Bakı Ali Neft Məktəbində Müstəqillik Günü qeyd olunub
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 18 oktyabr - Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə BANM-in rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti iştirak edib.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov tədbiri öz çıxışı ilə açaraq, Azərbaycan tarixinin ən önəmli günlərindən biri olan 18 oktyabr Dövlət Müstəqilliyi Gününün yaranma tarixindən, xalqımızın müstəqillik uğrunda gərgin mübarizəsindən danışıb.  Cənab rektor 1918-ci ildə əldə olunmuş qısamüddətli müstəqillikdən sonra, 70 il ərzində xalqımızın tükənməyən müstəqillik arzusu ilə çırpınaraq yenidən 1991-ci il 18 oktyabr tarixində “Azərbaycan dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Akti”nın qəbul olması ilə yenidən  müstəqilliyə nail olduğunu bildirib. Tədbirdə müstəqilliyimizə qədəm qoyduğumuzdan bu günə qədər ölkəmizin siyasi və beynəlxalq arenada əldə etdikləri uğurlardan danışan Elmar Qasımov, bu nailiyyətlərin  Azərbaycan Respublikasının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin seçdiyi strateji inkişaf yolunun və uzaqgörən siyasətinin nəticəsi olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə BANM-in ingilis dili və humanitar fənnlər mərkəzinin dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Şahverdiyev  çıxış edərək  tədbir iştirakçılarını Azərbaycan Respublikası Dövlət Müstəqilliyinin tarixi məqamları və keçdiyi inkişaf yolu haqda geniş məlumatlandırıb. Müstəqillik günündə keçirilən görüşdə BANM-in tələbələri də fəal iştirak edərək bu mövzuda hazırladıqları maraqlı prezentasiyaların təqdimatını ediblər.
Rektor  Elmar Qasımov müstəqilliyimizin 26-ci il dönümü münasibətilə bütün tədbir iştirakçılarını və  Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edib, müstəqilliyimizin daimi və möhkəm olmasını arzulayıb.

Day of Independence commemorated at Baku Higher Oil School
Baku Higher Oil School (BHOS) hold a meeting dedicated to the Day of National Independence of Azerbaijan, which is celebrated on October 18. The meeting gathered BHOS management, teachers, staff members and students.
Opening the gathering, Rector of the Higher School Elmar Gasimov said that October 18 is one of the most remarkable dates in the history of modern Azerbaijan. He dwelled on the significance of this holiday, which symbolizes successful struggle of Azerbaijani people for freedom of their motherland. Only after 70 years after a short period of the state independence, which was gained in 1918, the republic managed to restore its status as an independent state, said Elmar Gasimov. He reminded that on August 20, 1991, Azerbaijan made clear its intention to become an independent nation once again when the Declaration on the State Independence of Azerbaijan was adopted by the Parliament. On October 18, 1991, the constitutional act "On the State Independence of the Republic of Azerbaijan" was approved and adopted by the Supreme Council of the country. Speaking about achievements attained by the republic in political, social and economic spheres as well as in international affairs, Elmar Gasimov emphasized that they are results of the wise state policy and strategy developed by the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev.
Associate professor of BHOS English Language and Humanitarian Disciplines Centre Alamdar Shahverdiyev made a detailed report about milestones in the historical development of Azerbaijan as an independent state. At the meeting, the Higher School students made presentations dedicated to the Day of National Independence.
In conclusion, Rector Elmar Gasimov once again extended his congratulations to the meeting participants and all Azerbaijani people on 26th anniversary of the state independence of the republic and expressed his confidence that Azerbaijani people would successfully move alone the chosen way.