Bakı Ali Neft Məktəbi IADC ilə əməkdaşlığa başlayır
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Qazma Podratçıları Beynəlxalq Assosiasiyasının (International Association of Drilling Contractors) Beynəlxalq inkişaf üzrə vitse-prezidenti Mayk Dubouz ilə görüşüb. Görüş zamanı tərəflər arasında gələcək əməkdaşlığın mövcud ola biləcək istiqamətləri müzakirə olunub. Görüş zamanı cənab Mayk Dubouz BANM-in fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub və onun əldə etdiyi uğurları yüksək qiymətləndirib.
1940-cı ildən bəri bütün dünyada neft-qaz çıxarma sənayəsini təmsil edən Assosiasiya bu ildən etibarən SOCAR AQŞ-nin dəstəyi ilə Azərbaycanda da fəaliyyət göstərəcək. Bu münasibətlə Bakıda Qazma Podratçıları Beynəlxalq Assosiasiyasının Xəzər regionu üzrə açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə çıxışı zamanı cənab Mayk BANM-in adını bir neçə dəfə vurğulayaraq onun fəaliyyəti və rəhbərliyi haqqında müsbət fikirlər səsləndirib. BANM-dən mərasimə Neft-qaz texnologiyaları üzrə magistr təhsili alan Rüfət Məhərrəmov qatılıb. Qeyd edək ki, o həmin assosiasiyanın Xəzər regionu üzrə prezidentinin katib-xəzinədarı təyin olunub.
Assosiasiyanın əsas məqsədi bütün dünya üzrə neft-qaz sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətləri və bu sahənin gənc və təcrübəli mütəxəssislərini bir araya gətirərək əlaqələr yaratmaq, eyni zamanda gənclərin bu sahədə müxtəlif beynəlxalq və lokal konfranslar, təlimlər, seminarlar, elektron materiallar, yeniliklər, təcrübə proqramları ilə biliklərinin artırılmasıdır.
Qeyd edək ki Qazma Podratçıları Beynəlxalq Assosiasiyasının baş ofisi Amerikanın Hyuston şəhərində, regional ofis isə Dubayda yerləşir.

Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov met with Vice President – International Development of International Association of Drilling Contractors (IADC) Mike DuBose. At the meeting the participants discussed prospects and spheres of bilateral cooperation. The guest was provided with detailed information about activities, achievements and latest developments at the Higher School. He highly appraised BHOS successful work.
Founded in 1940, the International Association of Drilling Contractors strives to secure responsible standards, practices and regulations that provide for safe, efficient and environmentally sound drilling operations worldwide. With support from SOCAR AQS company, the association has recently commenced its activity in Azerbaijan. Speaking at the ceremony dedicated to the opening of IADC office in Baku, Vice President – International Development Mike DuBose gave a positive assessment of the activities of BHOS and the work carried out by the Higher School management. The Higher School was represented by Master student in Petroleum Engineering Rufat Maharramov who was elected a secretary-treasurer of the IADC office in the Caspian region.
The International Association of Drilling Contractors is dedicated to enhancing the interests of oil-and-gas and geothermal drilling contractors around the world. Its membership comprises nearly 900 companies, including contract-drilling and well-servicing firms, oil-and-gas producers, and manufacturers and suppliers of oilfield equipment and services. IADC headquarters is located in Houston (Texas, the USA), and the regional office is in Dubai (UAE).
The Baku Higher Oil School is the first and only higher educational institution in the region which is developing cooperation with the International Association of Drilling Contractors.