Statoyl Azərbaycan Bakı Ali Neft Məktəbində seminar keçirdi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Norveç dövlət neft şirkəti - “Statoyl” tərəfindən “Late Life Reservoir Management” – “Yatağın sonrakı istismarının idarə olunması” mövzusunda seminar keçirib. Tədbirdə Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov, “Statoyl Azərbaycan” şirkətinin rəhbəri cənab Favad Quraişi və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak edib. Seminar “Statoyl” şirkətinin Rezervuar texnologiyaları üzrə baş müşaviri, neft sənayesində 30 ildən çox təcrübəyə malik həmyerlimiz Qürbət Ağayev tərəfindən keçirilib.
Seminarı öz çıxışı ilə açan Elmar Qasımov tədbir iştirakçılarını salamlayıb və “Statoyl Azərbaycan” tərəfindən bu cür əhəmiyyətli və lazımlı seminarın keçirilməsində göstərilən təşəbbüsə görə şirkətin prezidenti cənab Favad Quraishiyə və Qürbət Ağayevə öz təşəkkürünü bildirib.
Qürbət Ağayev böyük həvəslə BANM-in tələbələrinə “Statoyl” şirkətinin fəaliyyəti, daha sonra isə şimalın ən böyük neft yatağı olan “Statjford”un yarandığı gündən bu günə qədər keçdiyi inkişaf yolu, fəaliyyət istiqamətləri və uğurları haqqında danışıb. O iştirakçılarla neft-qaz sahəsinin strukturu, sahə drenaj strategiyaları, depressurizasiya (qapalı sahədə qaz təzyiqinin azaldılması), rezervuar parametrləri, bu istiqamətdə cari trendlər və digər mövzular üzrə tələbələrə geniş məlumat verib.
Qeyd edək ki, Q.Ağayev Azərbaycan, Rusiya və Norveçdə müxtəlif şirkətlərdə elmi tədqiqatçı və rezervuar mühəndisi kimi 12 illik təcrübədən sonra 1999-cu ildə “Statoyl” şirkətinə qoşulub. O həm “Statoyl”un, həm də partnyor şirkətlərin istismarında olan yataqlar üzrə Norveçdə və onun hüdudlarından kənarda böyük təcrübəyə malikdir.

A workshop entitled “Late Life Reservoir Management” was arranged by Norwegian multinational oil and gas company Statoil at Baku Higher Oil School (BHOS).
It gathered BHOS Rector Elmar Gasimov, Statoil’s Country Manager in Azerbaijan Fawad Quraishi, managers of the company, students, teachers and professors of the Higher School. The workshop was conducted by Reservoir Technologies Senior Advisor of Statoil Azerbaijan Gurbat Agayev who has more than 30 years of professional experience in oil and gas industry.
Opening the workshop, the Rector Elmar Gasimov emphasized importance of such initiatives and expressed his gratitude to Statoil’s Country Manager in Azerbaijan Fawad Quraishi and Senior Advisor of Statoil Azerbaijan Gurbat Agayev for organizing the event. In his presentation, the speaker told about Statoil activities, successes and international projects, and about development of the Statfjord, which is one of the largest oil and gas fields in the U.K.-Norwegian boundary of the North Sea. He also provided detailed information related to the structures and engineering of oil and gas fields, reservoir parameters, the field drainage strategies, depressurization (reducing gas pressure in closed areas) and latest trends in this sphere. At the end, the speaker answered numerous questions raised by the workshop participants.
Gurbat Agayev has joined Statoil in early 1999, after having more than 12 years’ experience as research scientist and reservoir engineer from different companies in Azerbaijan, Russia and Norway. He has experience from both the Statoil operated and partner operated fields, both in Norwegian Continental Shelf and internationally, outside Norway.