Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru BANM-ə qəbul olmuş Prezident Təqaüdçüləri ilə görüşdü
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru cənab Elmar Qasımov 2017-ci ildə BANM-ə qəbul olunmuş və göstərdikləri yüksək nəticələrə görə Prezident təqaüdünə layiq görülmüş tələbələrlə görüş keçirib. Ali Məktəbin Rektoru görüş zamanı cari ildə BANM-ə qəbul olmuş Prezident təqaüdçülərinin ötən illərə nisbətən iki dəfə çox olduğunu vurğulayaraq bununla böyük fəxr etdiyini bildirib.
Qeyd edək ki, 2017-ci il 1-ci qrup üzrə 25 prezident təqaüdçüsündən 24-ü məhz BANM-i seçib və bu göstərici BANM-in respublika üzrə birinciliyini təsdiq edib. Prezident təqaüdçüləri arasında 3 qız və 4 oğlan olmaqla 7 nəfər 700 balla qəbul olmuş tələbələrdir. Təqaüdçülərin ixtisas seçimində verdiyi üstünlük isə məhz Prorseslərin Avtomatlaşdırılması Mühəndisliyi olub. Təsadüfi deyil ki, bu ixtisas respublikada bütün rekordları aşaraq “İlin ixtisası” oldu.
BANM-in rektoru cənab Elmar Qasımov Prezident təqaüdçülərinin Ali məktəbə olan marağını yüksək qiymətləndirib və tələbələrin bu önəmli seçiminin onların gələcək karyerasına böyük bir investisiya olacağını vurğulayıb. O tələbələri bir daha təbrik edərək gələcək dərslərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.

Rector of Baku Higher Oil School met with Presidential Scholars studying at BHOS
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov met with undergraduates who became BHOS students in 2017 and were awarded with Presidential scholarship for excellent results achieved at the entrance exams. Speaking at the meeting, he said, “I am very proud that the number of Presidential scholars at BHOS has doubled in comparison with previous years.”
This year, the Higher School once again became a record-holder for the number of students admitted to national higher educational institutions in 1st group of specialities and awarded with the Presidential scholarship. Out of 25 Presidential scholars in this group of specialities, 24 students selected BHOS. Seven students of them including three girls and four boys earned 700 points at the entrance exams. Most of the Presidential Scholars chose to study Process Automation Engineering. Process automation engineering is one of the most prestigious professions today and this speciality holds records for its popularity in the country.
Rector Elmar Gasimov highly praised the decision of the Presidential scholars to study at the Higher School. In his words, this choice is a large investment in their future success in professional development and career. The Rector once again congratulated the undergraduates and wished them to achieve excellent results in their studies.