BANM-in tələbələri Do it yourself layihəsində
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri – beşinci kurs “Neft-qaz mühəndisliyi” üzrə təhsil alan Camal Əhmədov və “Kimya Mühəndisliyi” üzrə təhsil alan dördüncü kurs Anar Bədəlbəyli və üçüncü kurs Nigar Cahangirova “Do it yourself” (“Özün təşəbbüs et”) layihəsinin ikinci mərhələsində iştirak ediblər. “Beyond the simplicity” (“Sadəlikdən kənar”) adlanan bu mərhələ Avropa İttifaqının Erasmus+ proqramının dəstəyi ilə oktyabr ayında Gürcüstanın Kutaisi şəhərində baş tutub. “Common Sense Youth Organization” təşkilatının dəstəyi ilə proqramda iştirak edən BANM-in tələbələri proqram zamanı Azərbaycanı və onun milli-mənəvi dəyərlərini təmsil edib. Layihədə Azərbaycandan başqa İspaniya, İtaliya, İsveçrə, Ukrayna və Gürcüstandan olan gənclər iştiak edib.
Layihənin iştirakçıları sosial sahibkarlıq konsepsiyası, sahibkarlarda liderlik və idarəetmə biliklərinin inkişafı, problemlərin analizi və maliyyələşmə kimi mövzulara diqqət yetiriblər. Onlar bu mövzuları gənclər təşkilatlarının nümunəsində diskusiya edərək, təcrübələrini paylaşıb və öz ölkələrində sahibkarlığın inkişafı ilə bağlı şəraiti müzakirə ediblər. Sonra hər bir ölkənin nümayəndələri xüsusi yerli problemlərin həlli ilə məşğul olacaq sosial təşkilat yaradaraq öyrəndiklərini tətbiq ediblər.
Layihə çərçivəsində Babale, Mediathek və TechPark sosial təşkilatlarına tanışlıq səfərləri təşkil olunub. İştirakçılar yerli gənc sahibkarlarla görüşüb və onların bu istiqamətdə olan fikirləri və təcrübələri ilə tanış olublar.

BHOS students at Do it yourself project
Undergraduates of Baku Higher Oil School (BHOS) including fifth-year Petroleum Engineering student Jamal Ahmadov, fourth-year Chemical Engineering student Anar Badalbayli and third-year Chemical Engineering student Nigar Jahangirova participated in second stage of Do it Yourself project. It was entitled “Beyond the simplicity” and was conducted with the support of Erasmus+ program of the European Union in Rustavi (Georgia) in mid-October. BHOS students’ participation was organized with support from Common Sense Youth Organization, a local non-governmental organization, which works to increase participation of the youth in the development of civil society.
The event also gathered young people from Georgia, Italy, Spain, Sweden and Ukraine. The project concentrated on the concept of social entrepreneurship with special focus on entrepreneurial skills, leadership and management, problem analysis, funding and financing. The participants explored these topics in the context of youth organizations’ activities, shared their experiences, and discussed current conditions and best practices in each participant country. At the end, each team developed an idea of its own social enterprise that was expected to tackle a concrete challenge in their community.
Within the project implementation, study visits to Babale, Mediathek and TechPark social enterprises were arranged. The participants also met with local social startupers to share their experiences as well as views and opinions of challenges they encountered in this sphere.