Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri Barselonada HackUPC yarışında iştirak ediblər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Proseslərin Avtomatlaşdırılması Mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan üç tələbəsi Kataloniya Politexnik Universitetində təşkil olunmuş HackUPC layihəsində iştirak etmək üçün İspaniyanın Barselona şəhərində olublar. HackUPC texnika və texnologiya istiqamətli kreativ və yaradıcı gəncləri birləşdirən çox maraqlı tədbirdir. Burada iştirakçılar komanda şəklində işləyərək proqramlar, oyunlar, robotlar yaradır.
BANM-dən sözügedən layihədə 5-ci kurs tələbələri Kərim Kərimov və Şamil Ömərov, 3-cü kursdan isə Hacalı Bayramov iştirak edib. Tələbələrimiz müxtəlif ölkələrin İT (İnformasiya Texnologiyaları) sahəsindən gələn 700 tələbə ilə birlikdə yeni texnologiyaları öyrənib, maraqlı insanlarla tanış olub və əyləncəli vaxt keçiriblər.  Layihənin əsas məqsədi tələbələr arasında İT yarışması olub və bu yarışma düz 36 saat davam edib. Bu zaman çərçivəsində onlar seçilmiş mövzuya uyğun İT həll hazırlayıblar. Tələbələrimizin yarışdığı mövzu isə  “Əlyazmaların kompüter köməyi ilə oxunması və istifadəçiyə təqdim olunması” olub. Qeyd edək ki, bu kateqoriyada iştirak edən 9 komanda arasında 2-ci yerə layiq görülən tələbələr Kataloniya Politexnik Universitetinin böyük marağına səbəb olublar.
Doğma Azərbaycanın və Bakı Ali Neft Məktəbinin adını daim tanıtmaq arzusuyla  gənc mütəxəssislərimizə bu sahədə uğurlar diləyirik.

Students of Baku Higher Oil School attended HachUPC contest in Barcelona
Three Process Automation Engineering students of Baku Higher Oil School (BHOS) participated in HackUPC project at Polytechnic University of Catalonia in Barcelona, Spain. HackUPC was a very exciting event that brought together about 700 creative and talented young people with technical background who are interested in modern information technologies (IT). During the project, the participants worked in teams and created different programs, games and robots. They also learned about latest developments in the IT field, met interesting people and spent leisure time together.
The main part of the project was IT contest among students, which lasted 36 hours. During the contest, student teams had to prepare IT solution for a chosen topic. Fifth-year students Karim Karimov and Shamil Omarov and third-year student Hajili Bayramov representing the Higher School selected a subject entitled "Reading manuscripts with computer technologies and submitting them to user". The work by BHOS students, who won 2nd place among nine teams participating in this category of the contest, was met with great interest by Polytechnic University of Catalonia.
We wish the young specialists further success in their area of expertise and hope that they will continue to promote the name of Azerbaijan and the Baku Higher Oil School in future.