attended an international conference in Athens, Greece, and International Week conducted within the conference. The events were dedicated to 30th anniversary of European Union’s Erasmus+ program.
The celebration gathered representatives of 23 higher educational institutions from 15 countries. At the opening of the conference, BHOS professors and teachers made a presentation about the Higher School activities and achievements. Speaking at the conference, professor of Engineering Faculty of Piraeus Technology University (PUAS) Panayotis Yannakopoulos told about close cooperation established between PUAS and BHOS, and about initiatives undertaken within this partnership including study of five BHOS undergraduates during the autumn term at PUAS University and arrangements for professional development training course for BHOS teachers.
The higher School representatives also attended panel sessions and workshops conducted in the course of the conference and participated in the discussions about future development of the Erasmus+ program, prospective topics for scientific research and new approaches applied in teaching process.
Within Capacity Building project of the Erasmus+ program, the members of the BHOS delegation met with professor of Piraeus Technology University’s high-voltage and energy systems laboratory Constantinos Psomopoulos. At the meeting, the participants discussed main fields of the partnership between BHOS and PUAS in the future and joint initiatives, projects and activities including introduction of academic programs on information technologies and process automation disciplines. It was agreed that the negotiations on these issues would be continued soon.